SZCZECINZIELONA GÓRA

27 września – lubuskie i zachodniopomorskie. Aktualna sytuacja powodziowa

Ważne sprawy

Policjanci stale monitorują stan zabezpieczeń przeciwpowodziowych.

Ponad 90 zalanych posesji na terenie powiatu krośnieńskiego (woj. lubuskie). To bilans fali powodziowej, jaka przechodzi przez nasz powiat. Jak wygląda sytuacja zalanych częściowo miejscowości Osiecznica i Stary Raduszec oraz jaki jest stan wałów przeciwpowodziowych rzeki Odra i Bóbr, sprawdzają policjanci wspólnie ze Strażą Rybacką z Krosna Odrzańskiego. Ponadto funkcjonariusze reagują na każdą uzyskaną informację o podsiąkach wałów, sprawdzając powstałe zagrożenie.

Policjanci krośnieńskiej komendy przez cały czas monitorują sytuacje na rzece Odra i Bóbr oraz reagują na każdą przekazaną informację. We wtorek (24 września) przy współpracy ze Społeczną Strażą Rybacką, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Krośnie Odrzańskim młodszy inspektor Ewelina Bartkowiak wraz z Kierownikiem Rewiru Dzielnicowych osobiście sprawdzali, jak wygląda sytuacja zalanych częściowo miejscowości Osiecznica i Stary Raduszec. Monitorowali także, jaki jest stan wałów przeciwpowodziowych. Nadto mając informacje o przesiąkach wałów przy miejscowościach Strumienno i Sarbia (gmina Krosno Odrzańskie) dotarli w te miejsca, by osobiście sprawdzić powstałe zagrożenie. Obecnie sytuacja została opanowana, a stan wałów w rejonie tych miejscowości jest sprawdzany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej wspomaganych przez myśliwych oraz Samodzielny Pododdziału Prewencji Policji z Zielonej Góry.

Powódź (fot. KPP w Krośnie Odrzańskim)

Sytuacja w woj. zachodniopomorskim

W związku z wystąpieniem bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia ludzi oraz zwierząt, wojewoda zachodniopomorski wprowadził na terenie województwa zachodniopomorskiego zakaz korzystania z wód rzeki Odry.

Pod pojęciem korzystania z wód rozumie się w szczególności:

  • spożywanie wody, 
  • wchodzenie do wody,
  • kąpiele,
  • spożywanie ryb,
  • pojenie zwierząt gospodarskich i domowych,
  • używanie wody do celów gospodarczych, w tym podlewanie
  • oraz inne działania wiążące się z bezpośrednim kontaktem z wodą.

Zakazem objęte są wody Odry, w tym Odry Wschodniej i Odry Zachodniej wraz z łączącymi kanałami oraz wodami Jeziora Dąbie i Zalewu Szczecińskiego w graniach państwa, a także wszystkimi innymi zbiornikami wodnymi przez które Odra przepływa, na odcinku od południowej granicy województwa zachodniopomorskiego (od km 622,900 Odry do wysokości falochronu Kanału Piastowskiego, tj. 49,75 km Toru Wodnego – od Mostu  Długiego w Szczecinie do wejścia do kanału Piastowskiego).

Zakaz nie dotyczy działań podejmowanych w zakresie zarządzania kryzysowego, prac budowlanych, utrzymania wód, prac konserwacyjnych infrastruktury przeciwpowodziowej i żeglugi.

Zakaz obowiązuje od dziś do 15 października.

27 września 2024

W ciągu ostatniej doby wzrósł poziom Odry na południu województwa. W Gozdowicach stan alarmowy o godz. 7:00 przekroczony był o 34 cm, a w Bielinku o 13 cm. W pozostałych miejscach Odry i Zalewu Szczecińskiego sytuacja nie zmieniła się.

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje na terenie gmin Boleszkowice i Cedynia, a pogotowie przeciwpowodziowe w Miszkowicach i Chojnie. 

Aktualna zakazy:

  • poruszania się po wałach przeciwpowodziowych rzek, 
  • lotów dla bezzałogowych statków powietrznych nad korytem Odry,
  • żeglugi na Odrze,
  • amatorskiego połowu ryb w Odrze i Jeziorze Portowym.

Żołnierze całodobowo patrolują wały przeciwpowodziowe. Aktualnie nie odnotowano przesiąkania wałów przeciwpowodziowych.

Wczoraj zostały otwarte poldery przeciwpowodziowe po stronie niemieckiej, co pozwala na obniżenie poziomu wody w Odrze. 

Powiat myśliborski

  • w Chlewicach strażacy PSP i OSP oraz mieszkańcy zabezpieczyli workami z piaskiem wał przeciwpowodziowy przed podmywaniem skarpy w miejscu jednego przejścia zwierząt oraz kilku świeżych nor zwierzęcych;
  • w Chlewicach podnosi się stan wody w rzece Myśla, która rozlewa się w okolicach Chlewic.

Szczecin

Na Wyspę Pucką i na Osiedle Dąbie oraz ul. Marynarską i  ul. Księżnej Anny dostarczono w sumie 78 ton piasku oraz worki. 

Powiat goleniowski

Do miejscowości Święta, Lubczyna, Czarna Łąka dostarczono piasek, którym jutro strażacy będą napełniali worki. 

26 września 2024

W ciągu doby wzrósł poziom Odry w Gozdowicach – tu san ostrzegawczy przekroczony jest o 42 cm oraz w Bielinku, gdzie Odra osiągnęła stan ostrzegawczy. 

W Gminie Boleszkowice obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. W gminach: Mieszkowice, Cedynia i Chojna zostało wprowadzone pogotowie przeciwpowodziowe.

Od dziś obowiązuje całkowity zakaz amatorskiego połowu ryb na całym zachodniopomorskim odcinku rzeki Odry oraz na Jeziorze Portowym.

Cały czas obowiązuje bezwzględny zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych rzek, zakaz lotów dla bezzałogowych statków powietrznych nad korytem Odry oraz zamknięta jest żegluga na Odrze.

Zamknięte są drogi gminne na odcinku Krajnik Dolny – Zatoń; Czelin – zjazd do rzeki; Gozdowice – dojazd do przeprawy promowej, droga Chlewice – Porzecze oraz fragment drogi wojewódzkiej 127 na odcinku prowadzącym od miejscowości Porzecze w kierunku rzeki Odry.

Dodatkowe informacje na temat działań:

Powiat myśliborski

  • W Szumiłowie zabezpieczano rękawami przeciwpowodziowymi drogę Kaleńsko-Kostrzyn.
  • W Chlewicach zamontowano zaporę łączącą wał przeciwpowodziowy na przejeździe przez rzekę Myśle.

Powiat gryfiński 

  • Strażacy z OSP zabezpieczyli dziurę w wale przeciwpowodziowym w Krajniku Dolnym.

Szczecin

  • W Szczecinie wybudowano wał przeciwpowodziowy wzdłuż ul. Beniowskiego od ul. Spedytorskiej w kierunku ul. Targowej. Dostarczono big bagi z workami z piaskiem do przepompowni ZWiK przy ul. Marynarskiej 2. Do przystani wędkarskiej przy ul. Marynarskiej 1 dostarczono piasek luzem i worki. Dodatkowo przygotowano 30 big bagów z workami z piaskiem.
  • Dzisiaj w Szczecinie do zamieszkałych ogrodów działkowych zagrożonych zalaniem będzie dostarczany piasek i worki, zgodnie z zapotrzebowaniem. 

Powiat goleniowski 

  • Żołnierze 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie patrolują teren na odcinku 23 km od jeziora Dąbie do Inoujscia.
  • Wojewoda zachodniopomorski przekazał na potrzeby gminy Goleniów 15 000 worków na piasek.

Powiat policki

  • W Policach i Trzebieży naprawiano wał przeciwpowodziowy – uzupełniano ubytki workami z piaskiem i geowłókniną. Na ul. Wodną i Goleniowską w Policach dostarczono piasek i worki. 

Informacja dotycząca dróg

Ostatnie prognozy i dane hydrologiczne umożliwiają aktualnie pozostawić otwarte dla ruchu drogi Gryfino – Mescherin oraz Kaleńsko – Szumiłowo. Drogi są objęte stałym monitoringiem służb i będą zamknięte w przypadku wystąpienia zagrożenia zalaniem.

Od dzisiaj zamknięta dla ruchu jest lokalna droga Chlewice – Porzecze.

Od wczoraj wyłączony z ruchu jest fragment drogi wojewódzkiej 127 na odcinku prowadzącym od miejscowości Porzecze w kierunku rzeki Odry.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button