Tekturowe skarbonki są dziś nieodłączną częścią Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Zapisały się w świadomości darczyńców oraz pomogły zbudować zaufanie Polek i Polaków do największej w Polsce zbiórki publicznej. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy każdego roku dziesiątki milionów złotych trafiają do bezpiecznego wnętrza kultowych skarbonek, zasilając tym samym konto Orkiestry.
Dzieje skarbonki zaczęły się 21 lat temu, gdy pracujący dla Stora Enso konstruktor opakowań Mariusz Bajer zauważył, że wolontariusze WOŚP zbierają pieniądze do różnorodnych, własnoręcznie wykonanych pudełek i pojemników. W odpowiedzi na ten problem zaprojektował prototyp słynnej dziś skarbonki z tektury. Jurek Owsiak docenił pomysł i tak Stora Enso została partnerem Fundacji.
Z roku na rok Stora Enso udoskonala projekt oraz technologię produkcji skarbonek. Jakość rock’n’rollowego nadruku niezmiennie cieszy oko, a nowoczesne rozwiązania technologiczne zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Przez lata wraz z hojnością darczyńców rosły rozmiary skarbonek, które w 2005 roku zostały powiększone o 13%. Nie zmienił się natomiast materiał używany do ich produkcji. Stora Enso – jako światowy lider w dostarczaniu rozwiązań opakowaniowych z surowców odnawialnych – do konstrukcji skarbonek wykorzystuje tekturę pozyskiwaną w 80% z makulatury. Dzięki temu skarbonka służy nie tylko ludziom, jest również przyjazna dla środowiska naturalnego. Również w tym przypadku Stora Enso działa ramię w ramię z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Wolontariusze dbają o to, by po zakończeniu Finału tekturowe skarbonki trafiły do ponownego przerobu.
Dotychczas Stora Enso przekazała Orkiestrze 2 500 000 sztuk skarbonek. Z okazji 27. Finału WOŚP liczba ta zwiększy się o kolejne 190 000. Wytrwali wolontariusze i hojni darczyńcy z pewnością sprawią, że skarbonki wypełnią się po brzegi środkami, które przeznaczone zostaną na zakup sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce. Założona została w 1993 roku i od tego czasu co roku, w drugą niedzielę stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy, która nazywa się Finałem WOŚP. Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze szpitalom dziecięcym w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Dziś sprzęt zakupiony przez WOŚP jest podstawą nowoczesnego wyposażenia wszystkich szpitali, w których leczy się dzieci w Polsce. W ciągu poprzednich 26 Finałów WOŚP Orkiestra zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 951 mln PLN.
27. Finał WOŚP odbędzie się 13 stycznia 2019, a jego celem będzie pozyskanie środków na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. W drugą niedzielę stycznia 120 tysięcy wolontariuszy będzie kwestowało na rzecz WOŚP na ulicach nie tylko Polski, ale i kilkudziesięciu miast na całym świecie. Odbędzie się wiele tysięcy koncertów, imprez, happeningów i organizowanych całkowicie oddolnie wydarzeń, a o godzinie 20:00 tradycyjnie niebo rozświetli „Światełko do nieba” – happening będący punktem kulminacyjnym całodziennej akcji.
(org.)