Już tylko kilka dni dzieli nas od najbardziej magicznego festiwalu światła, który ponownie rozświetli toruński Zespół Staromiejski.
13. Skyway Festival. Toruń. Kujawsko-Pomorskie potrwa od 16 do 20 sierpnia 2022 roku. Przyjeżdżając na festiwal, warto przygotować się na zmiany w organizacji ruchu, które wprowadzone zostaną podczas wydarzenia. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące ograniczeń oraz zmian w organizacji ruchu w centrum Torunia. Wszystko po to, aby festiwalowe prace oglądało się bezpiecznie i możliwie wygodnie.
Piękne instalacje i gigantyczne Anooki podczas 13. Skyway Festival w Toruniu
Skyway Festival Toruń opanuje kilkumetrowe Anooki! Przez pięć letnich wieczorów niesamowity blask świetlnych instalacji będzie ożywiać nocną scenerię trzech stref rozmieszczonych na terenie miasta.
Wzorem ubiegłego roku Skyway Festival zostanie w 2022 roku zorganizowany w formie trzech zamkniętych stref. Ograniczenie terenu otwiera możliwość nadania każdemu z sektorów wyjątkowego i niepowtarzalnego charakteru. Dodatkowo biletowane strefy uzupełnione zostaną o otwarte wydarzenie towarzyszące, którym toruński festiwal chce wesprzeć ukraińskich artystów. Niezwykły, przygotowany przez kolektyw ukraińskich twórców mapping wyświetlany na kościele pw. Ducha Świętego na Rynku Staromiejskim będzie wyrazem solidarności Skyway Festival z narodem ukraińskim.
Wyjątkowa strefa na Placu Rapackiego
W tym roku do Torunia zaproszono, już po raz drugi w historii festiwalu, wyjątkową francuską grupę „The Anookis”, znaną ze świetlnych zabaw i żartów na fasadach budynków. Rozbrykane Anooki zagoszczą podobnie jak w 2016 roku na mappingu prezentowanym na fasadzie budynku Collegium Maximum. Mapping adresowany będzie w szczególności do rodzin z dziećmi, nawiązując do popularnych w internecie animacji. Uzupełnieniem multimedialnej części instalacji będą przestrzenne, kilkumetrowe figury Anooków rozstawione na terenie festiwalu, przedstawiające sympatyczne postacie w różnych sytuacjach: wdrapujące się na dach budynku Collegium Minus czy biegające po trawniku. W miejscu słynnej Fontanny Cosmopolis stanie instalacja przypominająca popularne pamiątki w formie kuli śnieżnej z ruchomą zawartością. Wyświetlany na ogromnej kuli mapping będzie sprawiał wrażenie, jakoby Anooki były zamknięte w jej wnętrzu, pozwalając na oglądanie instalacji ze wszystkich stron.
Zaczarowany ogród w Dolinie Marzeń
Skyway Festival to niepowtarzalna okazja dla młodych, zdolnych twórców, którzy w swoich realizacjach wykorzystują światło lub specjalizują się w technikach multimedialnych czy projekcjach wielkoformatowych. W tym roku jedna ze stref zlokalizowana w Dolinie Marzeń zostanie poświęcona instalacjom wybranym w ramach naboru open call. Nabór na festiwal cieszy się co roku dużym zainteresowaniem artystów zarówno z Polski, jak i zagranicy, a swoje prace zgłaszają w nim twórcy pochodzący z takich krajów, jak: Włochy, Niemcy, Singapur, Wielka Brytania czy Indie.
Park już kilkukrotnie był miejscem organizacji toruńskiego festiwalu światła i za każdym razem wywierał na widzach niezapomniane wrażenie. W trakcie tegorocznej edycji Dolina Marzeń stanie się zaczarowanym ogrodem, z zakamarków którego wynurzać się będą poszczególne instalacje ukryte wśród roślinności.
Rozświetlony skansen
Po raz pierwszy w historii festiwal światła zagości również na terenie Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej, który pełnić będzie rolę kolejnej strefy. Świetlne rzeźby i instalacje w zestawieniu z tradycyjną zabudową skansenu stworzą ciekawe połączenie lokalnej historii, przyrody oraz nowoczesnej technologii. Planowane instalacje będą podkreślać harmonie i możliwość współistnienia techniki oraz otaczającej nas przyrody. Odwiedzający festiwal widzowie będą mieli niepowtarzalną okazję, by odkryć zupełnie nową stronę Muzeum Etnograficznego, który rozświetlony zostanie niezwykłym blaskiem festiwalowych świateł.
Strefy festiwalu
Toruński festiwal światła organizowany jest w obrębie toruńskiego Zespołu Staromiejskiego, co oznacza, że wszystkie atrakcje 13. Skyway Festival. Toruń. Kujawsko-Pomorskie będzie można oglądać, poruszając się pieszo po gotyckim centrum miasta oraz jego bezpośrednim sąsiedztwie. Instalacje festiwalowe będą znajdować się w trzech wydzielonych, zamkniętych strefach, na teren których wstęp będzie biletowany.
Strefa 1 – Dolina Marzeń
Aby zobaczyć instalacje rozstawione w Dolinie Marzeń, należy udać się na aleję 500-lecia. Wejście do Strefy 1 znajdować się będzie przy wejściu do parku, mniej więcej w połowie alei 500-lecia (na odcinku pomiędzy ul. Chopina a Bulwarem Filadelfijskim). Po przejściu wyznaczonej trasy w Dolinie Marzeń zwiedzający udadzą się do wyjścia na południowej granicy parku, czyli przy Bulwarze Filadelfijskim.
Strefa 2 – Plac Rapackiego
Wejście do strefy, którą opanują urocze Anooki znajdować się będzie na skrzyżowaniu ulic Pod Krzywą Wieżą oraz Ducha Świętego. Wyjście ze strefy znajdować się będzie przy alei św. Jana Pawła II na wysokości pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego.
Strefa 3 – Muzeum Etnograficzne
Wejście do ostatniej strefy zlokalizowane będzie przy bramie mieszczącej się przy ul. Uniwersyteckiej, do której dotrzeć można będzie od strony ul. Wały gen. Sikorskiego. Po przejściu Strefy 3 odwiedzający festiwal udadzą się do wyjścia przez bramę zlokalizowaną w pobliżu ulicy Odrodzenia.
Ważne informacje – wyłączenia z ruchu
W związku z organizacją festiwalu, oprócz wyznaczonych stref obowiązywać będą również poniższe zmiany w organizacji ruchu pieszego i samochodowego.
Strefa 1 – Dolina Marzeń
- Park Dolina Marzeń będzie całkowicie zamknięty dla spacerowiczów w dniach 8–24 sierpnia ze względu na montaż i demontaż instalacji na tym terenie.
- Codziennie podczas festiwalu (16–20 sierpnia) od godziny 19.00 dla ruchu samochodowego będzie zamknięta aleja 500-lecia Torunia od skrzyżowania z Bulwarem Filadelfijskim do skrzyżowania z ul. Chopina.
- Uruchomione zostanie tymczasowe przejście dla pieszych na ul. Bulwar Filadelfijski w okolicy mostu im. Piłsudskiego.
Strefa 2 – Plac Rapackiego
- Codziennie podczas festiwalu (16–20 sierpnia) od godziny 19.00 obszar strefy będzie całkowicie zamknięty dla ruchu samochodowego i pieszego.
- W dniach 8–24 sierpnia może nastąpić częściowe wyłączenie z użytkowania części placu Rapackiego ze względu na montaż i demontaż sprzętu. Niemniej, ruch pieszy na placu Rapackiego będzie się odbywał bez większych utrudnień.
- Codziennie podczas festiwalu (16–20 sierpnia) od godziny 19.00 dla ruchu samochodowego i pieszego zamknięte będą ulice:
- Fosa Staromiejska (odcinek od Wałów gen. Sikorskiego do ul. Piekary oraz wzdłuż Collegium Minus UMK, aż do ul. Pod Krzywą Wieżą),
- Pod Krzywą Wieżą — zalecamy przejazd ul. Rabiańską,
- Piekary
- Kopernika (odcinek pomiędzy al. św. Jana Pawła II a ul. Piekary).
- Pojawią się również zmiany w ruchu pieszym. Podczas festiwalu, codziennie od godziny 19.00 zamknięte będą przejścia dla pieszych:
- na al. św. Jana Pawła II przy węźle przesiadkowym (na wysokości pomnika Józefa Piłsudskiego),
- na skrzyżowaniu alei św. Jana Pawła II z ul. Kopernika,
- przy Ślimaku Getyńskim — zejście z mostu będzie możliwe po schodach bezpośrednio na poziom Bulwaru Filadelfijskiego.
- Czynne pozostają przejścia dla pieszych:
- na al. św. Jana Pawła II za węzłem przesiadkowym na wysokości fontanny Cosmopolis,
- przejście na Wałach gen. Sikorskiego koło pl. Artylerii Polskiej.
- Dodatkowo wyłączony z ruchu będzie chodnik okalający Strefę 2, przebiegający wzdłuż Ślimaka Getyńskiego, al. św. Jana Pawła II aż do drugiego przejścia dla pieszych na węźle przesiadkowym Plac Rapackiego.
- Postój taksówek przy ul. Kopernika podczas festiwalu będzie nieczynny od godziny 19.00.