Trwają obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Gdyni.
Jej punkt kulminacyjny stanowić będzie Wielka Parada.
Dokładnie sto lat temu Polska powróciła na mapę Europy i Świata po latach zaborów i polityczno-historycznej zawieruchy.
11 listopada upłynie w Gdyni pod znakiem zabawy i powrotu do przeszłości. Wielka parada z okazji 100. Gdyńskich Urodzin Niepodległej będzie miała charakter historyczny i skupiony na gdyńskości. Pojawi się szereg akcentów rodzinnych w postaci warsztatów, wykładów i spacerów, będzie można zobaczyć rekonstrukcję codziennego życia w dwudziestoleciu międzywojennym w gmachu dawnego Banku Polskiego, wyrobić sobie zaszczytny „Paszport Gdynianina”, zwiedzić historycznie interesujące zakamarki miasta, a także pośpiewać pieśni patriotyczne z lokalnymi muzykami. Parada ruszy spod dworca Gdynia Główna w samo południe i przejdzie ulicą 10 Lutego, aż pod pomnik Polski Morskiej, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości.
Od godz. 9.00 w Gdyńskim Centrum Filmowym (pl. Grunwaldzki 2) rozpocznie się Dzień Kina Polskiego. W programie filmy: Cud nad Wisłą, Miś, Dywizjon 303. Historia prawdziwa, Kamerdyner, Zimna wojna, Jak pies z kotem, 53 wojny, Kler, 7 uczuć, Planeta singli 2.
Wejście biletowane. Szczegóły: www.gcf.org.pl.
Uroczyste obchody Święta Niepodległości rozpocznie o godz. 10.00 msza św. w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (ul. Armii Krajowej 26).
W niedzielę w akcję Otwarte Muzea włączą się, obok Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B; w godz. 9.00-16.00), Muzeum Emigracji (ul. Polska 1; w godz. 10.00-18.00) oraz Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1, w godz. 10.00-17.00). Wstęp do placówek będzie wolny.
Gdyńskie Urodziny Niepodległej są także świętem rodzinnym. W godz. 10.00-13.00 w InfoBoksie (ul. Świętojańska 30) odbędą się Warsztaty rodzinne dla najmłodszych, czyli tworzenie chorągiewek z papieru oraz zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku 3-7 lat.
Wstęp wolny.
Kulminacyjnym punktem 11 listopada będzie Wielka Parada Niepodległości pod hasłem 100. Gdyńskie Urodziny Niepodległej, która rozpocznie się w samo południe przy Dworcu PKP. Trasa powiedzie historyczną ul. 10 Lutego do skweru Kościuszki, gdzie pod pomnikiem Polski Morskiej odbędą się oficjalne uroczystości.
To nie koniec atrakcji. O godz. 14.00 w kościele oo. Franciszkanów (ul. Ujejskiego 40) odbędzie się koncert „Nasza wolność”.
Wystąpią: chóry Symfonia i Cantamus Reginae im. Andrzeja Bocheńskiego przy akompaniamencie instrumentów smyczkowych pod dyrekcją Bogny Swiłło oraz uczniowie VI i III LO. Repertuar opracowały Jadwiga Szreter i Celina Bujalska.
Wstęp wolny.
Oprócz radosnej parady i oficjalnych uroczystości Święto Niepodległości będzie też celebrowane w przestrzeni miejskiej.
W godz. 13.00-17.00 odbędzie się zwiedzanie głównej sali dawnego Banku Polskiego (ul. 10 Lutego) oraz szereg historycznych atrakcji (ze względu na ograniczoną ilość osób mogących przebywać jednocześnie w obiekcie, goście będą wpuszczani rotacyjnie).
Ważną lokalizacją obchodów będzie również Konsulat Kultury (ul. Jana z Kolna 25). W godz. 13.00-16.00 będzie można wykazać się kreatywnością podczas plastycznych warsztatów rodzinnych z tworzenia biało-czerwonych wiatraczków i papierowych maków. Będzie można wyrobić Paszport gdynianina i Kartę Mieszkańca lub zrobić pamiątkowe zdjęcie w fotobudce.
O godz. 16.00 na patio odbędzie się koncert Hymny. Wykonawcy: Przemysław Dyakowski, Krzysztof Stachura, Michał Miegoń, Jacek Rezner, Emilia Pollock.
Wstęp wolny.
W godz. 13.00-16.00 odbędzie się Miniedycja Open House Gdynia: Otwórz się na miasto!, czyli oprowadzanie z Fundacją Pura.
W planie zwiedzanie lokalizacji: Urząd Miasta Gdyni (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54; w godz. 13.00-14.30), Kamienica Grubbów / Stodoła (ul. Starowiejska 58; w godz. 13.00-14.30), Kamienica Bankowiec oraz podziemny garaż (ul. 3 Maja 27-31; w godz. 14.00-16.00), kamienica (ul. 10 Lutego 29; w godz. 15.15-16.00).
O godz. 13.30 rozpocznie się spacer historyczny „Gdynia od… początku”. Zbiórka przy Banku Polskim.
Prowadzenie: Michał Miegoń z ramienia stowarzyszenia Inne Szlaki.
W godz. 14-15.30 w Muzeum Emigracji odbędzie się tematyczny spacer po muzeum z przewodnikiem „Droga do niepodległości”.
Biegacze uczczą stulecie Niepodległej
O godz. 15.00 rozpocznie się świętowanie na sportowo. Bieg Niepodległości to czwarty i ostatni bieg w ramach PKO Grand Prix Gdyni, organizowany 11 listopada w ramach obchodów Święta Niepodległości.
W tym roku gotowość startu w Biegu Niepodległości zgłosiło prawie 7300 osób, z czego ponad 5100 ma zmierzyć się z dystansem 10 kilometrów.
Trasa tradycyjnie prowadzić będzie przez aleję Jana Pawła II, ulice: Waszyngtona, Wiśniewskiego, Wendy, Świętojańską oraz Bulwar Nadmorski. Start zawodów poprzedzi uroczyste odśpiewanie przez uczestników Mazurka Dąbrowskiego.
Tego dnia planowane są starty młodzieżowe, bieg malucha i marsze nordic walking oraz główny bieg na dystansie 10 km.
Tradycyjnie biegacze wystąpią w białych i czerwonych koszulkach, aby ułożyć żywą flagę.
O godz. 15.00 w Muzeum Miasta Gdyni odbędzie się wykład i spotkanie z prof. Januszem Górskim „Znak twój”.
Radosne świętowanie będzie trwało do wieczora. A jeszcze o godz. 17.00 można wybrać się do szkoły Muzycznej (ul. Bpa Dominika 13A) na Koncert Muzyczna dla Niepodległej. Wystąpią: soliści, zespoły kameralne Szkoły Muzycznej I i II st. oraz Chór Mieszany i Orkiestra Symfoniczna Szkoły Muzycznej II st. W programie m. in. dzieła F. Chopina, S. Moniuszki, H. Wieniawskiego oraz pieśni patriotyczne.
Wstęp wolny (wejściówki dostępne w Szkole Muzycznej i CultureBox).
(GDY)