MOTOSPORT

Żużel. Leon Madsen indywidualnym mistrzem Europy 2022

Speedway Euro Championship

Leon Madsen został indywidualnym mistrzem Europy 2022.

W Pardubicach Duńczyk zgarnął złoty medal cyklu Speedway Euro Championship. Srebrny medal trafił do Janusza Kołodzieja, a brązowy do Mikkela Michelsena.

Przed rozpoczęciem zmagań, liderem klasyfikacji przejściowej był Kołodziej, który już w pierwszej serii startów powiększył swoją przewagę nad Madsenem. Obaj punktowali równo, a rundę zasadniczą zakończyli mając po 11 „oczek”. Taki wynik sprawił, że zmierzyli się w wyścigu barażowym, w którym Duńczyk dojechał do mety na pierwszym miejscu, a Polak na ostatnim. W finale, Madsen musiał zająć pierwsze lub drugie miejsce, by zapewnić sobie złoto, i tak też się stało. W ostatnim wyścigu SEC 2022, Duńczyk przekroczył linię mety jako drugi i zdobył tytuł Indywidualnego Mistrza Europy.

Srebrny medal trafił do Janusza Kołodzieja. Reprezentant Polski po dwóch zwycięstwach w Gustrow i Łodzi przyjeżdżał do Pardubic nie tylko po złoto, ale również po miejsce w stawce SGP 2023. Czterokrotny Indywidualny Mistrz Polski zdobył w fazie zasadniczej 11 punktów i wydawało się, że losy tytułu rozstrzygną się w finale, w którym zmierzy się z Madsenem. Ostatecznie, Kołodziej zajął ostatnie miejsce w barażu i musiał oglądać się na Leona Madsena, który finalnie sięgnął po złoto.

Równie ciekawie wyglądała walka o brąz. Patryk Dudek przyjechał do Pardubic z czteropunktową przewagą nad Michelsenem, jednak tegoroczny obrońca tytułu błyskawicznie zniwelował starty, a po trzech seriach był jedynym niepokonanym zawodnikiem. Po fazie zasadniczej obaj mieli tyle samo punktów, jednak Duńczyk, dzięki wysokiej zdobyczy punktowej zapewnił sobie udział w finale, a Polak zakończył turniej z siedmioma „oczkami” na koncie. Ostatecznie, Michelsen wygrał całe zawody, zdobył 14 punktów i z Pardubic wyjechał z brązowym medalem cyklu SEC.

Piątym zawodnikiem tegorocznych Indywidualnych Mistrzostw Europy został Dominik Kubera. Reprezentant Polski dokonał tego startując w trzech rundach cyklu! Walka o ostatnie miejsce premiowane awansem do SEC 2023 trwała przez całe zawody. Kapitalnie radził sobie Rasmus Jensen, który po czterech seriach startów wyprzedził Bartosza Smektałę i przez chwilę znajdował się w TOP 5, jednak świetny występ Kubery (12 punktów zdobytych w rundzie zasadniczej) sprawił, że Duńczyk spadł na szóste miejsce, a Polak zapewnił sobie udział w przyszłorocznych zmaganiach.

Speedway Euro Championship 2022. Medaliści (fot. SEC)