Żołnierze. 61 sportowców rusza na Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

IO Tokio 2020

61 sportowców z 215 reprezentantów Polski na zbliżające się Igrzyska Olimpijskie w Tokio to żołnierze.

– To jest wielkość rekordowa. Wcześniej nigdy tak wielu sportowców nie było żołnierzami Wojska Polskiego. Jest to dla mnie dowód tego, że nasz program, który wciąż modyfikujemy, który wciąż wzbogacamy przynosi dobre rezultaty – powiedział podczas spotkania z żołnierzami – sportowcami szef MON.

W siedzibie MON Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej spotkał się ze sportowcami, którzy będą reprezentować Polskę podczas zbliżających się Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Małgorzata Hołub-Kowalik (fot. Maciej Nędzyński/CO MON)

– Bardzo dziękuję za to, że będąc żołnierzami Wojska Polskiego uprawiacie sport, bo dzięki temu rozsławiacie imię Polski na arenie międzynarodowej, ale również stanowicie przykład i wzór dla waszych koleżanek i kolegów, a więc dla żołnierzy Wojska Polskiego – mówił minister.

Służba wojskowa jest nierozerwalnie związana ze sportem. Siła, sprawność fizyczna, nastawienie na realizację obranego celu – to cechy, które łączą sportowca i żołnierza.

– Dziękuję wam za codzienną służbę. Za to, że stanowicie wzór dla żołnierzy Wojska Polskiego. Stanowicie także wzór dla młodych ludzi, których zachęcamy, aby wstępowali do Wojska Polskiego. Jesteście Ambasadorami naszej społecznej kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”. Bardzo wam za to dziękuję. Jestem przekonany, że wielokrotnie będziemy słyszeć nasz hymn na igrzyskach w Tokio – podkreślił minister

Szef MON Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę, że spośród 215 sportowców – tyle osób stanowi reprezentacja Polski na igrzyska olimpijskie – 61 osób to żołnierze Wojska Polskiego. – Jestem pewien, że z honorem będziecie walczyć o jak najlepsze miejsca, że ta walka będzie odbywała się w imię zasady fair play, że do ostatniego metra, do ostatniej sekundy będziecie walczyć o to, żeby zająć jak najlepsze miejsca – zaznaczył szef MON. – Wszyscy będziemy wam kibicować, wierząc w to, że osiągnięcie sukces. Ten sukces będzie waszym sukcesem, będzie sukcesem Polski i sukcesem Wojska Polskiego – dodał minister.

Podczas spotkania szef MON odniósł się do reformy, w tym konsolidacji sportu wyczynowego w Wojsku Polskim, w wyniku której powstał Centralny Wojskowy Zespół Sportowy tworząc dodatkowe etaty dla młodych i zdolnych sportowców. Minister zaznaczył, że resortowi obrony narodowej zależy na tym, żeby jak najwięcej młodych i zdolnych ludzi reprezentowało Polskę jako żołnierze.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej spotkał się ze sportowcami, którzy będą reprezentować Polskę podczas zbliżających się Igrzysk Olimpijskich w Tokio (fot. Maciej Nędzyński/CO MON)

Centralny Wojskowy Zespół Sportowy

Centralny Wojskowy Zespół Sportowy jest jednostką organizacyjną powstałą w wyniku konsolidacji pięciu wojskowych zespołów sportowych w jedną instytucję podlegającą bezpośrednio Ministrowi Obrony Narodowej.

Tworzy elitarną drużynę najwybitniejszych sportowców z całej Polski. Ponadto zajmuje się selekcją i powołaniem do Zespołu młodych, uzdolnionych sportowców z największym potencjałem.

Centralny Wojskowy Zespół Sportowy ustala zasady prowadzenia działalności sportowej w resorcie obrony narodowej w zakresie sportu wyczynowego. Co więcej, koordynuje szkolenie i przygotowanie zawodników będącymi członkami kadry narodowej lub kadry olimpijskiej, do udziału w zgrupowaniach, konsultacjach szkoleniowych, zawodach kontrolnych, mistrzostwach rangi krajowej i międzynarodowej oraz w Igrzyskach Olimpijskich.
(MON)

Exit mobile version