Znamy zwycięzców World Press Photo 2020! Yasuyoshi Chiba z nagrodą za Zdjęcie Roku

World Press Photo 2020

Poznaliśmy wyniki 63. konkursu World Press Photo i 10. konkursu World Press Photo Digital Storytelling.

W tym zwycięzców konkursu World Press Photo 2020 roku, World Press Photo Story of the Year, World Press Photo Interactive of the Year, World Press Photo Online Video of the Year.

Zdjęcia roku najważniejszego konkursu fotografii prasowej wygrał obraz Yasuyoshiego Chiby „Straight Voice”. W nocy widzimy tłum młodych mężczyzn i postać w samym centrum kadru.

Prosty głos (fot. Yasuyoshi CHIBA/AFP)

„Młody mężczyzna, oświetlony telefonami komórkowymi, recytuje protestacyjną poezję, podczas gdy demonstrujący śpiewają hasła wzywające do rządów cywilnych, w czasie zaciemnienia w Chartumie, Sudan, 19 czerwca”. Sudańskie protesty trwały od grudnia 2018 aż do sierpnia 2019 roku.

Japoński reporter Yasuyoshi Chiba, zwycięzca World Press Photo of the Year, powiedział: „Ten moment był jedynym pokojowym protestem, jaki spotkałem podczas mojego pobytu. Czułem ich niesamowitą solidarność jak płonące węgle, które pozostały, by rozpalić się ponownie.”

Chiba jest głównym fotografem Agence France-Presse (AFP) w Afryce Wschodniej i na Oceanie Indyjskim. Obecnie mieszka w Nairobi w Kenii. Po studiach fotograficznych na Musashino Art University w Tokio zaczął pracować jako fotograf dla personelu w Asahi Shimbun. Został niezależnym fotografem i przeprowadził się do Kenii w 2007 roku, a następnie dołączył do AFP w Brazylii w 2011 roku.

Lekgetho Makola, przewodniczący jury konkursu fotograficznego 2020, powiedział: „W czasach, w których żyjemy, gdy jest dużo przemocy i konfliktów, ważne jest, abyśmy mieli obraz, który może inspirować ludzi.

Na fotografii widzimy młodego człowieka, który nie strzela, który nie rzuca kamieniami, ale recytuje wiersz. Potwierdza, ale także wyraża sens nadziei.”

Wśród szóstki kandydatów do zdjęcia roku był Polak, Tomek Kaczor ze zdjęciem „Przebudzenie”.

Przebudzenie (fot. Tomasz Kaczor/Gazeta Wyborcza)

Tomek Kaczor za „Przebudzenie” otrzymał główną nagrodę w kategorii Portret Roku.

Zdjęcie to przedstawia Ewę (15-letnią Ormiankę) wybudzoną z katatonii. Fotografię dziewczyny w towarzystwie jej rodziców zrobiono w ośrodku dla uchodźców w Podkowie Leśnej.

O tytuł Zdjęcia Roku walczyło sześć fotografii. Ich autorami byli: Farouk Batiche (Algeria), Mulugeta Ayene (Etiopia), Yasuyoshi Chiba (Japonia), Tomek Kaczor (Polska), Ivor Prickett (Irlandia) oraz Nikita Teryoshin (Rosja).

Oto kategorie konkursowe i główne nagrody na najlepsze fotografie prasowe i filmy z całego świata: World Press Photo Story of the Year, World Press Photo of the Year, World Press Photo Interactive of the Year, World Press Photo Online Wideo roku.

Fotoreportaż Roku:

„Kho, geneza rewolucji” autorstwa Romaina Laurendeaua

Zwycięska seria opowiada o głębokim niepokoju algierskiej młodzieży, która odważnie rzuca wyzwanie władzy. Zainspirowała resztę ludzi do przyłączenia się do akcji, dając początek największemu ruchowi protestacyjnemu w Algierii od dziesięcioleci.

Kho, geneza buntu (fot. Romain Laurendeau/Francja)

Ogłoszono też nagrody w ośmiu kategoriach konkursu fotograficznego 2020.

Środowisko – pierwsza nagroda – zdjęcie pojedyncze

Niedźwiedź polarny i jej młode
Esther Horvath, Węgry, dla The New York Times

Niedźwiedź polarny i jej młode (fot. Esther Horvath, Węgry/The New York Times)

Mark Blinch został laureatem w kategorii Sport za zdjęcie przedstawiające, jak piłka wpada do siatki po rzucie Kawhi Leonarda z Toronto Raptors.  Akcja ta zdecydowała o wygranym meczu.

12 maja 2019. Kawhi Leonard z Toronto Raptors (fot. Mark Blinch/NBAE)

Digital Storytelling Contest 2020

– Jury Konkursu na Cyfrowe Opowiadanie 2020 wybrało Battleground PolyU DJ Clarka / China Daily na World Press Photo Interactive of the Year.

– Sceny z Dry City Francoisa Verstera/Simona Wooda Field of Vision zostały Wideo Online Roku.
– Ogłoszono również nagrody dla kategorii wideo: „Interaktywne”, „Długie” i „Krótkie”.

W finale konkursu brało udział 44 fotografów z 25 krajów. Na tegoroczny konkurs nadesłano 73 996 zdjęć, których autorami było 4 282 fotografów z 125 krajów.

Triumfatorzy Zdjęcia Roku i Fotoreportażu Roku otrzymają nagrodę w wysokości 10 tysięcy euro.

Konkurs World Press Photo na najlepsze zdjęcia prasowe jest organizowane od 1955 roku.

Exit mobile version