Znamy Poznanianki 2024. To wspaniałe i odważne kobiety

Poznań

Znamy nazwiska dziewięciu wspaniałych i odważnych kobiet, które zostaną bohaterkami miejskiej kampanii społecznej.

Wieńczy ona tegoroczną akcję społeczną „Poznanianki 2024”, razem z Tygodniem Kobiet, który ruszył w sobotę.

Akcja „Poznanianki” powstała, by uhonorować mieszkanki stolicy Wielkopolski. Jej celem jest zwrócenie uwagi na działania tych pań, których aktywność może inspirować innych do działania. Kształt akcji został wypracowany przez same kobiety i organizacje działające na rzecz ich praw.

– To nie jest plebiscyt, w „Poznaniankach” nie chodzi o rywalizację – podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Miasta. – Naszym celem było pokazanie wszystkim, jak aktywne, przedsiębiorcze, kreatywne są mieszkanki naszego miasta. Ich działania mogą być dla każdego inspiracją. Dlatego stworzyliśmy kampanię społeczną, która bliżej przedstawia nasze tegoroczne bohaterki.

Każdy mógł zaproponować swoją kandydatkę do tytułu „Poznanianki 2024”. Wszystkie propozycje trafiły pod obrady kapituły. Na jej czele stanęła Marta Mazurek, radna Miasta Poznania. Kapituła wybrała tegoroczne bohaterki akcji.

Poznanianki 2024

Twarzami tegorocznej kampanii są:

Tydzień Kobiet

Zwieńczeniem akcji „Poznanianki” jest Tydzień Kobiet. Związane z nim wydarzenia odbywać się będą w całym mieście. Zaplanowano je tak, by każdy znalazł coś dla siebie.

Wśród licznych propozycji jest też spotkanie z jogą hormonalną, warsztaty z psychologiem i kobieca sesja zdjęciowa. Będzie można dowiedzieć się, jak lepiej radzić sobie ze stresem, poznać strategie pomagające w pracy zawodowej oraz nauczyć się zarządzania czasem i zadaniami. Przewidziano także warsztaty specjalnie dla mam oraz dla kobiet, które doświadczyły poronienia. Szczegółowy program całego tygodnia jest dostępny na stronie www.poznan.pl/poznanianki.

Kluczowym wydarzeniem Tygodnia Kobiet będzie sobotnie spotkanie w Bibliotece Raczyńskich (26 października), które zakończy się galą finałową. Poprzedzą ją panele dyskusyjne, podczas których będzie można porozmawiać o normalizowaniu wyglądu i różnorodności, a także o tym, jak architektura miasta wpływa na bezpieczeństwo kobiet. Agnieszka Budnik, autorka podcastu „Raport z literatury” opowie o poznaniankach w książkach. Sobota będzie też okazją do stworzenia feministycznej mapy Poznania oraz rozmowy z bohaterkami tegorocznej akcji. 

Poznań od lat wspiera swoje mieszkanki – m.in. poprzez dotacje, udzielane działającym na ich rzecz organizacjom pozarządowym, a także kierowane specjalnie dla nich programy związane z ochroną zdrowia. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, podpisał Równościowy Plan Działania – dokument, który zawiera wiele propozycji warsztatów, szkoleń, kampanii społecznych i informacyjnych. Łączy je jeden cel: aby Poznań był miejscem, w którym każdy ma równe szanse bez względu na płeć, a potrzeby mężczyzn i kobiet są tak samo dostrzegane i uwzględniane. Równościowy Plan Działania jest wynikiem podpisania 11 października 2021 r. Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym.

Exit mobile version