Znaczek okolicznościowy i moneta „Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę” w sprzedaży

II Wojna Światowa

1 września zaprezentowano znaczek pocztowy i kolekcjonerską monetę pod wspólną nazwą emisji „Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę”.

To pierwsze w historii wspólne obchody Poczty i NBP zorganizowane w hołdzie bohaterskim Pocztowcom.

Uroczyste odsłonięcie obu walorów nastąpiło równocześnie w Warszawie, w Centrum Pieniądza NBP oraz w gdańskim Muzeum II Wojny Światowej. Jak co roku Spółka upamiętniła także poległych Pocztowców, którzy dali odpór hitlerowskiemu najeźdźcy w Wolnym Mieście, złożeniem wieńców pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Po zmroku fasadę gmachu pocztowego, w którym przez 14 godzin bronili się Polacy, ozdobią biało-czerwone neony i napis: „Pamiętamy 1.09.1939”.

Znaczek okolicznościowy i moneta „Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę” (fot. pras.)

Znaczek okolicznościowy „Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę” zaprojektowany został na kanwie wizerunku rewersu 20–złotowej kolekcjonerskiej monety, która 1 września została wyemitowana przez Narodowy Bank Polski. Autorem projektu numizmatu jest Robert Kotowicz. Na walorach na tle wejścia do gmachu przedstawiono wizerunki Obrońców Urzędu Pocztowego w Gdańsku: Jana Michonia – p.o. dyrektora Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, Alfonsa Flisykowskiego, żołnierza i pocztowca, który po śmierci dowódcy obrony budynku ppor. Konrada Guderskiego, także upamiętnionego na znaczku, zawiadywał oporem. Wszyscy ci Bohaterowie ponieśli najwyższą cenę za swoje męstwo i poświęcenie. Podporucznik rezerwy piechoty Wojska Polskiego Konrad Guderski poległ w początkowej fazie walk. Jan Michoń zginął od kuli w brzuch. Alfons Flisykowski, który przez ostatnie godziny dowodził oporem w Urzędzie Pocztowo-Telegraficznym Gdańsk 1, został rozstrzelany przez Niemców po pokazowym procesie. Wszyscy obrońcy gdańskiej placówki Poczty Polskiej spoczywają na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na Zaspie.

Znaczek okolicznościowy „Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę” (fot. pras.)
Znaczek okolicznościowy „Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę” (fot. pras.)

Dzięki współpracy nawiązanej z Narodowym Bankiem Polskim, po raz pierwszy miała miejsce jednoczesna emisja okolicznościowego znaczka pocztowego oraz srebrnej, kolekcjonerskiej monety o nominale 20 zł. Uroczyste prezentacje walorów odbywały się w dwóch lokalizacjach o tej samej porze – 1 września o godzinie 10:00. W Warszawie, w Centrum Pieniądza NBP, w uroczystości wzięli udział prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego oraz prezes zarządu Poczty Polskiej S.A. – Tomasz Zdzikot. W gdańskim Muzeum II Wojny Światowej Spółkę reprezentują wiceprezesi Wiesław Włodek, Krzysztof Falkowski, Mateusz Wodejko oraz Andrzej Bodziony. Po uczestnictwie w uroczystej mszy św. w intencji poległych Pocztowców, przedstawiciele zarządu złożyli wieńce pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej.

– Jesteśmy dumni z Obrońców ostoi polskości w Wolnym Mieście Gdańsku. W momencie próby, przez 14 godzin, bohatersko stawiali opór niemieckiemu agresorowi. Walczyli do ostatku sił. Pozycje opuścili dopiero po barbarzyńskim podpaleniu budynku przez agresora. Polscy pocztowcy dali tym przykład nie tylko swojej odwagi, ale również przywiązania do Ojczyzny i najważniejszych wartości, takich jak honor i wolność. Za swoje poświęcenie zapłacili najwyższą cenę. Oddając hołd bohaterskim Obrońcom Urzędu Poczty Polskiej w Gdańsku, znaczkiem pocztowym i kolekcjonerską monetą upamiętniamy ich męstwo i ofiarność – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes Poczty Polskiej.

Wydawnictwa filatelistyczne Poczty Polskiej, upamiętniające bohaterską walkę naszych rodaków, to składająca się w całość opowieść o ludziach, którzy dali przykład prawdziwego heroizmu. Emisje pocztowe ukazują polską historię w interesujący sposób. Dotyczą najróżniejszych tematów związanych z dziejami współczesnymi, dzięki czemu mogą przemówić do każdego odbiorcy. Opisują ważne wydarzenia, jak i związane z nimi postacie, co daje całościowy obraz pomocny w lepszym rozumieniu tych trudnych czasów. Atak na polski Urząd Pocztowy w Wolnym Mieście Gdańsku, obrona Westerplatte, kampania wrześniowa i niegasnąca nadzieja na szybkie zakończenie wojny. Podstępny atak Sowietów 17 września 1939 roku, sprawił, że totalitarni agresorzy wprowadzili na ziemiach polskich politykę terroru, obejmującą wszystkie warstwy społeczeństwa. Powstanie Polskiego Państwa Podziemnego, powołanie Armii Krajowej, potem Powstanie Warszawskie. O wszystkich tych wydarzeniach opowiadają znaczki pocztowe Spółki, upominając się o pamięć o Bohaterach i ucząc, że o wolność i zasady trzeba walczyć ponad wszystko.

– 1 września 1939 r. jest jedną z tych dramatycznych dat, które zmieniły bieg naszej historii. Trzeba jednak pamiętać, że pierwszy września, to także data, która jest początkiem bohaterskiej walki Polaków o odzyskanie niepodległości i suwerenności. Moneta „Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę” jest naszym hołdem złożonym jej bohaterskim obrońcom. Ich walka stała się częścią zmagań o wolną Polskę, a naszym obowiązkiem jest zachować i pielęgnować pamięć o bohaterach – powiedział profesor Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Moneta „Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę” (fot. pras.)
Moneta „Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę” (fot. pras.)

Srebrna moneta kolekcjonerska „Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę” ma wyjątkowy kształt znaczka pocztowego z ząbkowanym rantem, a przy jej produkcji wykorzystano druk UV. Rewers przedstawia wizerunki: dr. Jana Michonia, Alfonsa Flisykowskiego i ppor. Konrada Guderskiego na tle wejścia głównego do historycznego budynku Poczty. Wejście główne ukazane na tle zniszczonej fasady budynku Poczty jest też motywem awersu monety. Całość uzupełnia symbol Poczty Polskiej.

Warto zaznaczyć, że poza tradycyjnym, uroczystym złożeniem wieńca pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, Spółka we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim przygotowały okolicznościową wystawę. Obejrzeć ją będzie można przed i wewnątrz historycznego gmachu pocztowego. Tegoroczne obchody, podobnie jak i rok temu, zostaną wzbogacone także o specjalną iluminację. Biało-czerwone neony oraz napis „Pamiętamy 1.09.1939” rozświetlą fasadę historycznego budynku Poczty Polskiej w Gdańsku od godz. 20.00 1 września do 6.00 rano 2 września.

Exit mobile version