RÓŻNOŚCI

Zmiana czasu na zimowy. Kursowanie pociągów. Śpimy dłużej

Zmiana czasu

Zegarki przestawiamy z czasu letniego na zimowy w nocy z 29 na 30 października (z soboty na niedzielę).

Tej nocy będziemy spać dłużej: zegarki przestawiamy bowiem z godziny 3 w nocy na drugą. Tym samym przechodząc na czas środkowoeuropejski.

Czas ten inaczej nazywamy zimowym, zwykłym lub naturalnym.

Wiosenna i jesienna zmiana czasu w krajach UE przypadają kolejno na ostatni weekend marca i ostatni weekend października. Następna zmiana – z czasu zimowego na letni – czeka nas w nocy z 25 na 26 marca 2023 roku.

Który czas w Polsce jest podstawowy?

Wiele osób sądzi, że czas podstawowy to czas letni. Jest to wielki błąd.

Tym rzeczywistym czasem jest czas zimowy (czas strefowy). Południe słoneczne jest wówczas około godziny 12.
Czas letni jest czasem przejściowym, który został wprowadzony w celu oszczędności energii.

Zatem PSL myli się (chce czasu letniego) i należy zachować czas zimowy przez cały rok.

ZOBACZ WIĘCEJ: PSL proponuje „czasowstrzymywacz”. Który czas w Polsce jest podstawowy?

Zmiana czasu 2022, czy będzie ostatnia?

W najbliższych latach nie zanosi się, że przez cały rok będzie obowiązywał jeden, ten sam czas – i latem, i zimą – jak chce tego większość mieszkańców Unii Europejskiej.

– Przez kolejnych pięć lat, o ile Komisja Europejska nie powróci do prac nad odejściem od zmian czasu, będzie obowiązywał czas zimowy i letni. Prace nad odejściem od zmian czasu zostały zawieszone na szczeblu europejskim jeszcze przed pandemią – poinformowało już rok temu Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Aktualnie wśród państw członkowskich UE nie zostało wypracowane jednoznaczne stanowisko ani co do rezygnacji ze zmian czasu, ani co do wyboru opcji czasu, ani co do zmiany czy wyboru konkretnej strefy czasowej lub grupy stref czasowych. W związku z powyższym wszystkie kraje członkowskie UE zobligowane zostały do kontynuowania dotychczasowych ustaleń. Oznacza to, że w dalszym ciągu, a na pewno w najbliższym czasie, będziemy przestawiać wskazówki zegarków.

W 2018 r. Komisja Europejska, na wniosek Parlamentu Europejskiego (wyrażony w Rezolucji z dnia 8.02.2018 r.), podjęła działania w kierunku rewizji ustaleń dotyczących stosowania w państwach członkowskich Unii Europejskiej czasu letniego (wyprzedzającego o godzinę standardowy czas strefowy) i związanych z tym zmian czasu, regulowanych Dyrektywą 2000/84/WE. Przeprowadzone w tym zakresie otwarte konsultacje publiczne wykazały, że wśród udzielonych odpowiedzi zdecydowana większość wskazuje na negatywne doświadczenia ze zmianami czasu (76% wszystkich odpowiedzi) oraz jest za rezygnacją ze zmian czasu (84% wszystkich odpowiedzi). W związku z tym, że były to konsultacje w których wzięła udział największa, jak dotychczas, liczba osób z państw członkowskich UE (4,6 mln) – ich wyniki stanowiły silny argument dla Komisji Europejskiej do zajęcia się tym tematem.

Zmiany czasu mają negatywne oddziaływanie na zegar biologiczny ludzi. Dłuższa o godzinę doba ma swoje konsekwencje zwłaszcza dla osób, które tej nocy pracują lub podróżują pociągiem, np. by zachować porządek w rozkładach jazdy pociągi zazwyczaj są zatrzymywane na godzinny, przymusowy postój. Z drugiej strony, powrót do czasu zwykłego w okresie zimowym jest niezbędny do zachowania właściwych relacji między przyjętym naturalnie głównym okresem aktywności społeczeństwa w Polsce a okresem dostępności naturalnego światła, ponadto bez zmian czasu nie byłoby korzyści z czasu letniego.

Zmiana czasu na kolei

Z soboty 29 października na niedzielę 30 października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Wskazówki zegarów zostaną przesunięte z godziny 3:00 na 2:00. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. są przygotowane do sprawnego prowadzenia ruchu pociągów podczas zmiany czasu.

Na zmianę czasu opracowany jest specjalny rozkład jazdy. W związku z cofnięciem wskazówek zegara z godziny 3:00 na 2:00 w nocy z 29 na 30 października, pociągi kursujące około godz. 3:00 zatrzymają się na ok. 60 minut na najbliższej stacji, po czym wyruszą w dalszą drogę. Godziny przyjazdu do docelowych miejscowości nie zmienią się.

Postój obejmie tylko pociągi jadące w momencie zmiany czasu. Składy wyjeżdżające według nowego czasu w niedzielę 30 października, będą kursować zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy.

Informacji o kursowaniu pociągów udzielają przewoźnicy kolejowi. Szczegóły można znaleźć za pośrednictwem stron internetowych przewoźników, ich profili na Facebooku, infolinii oraz u konduktorów.

Zmiany czasu letniego i zimowego regulowane są rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026.

Kursowanie pociągów PKP Intercity w noc zmiany czasu na zimowy

Przygotowanie do wzmożonych przewozów na Wszystkich Świętych

W ostatni weekend października 2022 r. nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Wskazówki zegara przestawimy wtedy z godziny 3:00 na 2:00. Pociągi PKP Intercity, podobnie jak w innych krajach Europy, będą mieć godzinny postój na najbliższej stacji, tak aby dotrzeć do celu zgodnie z aktualnym rozkładem jazdy. Dodatkowo PKP Intercity przygotowuje dodatkowe miejsca w pociągach dla osób wyruszających w podróż w okolicach Wszystkich Świętych.

W nocy z 29 na 30 października 2022 r. o godz. 3:00 czasu letniego odbędzie się zmiana czasu na zimowy. Odwołanie czasu letniego polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 3:00 na 2:00. Wiąże się ona z wdrożeniem specjalnego rozkładu jazdy. Podobna praktyka jest stosowana wśród innych przewoźników kolejowych w kraju i w Europie, np. w Niemczech czy we Francji.

13 pociągów PKP Intercity kursujących w noc przejściową (z soboty na niedzielę) zatrzyma się na około godzinny postój na najbliższej stacji, po czym wyruszy w dalszą trasę. Postoje nie spowodują opóźnień, a podróżni dotrą do stacji docelowej zgodnie z rozkładem jazdy.

Lista pociągów PKP Intercity kursujących w nocy 29/30 października 2022 r.:

  1. IC 47010/1 NIGHTJET rel. Graz – Berlin Charlottenburg; postój na stacji Racibórz
    od 02:05 czasu zimowego, odjazd o 03:07 czasu zimowego;
  2. TLK 18171 Uznam rel. Warszawa Wschodnia – Świnoujście; postój na stacji Poznań Główny od 01:50 czasu letniego, odjazd o 02:10 czasu zimowego.
  3. TLK 81170/1 Uznam rel. Świnoujście – Warszawa Wschodnia; postój na stacji Poznań Główny od 02:40 czasu letniego, odjazd o 02:52 czasu zimowego;
  4. TLK 53172/3 Rozewie rel. Gdynia Główna – Kraków Główny; postój na stacji Leszno od 02:56 czasu letniego, odjazd o 02:59 czasu zimowego;
  5. TLK 35172/3 Rozewie rel. Kraków Główny – Gdynia Główna; postój na stacji Gniezno od 02:50 czasu letniego, odjazd o 02:52 czasu zimowego;
  6. TLK 53170/1 Karpaty rel. Gdynia Główna – Zakopane; postój na stacji Kraków Główny od 02:44 czasu zimowego, odjazd o 03:59 czasu zimowego;  
  7. TLK 35170/1 Karpaty rel. Zakopane – Gdynia Główna;  postój na stacji Piotrków Tryb. od 02:40 czasu letniego, odjazd o 02:47 czasu zimowego.
  8. TLK 61170/1 Karkonosze rel. Jelenia Góra – Warszawa Wschodnia; postój na stacji Katowice od 02:13 czasu zimowego, odjazd o 03:34 czasu zimowego;
  9. TLK 16170/1 Karkonosze relacji Warszawa Wschodnia – Jelenia Góra; postój
    na stacji Opole Wschodnie od 02:20 czasu letniego, odjazd o 02:23 czasu zimowego.
  10. IC 38172/3 Przemyślanin rel. Przemyśl Główny – Świnoujście; postój na stacji Wrocław Główny od 03:00 czasu letniego, odjazd o 03:40 czasu zimowego;
  11. IC 83172/3 Przemyślanin rel. Świnoujście – Przemyśl Główny; postój na stacji Opole Wschodnie od 02:48 czasu letniego, odjazd o 02:50 czasu zimowego;
  12. TLK 83170/1 Ustronie rel. Kołobrzeg – Kraków Główny; postój na stacji Nowy Dwór Mazowiecki od 02:59 czasu letniego, odjazd 03:01 czasu zimowego;
  13. TLK 38171 Ustronie rel. Kraków Główny – Kołobrzeg; postój na stacji Mława
    od 02:05 czasu zimowego, odjazd o 03:08 czasu zimowego.

Zmiana środkowoeuropejskiego czasu letniego (CLSE) na środkowoeuropejski czas zimowy (CSE) odbywa się w ostatni weekend października w blisko 70 krajach na świecie. W Polsce jest przeprowadzana na podstawie Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 4 marca 2022 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026.

Informacje na temat dokładnych godzin kursowania pociągów w nocy z 29 na 30 października br. roku można uzyskać m.in. poprzez infolinię pod numerem 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy „PKP Intercity” S.A.) oraz
u drużyn konduktorskich, które będą obsługiwać pociągi kursujące w noc przejściową.

Więcej miejsc w pociągach w okolicach Wszystkich Świętych

Weekend zmiany czasu towarzyszy przypadającemu we wtorek 1 listopada świętu Wszystkich Świętych. Okolice tego dnia to okres zwiększonego zainteresowania podróżami koleją.

Aby zapewnić bezpieczne, komfortowe i sprawne podróże, PKP Intercity będzie w miarę możliwości wzmacniać dodatkowymi wagonami pociągi cieszące się dużym zainteresowaniem. W tej chwili w okresie od piątku 28 października do środy 2 listopada przewoźnik zaplanował wydłużenie 155 pociągów 258 wagonami. Dodatkowe wagony pojawią się w pociągach ruszających m.in. z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Białegostoku, Gdyni, Lublina, Przemyśla, Świnoujścia, Poznania czy Szczecina.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button