Zmiana czasu na zimowy a kursowanie pociągów

Zmiana czasu z letniego na zimowy 2021

W ostatni weekend października 2021 r. nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy.

Wskazówki zegara przestawimy wtedy z godziny 3.00 na 2.00. Pociągi PKP Intercity, podobnie jak w innych krajach Europy, będą mieć godzinny postój na najbliższej stacji, tak aby dotrzeć do celu zgodnie z aktualnym rozkładem jazdy.

Zmiana czasu letniego na zimowy wiąże się z wdrożeniem specjalnego rozkładu jazdy. Podobna praktyka jest stosowana wśród innych przewoźników kolejowych w kraju i w Europie, np. w Niemczech czy we Francji. 15 pociągów PKP Intercity kursujących w noc przejściową (z soboty na niedzielę), w większości zatrzyma się na godzinny postój na najbliższej stacji, po czym wyruszy w dalszą trasę.

I tak na przykład skład TLK Karpaty rel. Zakopane – Gdynia Główna będzie miał postój na stacji Piotrków Trybunalski od 02:42 czasu letniego, po czym wyjedzie w dalszą trasę o godzinie 02:52 czasu zimowego.

Postoje nie spowodują opóźnień, a podróżni dotrą do stacji docelowej zgodnie z rozkładem jazdy.

Lista pociągów PKP Intercity kursujących w nocy 30/31 października 2021 r.:

Zmiana środkowoeuropejskiego czasu letniego (CLSE) na środkowoeuropejski czas zimowy (CSE) odbywa się w ostatni weekend października w blisko 70 krajach na świecie. W Polsce jest przeprowadzana na podstawie Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017- 2021.

Bezpieczne podróże koleją na Wszystkich Świętych

Wzmocnione zespoły techniczne PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., dyspozytorzy i dyżurni ruchu zadbają o bezpieczne podróże koleją podczas weekendu i Wszystkich Świętych. Przygotowany jest przejazd pociągów na zmianę czasu z soboty na niedzielę. Dworce, perony i pociągi monitorują patrole Straży Ochrony Kolei. Kolejarze przypominają o zachowaniu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych.

Na sieci kolejowej w najbliższy weekend 29 października do 2 listopada będzie ok. 170 zespołów szybkiego usuwania awarii oraz 18 zespołów kolejowego ratownictwa technicznego. Blisko 65 pociągów sieciowych będzie przygotowanych do działań w sytuacji usterek sieci trakcyjnej. Przewidziano lokomotywy osłonowe do pomocy, jeśli dojdzie do awarii składów lub braku zasilania. Kolejarze na bieżąco śledzą prognozy pogody. Zespoły techniczne kierowane są w konkretne lokalizacje, aby szybko reagować na możliwe wydarzenia np. związane z wichurami i ulewami.

Na zmianę czasu w nocy z soboty na niedzielę, z 30 na 31 października, opracowany jest specjalny rozkład jazdy. Pociągi pasażerskie znajdujące się na sieci kolejowej około godz. 3:00 zatrzymają się na ok. 60 minut na najbliższej stacji. Godziny przyjazdu do stacji docelowych – już wg nowego czasu nie zmienią się. Zmiana czasu obejmie 22 pociągi, które tej nocy będą na torach. 16 PKP Intercity, 4 Kolei Mazowieckich oraz 2 PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście.

Przykładowo, skład TLK „Pogórze” relacji Przemyśl – Wrocław zatrzyma się na stacji Pyskowice o godzinie 2:59 starego czasu, a odjedzie w dalszą trasę o 3:12 nowego czasu.

Nad bezpieczeństwem podróżnych na stacjach, dworcach i w pociągach, podczas świątecznych przejazdów, w okresie od 28 października do 2 listopada 2021 r., czuwać będą funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. Będzie też dodatkowe wsparcie Policji oraz Straży Granicznej. Podczas działań, szczególnie w porze nocnej, funkcjonariusze Straż Ochrony Kolei będą korzystać ze specjalistycznego sprzętu, m.in. Mobilnych Centrów Monitoringu, termo- i noktowizorów.

Exit mobile version