Złote Kolce 2023. Natalia Kaczmarek i Wojciech Nowicki z tytułami

Lekkoatletka

Natalia Kaczmarek oraz Wojciech Nowicki (oboje KS Podlasie Białystok) zdobyli Złote Kolce 2023.

Najbardziej prestiżową nagrodę w polskiej lekkoatletyce, przyznawaną od 1970 roku przez Polski Związek Lekkiej Atletyki oraz Przegląd Sportowy, wręczono podczas Gali Złote Kolce Śląskie 2023, która odbyła się w sobotę na Stadionie Śląskim.

Kaczmarek w drodze po zwycięstwo w prestiżowym rankingu trzykrotnie wygrywała mityngi Diamentowej Ligi, a w finale cyklu zajęła drugą lokatę. Imponowała także podczas mistrzostw świata. Na stadionie w Budapeszcie spisywała się znakomicie w każdym z biegów, a w finale finiszowała na drugiej pozycji. Wicemistrzyni świata zakończyła sezon z rekordem życiowym 49.48, czyli drugim rezultatem w historii polskiej lekkoatletyki. Szybciej biegała jedynie legendarna Irena Szewińska.

Złote Kolce 2023. Natalia Kaczmarek (fot. Marek Biczyk)

– Dziękuję za to wyróżnienie, bo wygrać w takim gronie to jest niesamowite uczucie. Ten rok był wyjątkowy, ale wierzę, że następny także taki będzie. Dziękuję trenerowi, fizjoterapeucie, mojej rodzinie, mojemu narzeczonemu, sponsorom i kibicom. Dziękuję, że jesteście ze mną – powiedziała laureatka.

W gronie mężczyzn nagrodę podczas Gali Złote Kolce Śląskie 2023 odebrał wicemistrz świata z Budapesztu w rzucie młotem Wojciech Nowicki. W minionym sezonie oprócz zdobycia srebra globalnego czempionatu polski as rzutu młotem triumfował także w Igrzyskach Europejskich Kraków-Małopolska 2023 oraz zakończył sezon jako lider światowych tabel z wynikiem 81.92.

– Gratuluję wszystkim wyróżnionym. Bardzo się cieszę, bo to był dla mnie kolejny udany sezon. Nie byłoby tego, gdyby nie wszystkie osoby, które ze mną pracują. Wszystkim bardzo dziękuję, bo bardzo mnie wspierają, podobnie, jak moi sponsorzy. Kolejnym celem są Rzym i Paryż w przyszłym roku. Mam nadzieję, że wszystkim dopisze zdrowie i przywieziemy worek medali – powiedział Nowicki odbierając statuetkę Złotych Kolców.

Złote Kolce 2023. Wojciech Nowicki z prawej (fot. Marek Biczyk)

Dla Kaczmarek to pierwszy w karierze triumf w rankingu Złotych Kolców. Nowicki najważniejszą nagrodę w polskiej lekkoatletyce odebrał już po raz czwarty (wcześniej triumfował w 2018, 2020 oraz 2021).

Sukcesów polskich lekkoatletów nie byłoby bez wsparcia jakiego udziela Polskiemu Związkowi Lekkiej Atletyki rokrocznie Ministerstwo Sportu i Turystyki – mecenas polskiej lekkoatletyki.

– Serdecznie dziękuję za tę statuetkę. Cieszę się ze świetnej współpracy z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, jestem przekonany, że w przyszłości będziemy te współpracę kontynuować, a będzie oba zbierała żniwa zarówno sportowe, jak i organizacyjne – powiedział minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

Natalia Kaczmarek, zwyciężczyni tegorocznego rankingu, rekord życiowy w biegu na 400 metrów ustanowiła podczas Silesii Memoriału Kamili Skolimowskiej. To wydarzenie – zaliczane do cyklu Diamentowej Ligi – okazało się drugim najlepszym mityngiem na świecie w tym sezonie. To przełożyło się oczywiście na nagrodę dla imprezy roku.

– Chciałem serdecznie podziękować za takie wyróżnienie, bo memoriał urósł do wielkiej rangi. Niestety, brakuje tu Marcina Rosengartena, bo on jest ojcem tego sukcesu. Dziękuję panu marszałkowi i wszystkim osobom, które przyczyniły się do sukcesu tak wielkiej imprezy – powiedział Robert Skolimowski, prezes Fundacji Kamili Skolimowskiej.

– Za nami Londyn, Rzym czy Bruksela, a przed nami Eugene. Wszyscy mówią, że to poza naszym zasięgiem, a ja przypominam, że Diamentowa Liga też była poza naszym zasięgiem. Musimy wierzyć – dodał marszałek Chełstowski.

Szkoleniowiec wicemistrzyni świata w biegu na 400 metrów Natalii Kaczmarek, czyli Marek Rożej został uznany trenerem roku w polskiej lekkoatletyce.

– Chciałbym podziękować kapitule za takie wyróżnienie i docenienie mojej pracy. Wielu moich kolegów też osiąga wielkie sukcesy, więc to wielka sztuka. Od 2016 roku pracuję z Natalią, która w poprzednim cyklu olimpijskim zdobywała medale w sztafetach. W kolejnym zdobywa już medale indywidualnie i mam nadzieję, że zepniemy to klamrą w przyszłym roku w Paryżu – skomentował trener Rożej.

Na początku sierpnia wielkie triumfy święcił Marek Zakrzewski. Sprinter ze Słupska, podopieczny trenera Tomasza Czubaka, wygrał biegi na 100 i 200 metrów podczas mistrzostw Europy U20 w Jerozolimie. Sztuki tej dokonał jako pierwszy europejski junior od przeszło 30 lat! Te sukcesy doceniono podczas Gali Złote Kolce Śląskie 2023 wręczając młodemu sprinterowi nagrodę w kategorii odkrycie roku.

– Jeszcze przed oficjalnym rozdaniem nagród usłyszałem od jednego z reporterów, że taka nagroda to też odpowiedzialność. Faktycznie tak jest i mam nadzieję, że w kolejnych sezonach nikogo nie zawiodę. I mam nadzieję, że będzie jeszcze lepiej – powiedział 18-letni sprinter.

Podczas lipcowych mistrzostw świata w paralekkoatletyce, które odbyły się w Paryżu, złoty medal okraszony rekordem świata zdobyła Renata Śliwińska i to właśnie kulomiotka z klasy F40 została uznana paralekkoatletą sezonu 2023.

– Ja robię to, bo to kocham. Nie robię tego dla pieniędzy, czy dla sławy. Ta statuetka to wielki honor i motywacja do dalszej ciężkiej pracy. Na pewno na igrzyskach paraolimpijskich też będzie złoto! – powiedziała.

Swoim zaangażowaniem oraz pro zawodniczą postawą podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata w Budapeszcie na miano przyjaciela polskiej lekkoatletyki zapracował sobie szef Centralnego Kolegium Sędziów PZLA Filip Moterski. – Dziękuję za takie wyróżnienie, jestem bardzo zaskoczony. Przede wszystkim chciałem podziękować zawodniczkom i zawodnikom za wasze zaufanie. Pod tym względem jesteśmy drużyną. Wy jesteście gwiazdami, a ja robię to, co do mnie należy – mówił Moterski.

Podczas sobotniej Gali Złote Kolce Śląskie 2023 Polski Związek Lekkiej Atletyki podziękował także za godne reprezentowanie kraju na arenie międzynarodowej Joannie Jóźwik, która kilka miesięcy temu ogłosiła zakończenie kariery sportowej.

– Wiedziałam, że się rozpłaczę, więc nie wiem po co się malowałam. Sport pojawił się u mnie przypadkiem, bo gdybym nie trafiła na odpowiedniego nauczyciela wychowania fizycznego to pewnie by mnie w tym sporcie nie było. Nie wiem co bym robiła, gdybym nie biegała. Sport stał się w pewnym momencie całym moim światem. Bardzo dziękuję wszystkim osobom, które pojawiły się na mojej drodze – mówiła ze sceny Jóźwik, która w 2014 roku została brązową medalistką mistrzostw Europy w biegu na 800 metrów, a w 2015 i 2021 zdobywała na tym dystansie medale podczas halowego czempionatu Starego Kontynentu.

Natalia Kaczmarek oraz Adrianna Sułek zostały wyróżnione za ustanowienie w sezonie 2023 rekordów Polski. Specjalne słowa podziękowań podczas Gali Złote Kolce Śląskie 2023 złożono także na ręce miast, które gościły w minionym sezonie główne imprezy rangi mistrzostw Polski (Toruń, Rzeszów, Gorzów Wielkopolski, Włocławek, Lublin oraz Słubice). Nagrody odebrali przedstawiciele trzech najlepszych klubów drużynowych mistrzostw Polski – AZS AWF Warszawa, AZS UMCS Lublin i AZS Poznań. Statuetka dla najlepszego klubu drużynowych mistrzostw Polski juniorów (U20) powędrowała do przedstawiciela AML-u Słupsk.

Gala Złote Kolce Śląskie 2023 – podsumowanie głównych nagród

Złote Kolce
1. Natalia Kaczmarek
2. Ewa Swoboda
3. Adrianna Sułek
4. Anna Kiełbasińska
5. Pia Skrzyszowska

  1. Wojciech Nowicki
    2. Paweł Fajdek
    3. Piotr Lisek
    4. Norbert Kobielski
    5. Dominik Kopeć

Trener roku: Marek Rożej
Odkrycie roku: Marek Zakrzewski
Paralekkoatleta: Renata Śliwińska
Mecenas polskiej LA: Ministerstwo Sportu i Turystyki
Promotor polskiej LA: Województwo Śląskie
Impreza roku: Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej

Exit mobile version