Polscy hokeiści zaczęli uniwersjadę od porażki z Amerykanami.
W poniedziałek oficjalny start uniwersjady w Turynie.
Od porażki 2:6 z drużyną Stanów Zjednoczonych rozpoczęli udział w zimowej uniwersjadzie polscy hokeiści. – Myślę, że to bardzo ważny moment, wręcz punkt zwrotny nie tylko dla hokeja akademickiego, młodzieżowego, ale również seniorskiego. Hokej akademicki łączy te dwa etapy szkolenia – mówi Paweł Dworzak, prezes Polish University Hockey Association.
Oficjalnie uniwersjada rozpocznie się w poniedziałek wieczorem, ale hokeiści zainaugurowali już turniej w sobotę. Polski zespół swój pierwszy mecz rozegrał w niedzielę, a na początek spotkał się z jednym z głównych faworytów do złota, czyli reprezentacją Stanów Zjednoczonych. Polacy przegrali 2:6, a gole dla biało-czerwonych zdobyli Jakub Musioł w pierwszej i Karol Moś w drugiej tercji. Amerykański zespół szybko objął prowadzenie 3:0 i kontrolował przebieg gry. Polacy strzelili gole przy stanie 3:0 (na 3:1) i 5:1 (na 5:2).
– Większość zawodników, która przyjechała do Turynu, występowała w rozgrywkach Ligi Akademickiej AZS, która zainaugurowała swoje rozgrywki w ubiegłym roku. Skorzystaliśmy również z części zawodników, którzy na co dzień reprezentują barwy klubów ekstraklasy. Czy jesteśmy mocnym zespołem? Zobaczymy. Na pewno z części zawodników nie mogliśmy skorzystać, choćby z graczy, którzy właśnie rozpoczynają udział w mistrzostwach świata do lat 20. Ta grupa chłopaków podczas zgrupowania pokazali, że są bardzo dobrze zmotywowani, wiedzą po co przyjechali na uniwersjadę i chcą pokazać, że hokej jest w ich sercach – dodaje Dworzak.
Szef PUHA uważa, że uniwersjada w Turynie może być nie tylko punktem zwrotnym dla polskiego hokeja, ale również bardzo ważnym elementem rozwoju karier tych zawodników.
– Dla wielu z tych chłopaków jest to pierwsza tak duża impreza, a mecze z takimi zespołami jak Stany Zjednoczone, Słowacja, Japonia, czy Ukraina, to spotkania, które są nieosiągalne dla naszego hokeja. Gramy w niższych dywizjach, a na uniwersjadach możemy z nimi zagrać. Nadrzędnym celem jest określenie miejsca, w jakim jesteśmy, bo jako hokej uniwersytecki dopiero rozpoczynamy naszą przygodę w Polsce – podkreśla.
W kolejnych meczach zimowej uniwersjady w Turynie polscy hokeiści zmierzą się z Ukrainą (14 stycznia, godz. 20), Słowacją (16 stycznia, godz. 20) oraz Japonią (17 stycznia, godz. 16.30).
Polska – Stany Zjednoczone 2:6 (1:3, 1:2, 0:1)
Bramki dla Polski: Jakub Musioł i Karol Moś.
Polska: Szymon Klimowski – Eryk Schafer, Bartosz Schmidt, Karol Moś, Jakub Musioł, Stanisław Drozd-Niekurzak – Michał Jaracz, Patryk Napiórkowski, Łukasz Długopolski, Jakub Wenker, Kacper Malasiński – Marcin Szlomski, Natalian Dobrzeniecki, Michał Sadowski, Antoni Dziurdzia, Adam Laskowski – Igor Ratajczak, Oliwier Ksiondz, Brian Gruca, Mateusz Malinowski, Dominik Kasprzyk. Trener: Grzegorz Klich.
Polacy ruszają na uniwersjadę do Turynu. Dwa lata temu byli rewelacją akademickich igrzysk
82 zawodników liczy Akademicka Reprezentacja Polski, która weźmie udział w zimowej uniwersjadzie we włoskim Turynie. Światowe święto sportu akademickiego rozpocznie się w poniedziałek, 13 stycznia, ale biało-czerwoni zmagania rozpoczną już dzień wcześniej, gdy swój pierwszy mecz w turnieju rozegrają hokeiści.
Przed dwoma laty w amerykańskim Lake Placid reprezentanci Polski spisali się fenomenalnie i wywalczyli siedemnaście medali, w tym pięć złotych. Biało-czerwoni szczególnie dobrze spisali się na skoczni narciarskiej i na torze łyżwiarskim, gdzie wywalczyli większość krążków.
– Tym razem zarówno łyżwiarstwo szybkie, jak i skoki narciarskie nie znalazły się w programie uniwersjady, ale nie oznacza to, że nie mamy szans na dobry wynik. W Lake Placid zdobywaliśmy medale także choćby w biathlonie, a do programu doszedł m.in. short track, w którym też przecież jesteśmy mocni – mówi Dariusz Piekut, szef polskiej misji uniwersjadowej i sekretarz generalny Akademickiego Związku Sportowego.
Warto dodać, że po raz pierwszy w trakcie uniwersjad na arenach odbędą się jednocześnie zawody sportowców z niepełnosprawnościami. Biało-czerwoni będą mieli swoich reprezentantów w para narciarstwie alpejskim i biegowym. Ponadto Polacy wystąpią w biathlonie, biegach narciarskich, curlingu, hokeju na lodzie, łyżwiarstwie figurowym, narciarstwie alpejskim, freestyle’u (narciarstwo i snowboard), short tracku, snowboardzie alpejskim i debiutującym w programie narciarstwie wysokogórskim. Biało-czerwonych zabraknie jedynie w narciarstwie na orientację.
Organizatorzy zapowiadają udział ok. 2 tys. sportowców z ponad 50 krajów niemal całego świata. Do zdobycia jest 90 kompletów medali, a Polacy staną przed szansą na wywalczenie krążka numer 200 w historii zimowych uniwersjad (dotąd sięgnęli po 190 – 57 złotych, 65 srebrnych i 68 brązowych).
W polskiej ekipie znalazły się zawodniczki broniące miejsc na uniwersjadowym podium. To biathlonistki Anna Nędza-Kubiniec i Barbara Skrobiszewska, które dwa lata temu w Lake Placid spisały się wyśmienicie. Nędza-Kubiniec wywalczyła złoto w biegu na 7,5 km oraz srebro w biegu pościgowym, a Skrobiszewska srebro w biegu na 12,5 km i brąz w biegu pościgowym. Już wiadomo, że Nędza-Kubiniec i alpejczyk Mateusz Szczap pełnić będą funkcję chorążych Akademickiej Reprezentacji Polski podczas ceremonii otwarcia 32. Zimowej Uniwersjady, która odbędzie się w poniedziałek w turyńskiej Inalpi Arenie.
Po latach do zmagań wracają polscy hokeiści na lodzie, którzy ostatni raz rywalizowali na zimowej uniwersjadzie w Zakopanem, która odbyła się w 2001 roku. Biało-czerwoni zmagania rozpoczną dzień przed oficjalnym otwarciem, w niedzielę 12 stycznia, gdy o godz. 16.30 zmierzą się z drużyną Stanów Zjednoczonych. Kolejne spotkania w grupie B Polacy rozegrają 14 stycznia z Ukrainą, 16 stycznia ze Słowacją i dzień później z Japonią.
Z kolei po czternastu latach na uniwersjadę wracają reprezentantki Polski w curlingu. Biało-czerwone rozpoczną udział w studenckich igrzyskach 16 stycznia meczem z Kanadą, a w kolejnych grach zmierzą się z Włoszkami, Szwedkami, Japonkami, Koreankami, Chinkami, Brytyjkami, Amerykankami i Norweżkami.
– Nie ma większego święta dla sportu akademickiego, jak uniwersjada. Jestem bardzo szczęśliwy, że kolejny raz możemy wysłać mocną grupę polskiej młodzieży, by rywalizowała z innymi sportowcami-studentami. Uniwersjada to impreza w sporcie akademickim najwyższego kalibru, na którą przyjeżdżają tysiące uczestników z całego świata. Oczywiście, sam element rywalizacji sportowej jest bardzo ważny, ale możliwość uczestnictwa i poznania sportowców-studentów z całego świata również jest niezwykle istotna – mówi prezes Akademickiego Związku Sportowego prof. Alojzy Nowak.
Akademicka Reprezentacja Polski na 32. Zimową Uniwersjadę w Turynie
Biathlon (10)
Wiktoria Celczyńska (AWF Katowice, AZS AWF Katowice)
Majka Germata (KANS Jelenia Góra, UKN Melafir Czarny Bór)
Amelia Liszka (AWF Kraków, BKS WP Kościelisko)
Anna Nędza-Kubiniec (UK ANS Warszawa, BKS WP Kościelisko)
Barbara Skrobiszewska (AWF Katowice, MKS Karkonosze Jelenia Góra)
Kacper Brzóska (AWF Katowice, AZS AWF Katowice)
Maciej Łapka (AWF Katowice, BKS WP Kościelisko)
Jakub Potoniec (KANS Jelenia Góra, UKN Melafir Czarny Bór)
Mariusz Pływaczyk (KANS Jelenia Góra, AZS AWF Wrocław)
Dawid Miller (KANS Jelenia Góra, MKS Karkonosze Jelenia Góra)
Biegi narciarskie (10)
Oliwia Buśko (AWF Katowice, NKS Trójwieś Beskidzka)
Weronika Jarecka (AWF Katowice, LKS Klimczok Bystra)
Magdalena Kobielusz (AWF Katowice, AZS AWF Katowice)
Aleksandra Kołodziej (AWF Katowice, LKS Witów ski Mszana Górna)
Izabela Marcisz (AWF Kraków, Stowarzyszenie Sportowe Prządki-Ski)
Paweł Bryja (AWF Katowice, UKS Regle Kościelisko)
Sebastian Bryja (AWF Katowice, UKS Regle Kościelisko)
Łukasz Gazurek (AWF Katowice, NKS Trójwieś Beskidzka)
Przemysław Legierski (AWF Katowice, NKS Trójwieś Beskidzka)
Tomasz Wąsowicz (AWF Katowice, WSS Wisła)
Curling (5)
Julia Dyderska (SGH Warszawa, Polska Organizacja Sportowa)
Julia Jawień (AWF Kraków, Krakowski Klub Curlingowy)
Marlena Dziewirz (ANS Wrocław, KS Warszowice)
Paulina Frysz (ANS Racibórz, KS Warszowice)
Martyna Szymanowska (AGH Kraków, AZS PŚ Gliwice)
Freestyle – narciarstwo (1)
Tobiasz Szyndler (PŚ Gliwice, Alpino KS)
Freeestyle – snowboard (2)
Krzysztof Owczarek (AEH Warszawa, High5)
Jan Jaromin (AWF Katowice, AZS AWF Katowice)
Hokej na lodzie (23)
Bramkarze:
Dominik Buczek (AWF Kraków, Stoczniowiec Gdańsk)
Szymon Klimowski (ANS Nowy Targ, Podhale Nowy Targ)
Mateusz Kołodziej (AWF Katowice, Polonia Bytom)
Obrońcy:
Natalian Dobrzeniecki (UMK Toruń, MKS Sokoły Toruń)
Michał Jaracz (AGH Kraków, KS Cracovia)
Eryk Schafer (UMK Toruń, KH Energa Toruń)
Bartosz Schmidt (Uniwersytet WSB Merito Chorzów, Podhale Nowy Targ)
Marcin Szlomski (UE Katowice, Naprzód Janów Katowice)
Napastnicy:
Łukasz Długopolski (Politechnika Krakowska, KS Cracovia)
Stanisław Drozd-Niekurzak (AWFiS Gdańsk, Stoczniowiec Gdańsk)
Antoni Dziurdzia (AGH Kraków, KS Cracovia)
Brian Gruca (AWF Katowice, Naprzód Janów Katowice)
Dominik Kasprzyk (AWF Katowice, BS Polonia Bytom)
Oliwier Ksiondz (Uniwersytet WSB Merito Chorzów, Naprzód Janów Katowice)
Adam Laskowski (Politechnika Gdańska, Stoczniowiec Gdańsk)
Kacper Malasiński (AWF Kraków, KS Cracovia)
Mateusz Malinowski (AWF Kraków, KS Cracovia)
Karol Moś (UŚ Katowice, KH Podhale Nowy Targ)
Jakub Musioł (AWF Katowice, Texom STS Sanok)
Patryk Napiórkowski (UMK Toruń, KH Sokoły Toruń)
Michał Sadowski (Politechnika Opolska, Polonia Bytom)
Igor Ratajczak (AWF Katowice, MOSM Tychy)
Jakub Wenker (UMK Toruń, MKS Sokoły Toruń)
Łyżwiarstwo figurowe (5)
Para taneczna
Sofiia Dovhal (ANS Pruszków, AŁ ICEskatERA)
Wiktor Kulesza (ANS Pruszków, AŁ ICEskatERA)
Solistki
Karolina Białas (AEH Warszawa, UKŁ Spin Katowice)
Laura Szczęsna (SAN Łódź, MKŁ Łódź)
Solista
Jakub Lofek (MUP Oświęcim, UKŁF Unia Oświęcim)
Narciarstwo alpejskie (6)
Magdalena Bańdo (UŚ Katowice, Team MB)
Aniela Sawicka (AWF Katowice, KS MMS Dendysski)
Hanna Zięba (AWF Katowice, KS Skivegas Stanek Race Academy)
Bartłomiej Sanetra (AWF Katowice, MKS Skrzyczne Szczyrk)
Mateusz Szczap (UW Warszawa, KS Skivegas Stanek Race Academy)
Piotr Szelag (WANS Białystok, MitanSki Zakopane)
Narciarstwo wysokogórskie (5)
Paulina Gomola (AWF Katowice, Klub Skialpinistyczny Kandahar)
Anna Majerczyk (AWF Kraków, TKN Tatra Team)
Jakub Bachleda-Księdzularz (AWF Kraków, TKN Tatra Team)
Jan Elantkowski (AWF Kraków, TKN Tatra Team)
Jakub Kafarowski (EWSPiA Warszawa, Klub Skialpinistyczny Kandahar)
Para biegi narciarskie (1)
Aneta Kobryń (AWF Warszawa, AZS AWF Warszawa)
Para narciarstwo alpejskie (1)
Michał Gołaś (AWF Kraków, Start Bielsko Biała)
Short track (7)
Ada Majewska (UB Białystok, Juvenia Białystok)
Laura Michalska (WSB Toruń, ASR Natalii Czerwonki)
Hanna Sokołowska (WANS Białystok, Juvenia Białystok)
Michalina Wawer (WANS Białystok, UKS Short Track MOSiR Giżycko)
Mateusz Mikołajuk (WSKZ Wrocław, Juvenia Białystok)
Adam Muchlado (UB Białystok, Stoczniowiec Gdańsk)
Aleksander Sakowicz (PB Białystok, UKS Short Track MOSiR Giżycko)
Snowboard alpejski (6)
Olimpia Kwiatkowska (AWF Kraków, AZS Zakopane)
Natalia Stokłosa (WSIiZ Rzeszów, AZS Zakopane)
Sonia Zapała (UR Kraków, f2 Dawidek Team.pl)
Olga Kaciczak (UJ Kraków, AZS Zakopane)
Jakub Luboński (AGH Kraków, MKS Rabka-Zdrój)
Michał Wilk (URz Rzeszów, AZS Zakopane)
Polacy gotowi do startu w uniwersjadzie. „Wysyłamy najlepszych zawodników”
– Mamy reprezentację zbudowaną wspólnie z polskimi związkami sportowymi i wydaje się, że wysyłamy absolutnie najlepszych zawodników – mówi szef polskiej misji uniwersjadowej Dariusz Piekut. W poniedziałek we włoskim Turynie rozpocznie się 32. Zimowa Uniwersjada, w której udział weźmie 82-osobowa Akademicka Reprezentacja Polski.
Po raz pierwszy w trakcie uniwersjad na arenach odbędą się jednocześnie zawody sportowców z niepełnosprawnościami. Biało-czerwoni będą mieli swoich reprezentantów w para narciarstwie alpejskim i biegowym. Ponadto Polacy wystąpią w biathlonie, biegach narciarskich, curlingu, hokeju na lodzie, łyżwiarstwie figurowym, narciarstwie alpejskim, freestyle’u (narciarstwo i snowboard), short tracku, snowboardzie alpejskim i debiutującym w programie narciarstwie wysokogórskim. Biało-czerwonych zabraknie jedynie w narciarstwie na orientację.
Do tej pory biało-czerwoni w zimowych uniwersjadach zdobyli 190 medali. – Oczywiście, że liczymy na to, że przekroczymy tą dwusetkę, że nie tylko zdobędziemy te dziesięć wymarzonych, żeby było dwieście, ale że tę liczbę przekroczymy. Myślę, że jest duża szansa. Mamy reprezentację zbudowaną razem z polskimi związkami sportowymi i wydaje się, że wysyłamy absolutnie najlepszych zawodników, którzy spełniają wymogi formalne. Warto dodać, że po 24 latach wysyłamy drużynę hokejową. Liczę na to, że to będzie udana uniwersjada – mówi Dariusz Piekut, szef polskiej misji uniwersjadowej i sekretarz generalny Akademickiego Związku Sportowego.
– Lake Placid był znakomitą uniwersjadą. Bardzo się cieszyliśmy z sukcesów naszej młodzieży. Mamy 190 medali zdobytych we wszystkich uniwersjadach, więc myślę, że ta dwusetka pęknie. Będzie to ogromny sukces. Bardzo się cieszę, że studenci sportowcy z niepełnosprawnościami po raz pierwszy będą mieli możliwość także startu w uniwersjadzie, bo to jest ważna część środowiska akademickiego. Wielką radością jest dla mnie także bardzo dobra współpraca z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Te dwie instytucje bardzo mocno się zaangażowały. Bardzo się cieszę, że środowisko akademickie bardzo aktywnie działa. Muszę powiedzieć, że znakomicie się z zdecydowaną większością uczelni współpracuje, czyli AZS jest takim bardzo żywym organizmem przyjmowanym w środowisku zarówno akademickim, jak i pozaakademickim, że pojawiają się także sponsorzy prywatni i że stanowimy taką fajną rodzinę – dodaje prezes AZS prof. Alojzy Nowak.
Chorążymi Akademickiej Reprezentacji Polski podczas ceremonii otwarcia będą biathlonistka Anna Nędza-Kubiniec i narciarz alpejski Mateusz Szczap. Dla Nędzy-Kubiniec będzie to drugi start w uniwersjadzie, a przed dwoma laty w Lake Placid zdobyła złoty i srebrny medal, choć biathloniści przeżywali wielkie problemy, bo z dużym opóźnieniem do Stanów Zjednoczonych dotarła ich broń.
– Początki związane z tym brakiem karabinu były niezbyt wesołe, ale koniec końców Lake Placid kojarzy mi się bardzo dobrze. Dużo dobrych startów, bo praktycznie każdy z nich był udany. Kiedy dostałam informację, że mogę być tą chorążą, to bardzo się ucieszyłam. Jest to wielka duma dla mnie, że mogę prowadzić naszą reprezentację – mówi Nędza-Kubiniec.
– Na pewno jest to wydarzenie, które łączy sportowców, którzy są w stanie ten sport wyczynowy jakoś pogodzić z nauką. Po raz pierwszy będę w stanie wystąpić w uniwersjadzie, ze względu na to, że rok temu zdałem maturę i rozpocząłem studia. Liczę na dobre wyniki, a możliwość poprowadzenia naszej reprezentacji na ceremonii otwarcia jest bardzo fajnym zaszczytem – dodaje Mateusz Szczap.
Z pierwszej możliwości startu w uniwersjadzie cieszy się Aneta Kobryń, reprezentantka Polski w para biegach narciarskich. – Jest to dla mnie bardzo duże przeżycie, dlatego że w ogóle pierwszy raz w historii jako para sportowiec biegów narciarskich mogę w ogóle wystąpić na takiej imprezie. Wcześniej nie było po prostu para biegów narciarskich na uniwersjadzie, więc cieszę się, że mogę przetrzeć szlaki. Zdecydowanie tego brakowało. To jest fajny przełom i super inicjatywa, że zostały po prostu połączone sporty z niepełnosprawnością, jak i sporty pełnosprawne. Więc dla nas to jest mega przeżycie i mega po prostu jakieś doświadczenie, że możemy też rywalizować na trasach z osobami pełnosprawnymi – mówi polska zawodniczka.
– To przyjemność być w miejscu, gdzie rozwija się sport akademicki. AZS ma stuletnią historię i pomaga młodym ludziom prowadzenie dwutorowej kariery. To jest budujące, że możemy wesprzeć tak silną ekipę, która jedzie na uniwersjadę. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że nasi reprezentanci potrafią łączyć pasję sportową ze studiami, często bardzo wymagającymi – mówi wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Maria Mrówczyńska.
– Ministerstwo Sportu kwotą 4 milionów złotych wspiera starty naszych reprezentacji na obu tegorocznych uniwersjadach. Szczególną rolę przykładamy do uniwersjady, bo widzimy, że sport akademicki i kariera dwutorowa jest drogowskazem dla każdego młodego adepta sportu. 280 medali w Paryżu zdobyli studenci amerykańskich uczelni z różnych krajów. Chcemy, by polskie uczelnie jeszcze mocniej stawiały na sport akademicki – dodaje Piotr Borys, wiceminister sportu i turystyki.