FILM I SERIALE

„Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego z trzema nominacjami do Oscara!

„Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego

„Zimna Wojna” Pawła Pawlikowskiego została nominowana do Oscarów w trzech kategoriach.

Produkcja może zdobyć nagrodę w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny”, za „reżyserię” i za „zdjęcia” (Łukasz Żal).

15 grudnia „Zimna wojna” otrzymała tytuł najlepszego europejskiego filmu roku. Paweł Pawlikowski dostał także nagrodę za reżyserię i scenariusz. Joanna Kulig została najlepszą aktorką, a Jarosław Kamiński montażystą.

Oscary 2019 odbędą się w niedzielę 24 lutego.

8 czerwca na ekrany kin w całej Polsce weszła „Zimna wojna” – nagrodzone za najlepszą reżyserię w Cannes nowe dzieło laureata Oscara, Pawła Pawlikowskiego. W zaledwie 2 tygodnie od premiery „Zimna wojna” przyciągnęła do kin ponad 351.671 widzów.

„Zimna wojna” opowiada historię trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem. Wydarzenia pokazane w filmie rozgrywają się w latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

Światowa premiera „Zimnej wojny” odbyła się w trakcie 71. Festiwalu Filmowego w Cannes. Już pierwszy pokaz wzbudził euforię publiczności, przynosząc łzy wzruszenia Julianne Moore, gratulacje od Benicio del Toro i dwudziestominutową owację na stojąco. Zaowocował też wysypem bardzo pozytywnych recenzji, porównujących polską produkcję do „La La Land” i „Casablanki”. Ukoronowaniem sukcesów filmu na najważniejszej imprezie filmowej świata stała się natomiast nagroda za najlepszą reżyserię dla Pawła Pawlikowskiego.

Prawa do „Zimnej wojny” zostały sprzedane do imponującej liczby terytoriów, obejmujących kraje Ameryki Północnej (USA i Kanada), Europy (m.in. Wielka Brytania, Francja, kraje Beneluxu, Niemcy, Włochy, Grecja, Austria, Hiszpania, Portugalia, Czechy, Skandynawia, Turcja), Azji (Chiny, Japonia, Korea Południowa) czy Australii i Nowej Zelandii.
(własne, org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Back to top button