TRÓJMIASTO

Zielony żaglowiec Alexander von Humboldt II zacumuje w Gdyni

Alexander von Humboldt II

Jest z pewnością jednym z najbardziej nietypowych żaglowców, które gościły przy gdyńskich nabrzeżach – do Gdyni zmierza charakterystyczny, zielony Alexander von Humboldt II.

Niemiecki żaglowiec już w piątek zacumuje przy Nabrzeżu Pomorskim, gdzie będzie można przyglądać mu się aż do niedzieli. Armator zapowiada też możliwość zwiedzania.

Aż przez trzy dni będzie można podziwiać w Gdyni zielony żaglowiec. W piątek około południa planowane jest wejście Alexandra von Humboldta II – niemieckiego trzymasztowego barku, który na całym świecie jest rozpoznawalny właśnie dzięki swojemu nietypowemu kolorowi żagli. Zielony jest też sam kadłub jednostki, której macierzystym portem jest niemieckie Bremerhaven.

Zielony żaglowiec zacumuje w Gdyni (fot. Deutsche Stiftung Sail Training/alex-2.de)

Na co dzień Alexander von Humboldt II służy do szkolenia młodych ludzi z zakresu tradycyjnego żeglarstwa. Oferuje między innymi kilkudniowe rejsy. To cel niemieckiego oddziału Sail Training International – fundacji Deutsche Stiftung Sail Training, która zarządza statkiem.

Wbrew pozorom, to żaglowiec stosunkowo młody – jego budowa rozpoczęła się w 2008 roku (kosztował 15 milionów euro), a wodowanie miało miejsce w połowie 2011 roku. Jednostka zastąpiła wówczas były latarniowiec o tej samej nazwie. Ma 65 metrów długości i nieco ponad 10 metrów szerokości. Łączna powierzchnia jego zielonych żagli to 1360 metrów kwadratowych.

Żaglowiec po wejściu do portu zacumuje przy Nabrzeżu Pomorskim, najprawdopodobniej na miejscu zajmowanym wcześniej przez Dar Młodzieży. Będzie można go podziwiać aż do niedzieli, 2 czerwca. Dodatkowo przewidziano także możliwość zwiedzenia jego pokładu, na razie trwają dokładne ustalenia. Najprawdopodobniej Alexander von Humboldt II otworzy się dla zwiedzających w sobotę, 1 czerwca.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button