Zielona granica i Strefa interesów. Polskie produkcje nominowane do Europejskich Nagród Filmowych

Berlin

Przedstawiamy polskie produkcje nominowane do Europejskich Nagród Filmowych.

Obraz „Strefa interesów” zdobył aż pięć nominacji do Europejskich Nagród Filmowych, w tym dla Najlepszego Filmu, za Reżyserię, Scenariusz oraz dla Aktorki i Aktora. Polską producentką filmu jest Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions). W trzech kategoriach nominowana jest również „Zielona granica” Agnieszki Holland. Ponadto szansę na statuetkę w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny ma duńsko-polsko-francuska koprodukcja „Apolonia, Apolonia” (reż. Lea Glob).

Europejska Akademia Filmowa 7 listopada ogłosiła nominacje w siedmiu kategoriach, w tym w tej najważniejszej – czyli Najlepszy Film 2023 roku. Wśród pięciu tytułów znalazły się brytyjsko-polska koprodukcja „The Zone of Interest”, a także „Zielona granica”. Oba filmy są również nominowane w kategoriach Najlepszy Reżyser – szansę na statuetkę mają Jonathan Glazer i Agnieszka Holland. Doceniono także autorów obu scenariuszy. Ponownie na nagrodę ma okazję Jonathan Glazer oraz tercet: Maciej Pisuk, Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko i Agnieszka Holland.

Film,w  którym polską producentką jest Ewa Puszczyńska, może zdobyć aż pięć Europejskich Nagród Filmowych. Bowiem w kategoriach aktorskich nominowani są Sandra Hüller (oprócz roli w „Strefie interesów”, także za „Anatomy of a Fall”) oraz Christian Fiedler. Warto dodać, że w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny nominowana jest „Apolonia, Apolonia” (reż. Lea Glob), której polską producentką jest Małgorzata Staroń.

„Zielona granica”

„Zielona granica” w reżyserii Agnieszki Holland otrzymała aż trzy nominacje do Europejskich Nagród Filmowych w kategoriach – „najlepszy film”, „najlepsza reżyseria” oraz „najlepszy scenariusz”.

Europejskie Nagrody Filmowe to najważniejsze wyróżnienie dla europejskich twórców i odpowiednik amerykańskiego Oscara, przyznawany przez członków Europejskiej Akademii Filmowej. Laureatów poznamy już 9 grudnia podczas uroczystej gali wręczenia nagród w Berlinie.

„Zielona granica” zachwyciła krytyków zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, i podbiła serca widzów, którzy uznali poruszający obraz polskiej reżyserki za jedno z najważniejszych dzieł w jej dorobku. Film zobaczyło już w kinach aż 749 639 widzów, a przez pierwsze 3 tygodnie wyświetlania był numerem 1 w polskim box office.

To opowieść fikcja, ale scenariusz filmu powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń, które dzieją się tuż obok nas. Przygotowania do filmu objęły setki godzin analiz dokumentów, wywiadów z uchodźcami, strażnikami granicznymi, mieszkańcami pogranicza, aktywistami i ekspertami. Przejmująco aktualna „Zielona granica” to kino zaangażowane w istotny temat. Kino, które otwiera oczy, trafia prosto w serce i nikogo nie pozostawia obojętnym. 

W filmie przeplatają się trzy perspektywy – uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych. „Zielona granica” jest opowieścią o ludziach. O ludziach postawionych w sytuacjach granicznych.

W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska oraz zagraniczni aktorzy – Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Dalia Naous i Joely Mbundu.  

Scenariusz filmu jest wspólnym dziełem Agnieszki Holland, reżyserki Gabrieli Łazarkiewicz-Sieczko oraz pisarza Macieja Pisuka (scenarzysty „Jesteś Bogiem”). Za zdjęcia do filmu odpowiada ceniony operator Tomasz Naumiuk.

Żyjemy w świecie, w którym potrzeba wielkiej wyobraźni i odwagi, żeby zmierzyć się z wszystkimi wyzwaniami współczesności. Rewolucja mediów społecznościowych, sztucznej inteligencji sprawiły, że coraz trudniej wybrzmieć czystemu głosowi. W moim odczuciu nie ma sensu zajmować się sztuką, jeśli nie walczy się właśnie o ten głos, jeśli nie walczy się o to, by zadawać pytania o tematy ważne, bolesne, czasami nierozwiązywalne, stawiające nas przed wyborami, nieraz bardzo dramatycznymi. Taką właśnie sytuacją jest dla mnie to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej, mówi Agnieszka Holland.

Po przeprowadzce na Podlasie psycholożka Julia (Maja Ostaszewska) staje się mimowolnym świadkiem i uczestnikiem dramatycznych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Świadoma ryzyka i konsekwencji prawnych, przyłącza się do grupy aktywistów pomagających uchodźcom, którzy koczują w lasach w strefie objętej stanem wyjątkowym. W tym samym czasie uciekająca przed wojną domową syryjska rodzina i towarzysząca jej nauczycielka z Afganistanu, nie wiedząc, że są narzędziem politycznego oszustwa białoruskich władz, próbują przedostać się do granic Unii Europejskiej. W Polsce los zetknie ich z Julią oraz młodym pogranicznikiem Janem (Tomasz Włosok). Rozgrywające się wokół wydarzenia zmuszą ich wszystkich do postawienia sobie na nowo pytania – czym jest człowieczeństwo?

Obsada: Jalal Altawil („Sąsiedzi”), Maja Ostaszewska („Body/Ciało”), Tomasz Włosok („Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”), Behi Djanati Atai („Witamy”), Mohamad Al Rashi („Al Hadira: The Hangar”), Dalia Naous („Ucieczka z Rakki”), Jaśmina Polak („Wesele”), Joely Mbundu („Tori i Lokita”), Piotr Stramowski („Pitbull. Nowe porządki”), Marta Stalmierska („Wyrwa”), Agata Kulesza („25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”), Maciej Stuhr („Belfer”), Magdalena Popławska („Atak paniki”), Monika Frajczyk („Jeszcze przed świętami”), Michael Zieliński („Matecznik”)

Exit mobile version