Poseł Suwerennej Polski Marcin Romanowski stracił immunitet.
2 października Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy uchyliło immunitet Romanowskiemu, byłemu wiceministrowi sprawiedliwości.
Prokuratura zarzuca mu działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Postawi mu 11 zarzutów dot. nieprawidłowościami w Funduszu Sprawiedliwości.
Romanowski napisał:
„Dzisiaj w nocy dostałem w końcu treść wniosku o uchylenie mojego immunitetu – już razem z informacją od przewodniczącego ZPRE o jego uchyleniu.
Bez dostarczenia mi treści zarzutów dostałem kilka godzin na zebranie dokumentów i przygotowanie mojego stanowiska w sytuacji, kiedy byłem w delegacji na posiedzenie ZPRE i nie miałem fizycznego dostępu do niezbędnych materiałów. To naruszenie art. 73 regulaminu ZPRE i prawa do obrony.
Komisja Regulaminowa pod przewodnictwem niemieckiej socjalistki przepchnęła kolanem wniosek Bodnara, mimo wiedzy o orzeczeniu SN kwestionującym status Prokuratora Krajowego. Nawet nie chcieli wyjaśnić tej kwestii, tak im się spieszyło. W dwóch pismach przedstawiłem kilkanaście argumentów wskazujących na polityczny charakter sprawy, w tym np. moje medialne zatrzymanie w sytuacji, kiedy sam wcześniej zgłosiłem się do prokuratury.
Ci ludzie po prostu bali się konfrontacji z rzeczywistym charakterem tej sprawy i zrobili wszystko, żeby nie dopuścić do prawdziwej dyskusji. A przecież bodnarowcy już wcześniej ewidentnie złamali prawo RE, dopuszczając się bezprawnego pozbawienia mnie wolności, co prawomocnie potwierdził Sąd Okręgowy w Warszawie. W obliczu tego wszystkiego, stwierdzenie przewodniczącego ZPRE, że Zgromadzenie oczekuje od polskich władz, że postępowanie będzie „uczciwe i bezstronne, z pełnym poszanowaniem prawa krajowego i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka” brzmi jak ponury żart. Wszystkie wartości wyrażone w tym sformułowaniu już zostały pogwałcone. Sami nie przestrzegają prawa, a oczekują tego od ludzi, którzy dopuścili się licznych przestępstw rządowych.”
Komunikat w sprawie wniosku o uchylenie immunitetu Marcinowi Romanowskiemu przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy
Prokurator Generalny Adam Bodnar przekazał 29 września 2024 r. do Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Theodorosa Rousopulosa wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Marcina Romanowskiego zastępcy przedstawiciela delegacji Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europu, a także na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie.
Złożenie wniosku jest konsekwencją prawomocnego orzeczenia Sądu stwierdzającego, że Marcin Romanowski poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej poza immunitetem krajowym, chroniony jest także immunitetem wynikającym z jego przedstawicielstwa w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Przyjęcie takiego stanowiska rozszerza zakres ochrony immunitetowej Marcina Romanowskiego, co powoduje konieczność uzyskania zgody tego gremium na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej oraz zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie, niezależnie od uzyskanej uprzednio zgody Sejmu RP w tym zakresie.
Prokurator jako podstawę wniosku powołał regulacje prawne odnoszące się do immunitetu członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, a w tym:
- art. 40 Statutu Rady Europy 5 maja 1949 r.,
- art. 14 i 15 Porozumienia ogólnego w sprawie przywilejów i immunitetów Rady Europy z 2 września 1949 r.,
- art. 3, 4 i 5 Protokołu Dodatkowego do porozumienia w sprawie przywilejów i immunitetów Rady Europy z 6 lipca 1952 r.
Skierowanie wniosku do Przewodniczącego Zgromadzenia uzasadnione jest wystąpieniem dużego prawdopodobieństwa popełnienia przez Marcina Romanowskiego 11 przestępstw w świetle materiału dowodowego zgromadzonego w postępowaniu Zespołu Śledczego nr 2 Prokuratury Krajowej o sygn.1001-22.Ds.2024 w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez działających w celu osiągnięcia korzyści majątkowych i osobistych funkcjonariuszy publicznych w osobach Ministra Sprawiedliwości i urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości, do których należało zarządzanie, rozdysponowanie i rozliczenie środków finansowych pochodzących z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Fundusz Sprawiedliwości, poprzez udzielanie w sposób uznaniowy i dowolny wsparcia finansowego beneficjentom programów nieposiadających związku z celami ww. Funduszu, czym działali na szkodę interesu publicznego – Skarbu Państwa reprezentowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz interesu prywatnego skutkującego ograniczeniem dostępności środków pochodzących z Funduszu uprawnionym podmiotom, tj. o czyn z art. 231 § 1 i 2 k.k. Przestępstwa te dotyczą udziału w zorganizowanej grupie mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko mieniu, a w szczególności poprzez przekraczanie uprawnień i niedopełnienie obowiązków oraz poświadczenie nieprawdy w dokumentach, wyrządzanie szkody w wielkich rozmiarach w mieniu Skarbu Państwa, w celu osiągnięcia korzyści osobistych i majątkowych, tj. czynów z art. 258 § 1 kk, z art. 231 § 1 i 2 kk w zw. z art. 65 § 1 kk, z art. 231 § 1 kk w zb. z art. 296 § 3 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 65 § 1 kk, z art. 231 § 1 kk w zw. z art. 271 § 1 i 3 kk w zb z art. 296 § 3 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 65 § 1 kk.
Dowody opisane we wniosku do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy przedstawiono uprzednio we wniosku skierowanym przez Prokuratora Generalnego Adama Bodnara do Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Szymona Hołowni o wyrażenie zgody na pociągnięcie Marcina Romanowskiego posła na Sejm RP do odpowiedzialności karnej za popełnienie tych samych 11 przestępstw oraz jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie. Sejm bezwzględną większością głosów taką zgodę wyraził w drodze uchwały 12 lipca 2024 r.
Przekazanie wniosku do Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy o uchylenie immunitetu Marcinowi Romanowskiemu 29 września 2024 r. uwzględniało najbliższy termin sesji Zgromadzenia. Wniosek Zespołu Śledczego Nr 2 Prokuratury Krajowej dotyczący Marcina Romanowskiego będzie przedmiotem debaty w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy 2 października 2024 r.
Stanowisko dot. wniosku o uchylenie immunitetu Marcina Romanowskiego
W związku z postanowieniem Sądu Okręgowego w Warszawie (27 września) o nieuwzględnieniu zażalenia prokuratora na postanowienie Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, prokurator zwróci się do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE) o wydanie zezwolenia na ściganie Marcina Romanowskiego (wniosek o uchylenie immunitetu).
Na obecnym etapie postępowania nie zachodzi tzw. negatywna przesłanka procesowa w postaci „braku wymaganego zezwolenia na ściganie” w rozumieniu art. 17 § 1 pkt 10 kpk, której wystąpienie obligowałoby do umorzenia postępowania w tym zakresie.
Kwestia ta nie była dotychczas przedmiotem rozstrzygnięcia przez ZPRE. Prokurator nie złożył wniosku o zezwolenie na ściganie, stojąc na stanowisku, że immunitet ten nie obejmuje czynów będących przedmiotem niniejszego postępowania.
Negatywna przesłanka procesowa w postaci „braku wymaganego zezwolenia na ściganie” (ochrona immunitetowa) jest przesłanką formalną i usuwalną.
W przypadku usunięcia ww. przesłanki (uzyskanie zezwolenia na ściganie) postępowanie również w tym zakresie będzie kontynuowane. W takiej sytuacji zajdzie konieczność powtórzenia czynności przedstawienia zarzutów i przesłuchania w charakterze podejrzanego.