Zgoda UE na rozszerzenie zakresu sankcji nałożonych na Białoruś

Unia Europejska

Nielegalna agresja Rosji przeciwko Ukrainie: UE zgadza się rozszerzyć zakres sankcji nałożonych na Białoruś w celu zwalczania obchodzenia sankcji.

Komisja Europejska z zadowoleniem przyjmuje dzisiejsze przyjęcie przez Radę dalszych ukierunkowanych środków ograniczających wynikających z nielegalnej inwazji Rosji na Ukrainę oraz w odpowiedzi na udział Białorusi w agresji.

W szczególności nowe środki prowadzą do ściślejszego dostosowania sankcji UE wymierzonych w Rosję i Białoruś i pomogą zapewnić, że przez Białoruś nie będzie można obejść rosyjskich sankcji.

Środki rozszerzają zakaz eksportu na Białoruś na szereg bardzo wrażliwych towarów i technologii, które przyczyniają się do militarnego i technologicznego wzmocnienia Białorusi. Rada nakłada również dodatkowy zakaz wywozu broni palnej i amunicji oraz towarów i technologii nadających się do wykorzystania w lotnictwie i przemyśle kosmicznym. Zmiany dostosowują również sankcje na Białoruś do systemu sankcji w Rosji.

Te środki ograniczające stosuje się w trybie przyspieszonym ze względu na pilną potrzebę walki z obchodzeniem środków w odniesieniu do niektórych wysoce wrażliwych towarów i technologii. Pozostają one bez uszczerbku dla pozostałych wniosków przedstawionych przez Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa oraz Komisję w sprawie zmiany decyzji 2012/642/WPZiB i rozporządzenia (WE) nr 765/2006 – 26 stycznia 2023 r., które pozostają na stole.

Więcej

Sankcje UE wobec Rosji okazują się skuteczne. Ograniczają one zdolność Rosji do prowadzenia wojny z Ukrainą, w tym produkcji nowej broni i naprawy istniejącej, a także utrudniają jej transport materiałów.

Geopolityczne, gospodarcze i finansowe implikacje ciągłej agresji Rosji na Ukrainę są jasne, ponieważ wojna zakłóciła światowe rynki towarów, zwłaszcza produktów rolno-spożywczych i energii. UE nadal dba o to, by jej sankcje nie miały wpływu na eksport energii i produktów rolno-spożywczych z Rosji do krajów trzecich.

Jako strażnik traktatów UE Komisja Europejska monitoruje egzekwowanie unijnych sankcji przez państwa członkowskie UE.

Ponadto Komisja Europejska jest zdecydowana dołożyć wszelkich starań, aby sankcje zostały wdrożone i jest zaangażowana w zwalczanie ich obchodzenia. W ramach 11. pakietu sankcji wobec Rosji UE przyjęła w czerwcu 2023 r. nowe środki przeciwdziałające obchodzeniu sankcji. UE nadal ściśle współpracuje z państwami trzecimi i nadal będzie zapewniać wytyczne i pomoc techniczną w zakresie zakresu sankcji UE.

UE jest zjednoczona w swojej solidarności z Ukrainą i będzie nadal wspierać Ukrainę i jej obywateli wraz z partnerami międzynarodowymi, w tym poprzez dodatkowe wsparcie polityczne, finansowe, wojskowe i humanitarne tak długo jak będzie to konieczne.

Exit mobile version