INNEWODNY

Żeglarstwo. Wiktoria Gołębiowska mistrzynią świata! Anna Igielska trzecia

Udany tydzień dla polskiego żeglarstwa

Wiktoria Gołębiowska została mistrzynią świata do lat 21 w olimpijskiej klasie Laser Radial!

Zaś Anna Igielska (Gdański Klub Żeglarski) zdobyła brązowy medal mistrzostw świata juniorek (do lat 15) w windsurfingowej klasie Techno 293.

To był niezwykle udany tydzień dla polskiego żeglarstwa. W chorwackim Splicie rozegrano młodzieżowe mistrzostwa świata klasy Laser Standard i Laser Radial. Wśród 220 zawodników i zawodniczek była ośmioosobowa reprezentacja Polski. Od początku regat rywalizację paraliżował, a w zasadzie uniemożliwiał wiatr, którego po prostu nie było. Przez całe zawody udało się rozegrać zaledwie 5 wyścigów. Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława) pływała najrówniej z całej stawki, każdy wyścig kończąc w czołowej siódemce, przy czym jeden wyścig wygrała, a w jednym była trzecia. Rywalki popełniały błędy i w efekcie żeglarka z Iławy z dużą przewagą wywalczyła złoty medal mistrzostw świata U-21 w klasie Laser Radial, wyprzedzając dwie Rosjanki, Valerię Lomatchenko i Marię Kislukhinę. Na 12 miejscu sklasyfikowana została Julia Rogalska (Giżycka Grupa Regatowa), a na 43 Marcelina Korszon (UKS FIR Warszawa). Wśród mężczyzn startujących w klasie Laser Standard najlepszym Polakiem okazał się Piotr Malinowski (MOS SSW Iława), który zajął 37 miejsce.

– Jestem niesamowicie szczęśliwa, emocje cały czas we mnie buzują. Byłam do regat bardzo dobrze przygotowana, spędziłam w Splicie miesiąc, gdzie solidnie trenowałam. Warunki były ciężkie, nie było wiatru, przez pierwsze pięć dni rozegraliśmy zaledwie dwa wyścigi przy bardzo słabym wietrze. Ostatniego dnia udało się rozegrać trzy wyścigi przy 16 węzłach, było widać sporo emocji na wodzie, było bardzo dużo falstartów. Udało mi się utrzymać skupienie przez całe regaty, udowodniłam, że jestem szybka. Przed mistrzostwami mówiłam, że jadę po medal, ale wielu sportowców składało już takie deklaracje, a wracali bez medalu. Na szczęście nie zapeszyłam, wiedziałam jednak, że stać mnie na wiele, wierzyłam w siebie. Niesamowite jak mocno może się odmienić życie sportowca. W zeszłym roku miałam wszystkiego dosyć, to był najgorszy sezon w mojej karierze. Musiałam sobie zrobić trzy miesiące odpoczynku od żeglarstwa by pewne sprawy przemyśleć, inaczej sobie poukładać. W styczniu wróciłam do pływania, zmieniłam też trenera. Za moje przygotowania odpowiada Marek Nostic-Jackowski. Pod jego okiem zanotowałam najlepszy rok w karierze, zdobywając mistrzostwo Polski seniorek, szóste miejsce na mistrzostwach Europy do lat 21 i teraz mistrzostwo świata do lat 21. Jestem niesamowicie szczęśliwa – dzieli się wrażeniami Wiktoria Gołębiowska.

Przenosimy się do hiszpańskiego El Puerto de Santa Maria, gdzie rozegrano młodzieżowe mistrzostwa świata w windsurfingowej klasie Techno 293. Wzięło w nich udział aż 32 reprezentantów Polski. Rywalizowano w kategoriach wiekowych do lat 15 i 17.

Anna Igielska (Gdański Klub Żeglarski) w kat. U-15 wywalczyła brązowy medal!

Pierwsze dwa wyścigi ukończone w drugiej dziesiątce nie zwiastowały sukcesu, ale wygrana w kolejnym i następne trzy ukończone na miejscach trzecich wlały w serca kibiców nadzieję na medal.
(PZŻ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button