Zdecydowany sprzeciw Polski wobec umowy UE-Mercosur

Negocjacje umowy o wolnym handlu między UE a Wspólnym Rynkiem Południa (Mercosur)

Rada Ministrów przyjęła m.in. uchwałę, w której wyraża sprzeciw wobec do tej pory wynegocjowanych zapisów umowy UE o wolnym handlu z państwami Mercosur.

Powodem jest troska o polskich rolników oraz bezpieczeństwo żywnościowe. Premier Donald Tusk zapowiedział również przed posiedzeniem rządu, że prace nad projektem Centralnego Portu Komunikacyjnego przyspieszą, dzięki rządowemu dofinansowaniu w wysokości 3,5 miliarda złotych. Natomiast polskie uczelnie otrzymają obligacje o wartości 1,5 miliarda złotych na realizację inwestycji strategicznych.

Z myślą o rolnikach

Prace nad umową o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a państwami Mercosur, tj. Brazylią, Argentyną, Paragwajem i Urugwajem, trwają od 20 lat. Polska obawia się wpływu umowy na funkcjonowanie polskiego rolnictwa. Dotychczasowy kształt umowy z Mercosur jest dla rządu niezadowalający.

Rada Ministrów wyraża sprzeciw wobec dotychczasowych wyników negocjacji z Mercosur w obszarze rolnictwa, w szczególności wobec podwyższenia kontyngentów celnych na mięso drobiowe na ostatnim etapie wymiany ofert taryfowych

– przedstawił stanowisko rządu premier Donald Tusk.

Rząd przyjął uchwałę tej sprawie na dzisiejszym posiedzeniu. Kluczowymi kwestami są dla nas równe warunki konkurencji dla rolników z UE, dobro konsumentów i bezpieczeństwo żywnościowe.

Dodatkowe środki na CPK

Rząd kontynuuje realizację Centralnego Portu Komunikacyjnego, który będzie jednym z najnowocześniejszych węzłów transportowych w Europie. Premier zapowiedział, że spółka CPK dostanie 3,5 miliardy rządowego dofinansowania.

Podjąłem decyzję o przekazaniu 3,5 miliarda złotych. To są papiery skarbowe – te pieniądze dofinansują spółkę

– poinformował szef rządu przed posiedzeniem Rady Ministrów.

Środki zostaną przeznaczone na prace projektowe terminala, dworca kolejowego, węzła przesiadkowego transportu publicznego, strefy Air site i Land site oraz sieci przyłączy. Będą też wsparciem dla prac przygotowawczych do budowy portu lotniczego CPK.

Ciągle jest dużo zamieszania w przestrzeni publicznej, które często wytwarzają ci, którzy dużo mówili o CPK, ale nic nie zrobili

– przypomniał Donald Tusk.

Dla lepszej koordynacji prac nad przedsięwzięciem Polska Grupa Lotnicza LOT zostanie przeniesiona z Ministerstwa Aktywów Państwowych do Ministerstwa Infrastruktury. Rada Ministrów podjęła decyzję w tej sprawie na dzisiejszym posiedzeniu.

Polskie uczelnie ze wsparciem rządu

Państwowe szkoły wyższe były taktowane przez poprzedni rząd niesprawiedliwie. Rząd wyrównuje różnice, które dotknęły środowisko akademickie, uniwersyteckie i naukowe.

Podjąłem decyzję o przeznaczeniu obligacji o wartości 1,5 miliarda złotych na rzecz polskich uczelni wyższych

– podkreślił Prezes Rady Ministrów.

To wsparcie na inwestycje strategiczne, które umożliwią realizację badań naukowych, modernizację budynków, inwestycje prostudenckie i tzw. inwestycje wyższej konieczności.

Te pieniądze oczywiście nie rozwiążą wszystkich problemów polskiej nauki i środowiska akademickiego, ale to na pewno duże wsparcie

– powiedział premier.

Pieniądze te będą mogły w pewnym stopniu zniwelować różnice, które powstały przy podziale środków za poprzedniej władzy.

Uchwała w sprawie negocjacji umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Wspólnym Rynkiem Południa (Mercosur)

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie negocjacji umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Wspólnym Rynkiem Południa (Mercosur), przedłożoną przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rada Ministrów wyraża sprzeciw wobec dotychczasowych wyników negocjacji między Unią Europejską a Wspólnym Rynkiem Południa (Mercosur) w obszarze rolnictwa. Dotyczy to w szczególności podwyższenia kontyngentów celnych na mięso.

Priorytetem rządu jest dobro konsumentów i bezpieczeństwo żywnościowe. W opinii Polski, dotychczasowy kształt negocjowanej umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską a państwami Mercosur nie bierze pod uwagę potrzeby zbalansowanego podejścia do konkurencyjności gospodarczej UE, uwzgledniającego zarówno interesy przemysłu, jak i polskiego sektora rolnego.

Rada Ministrów wzywa Komisję Europejską do zwrócenia szczególnej uwagi na konieczność zabezpieczenia równych warunków konkurencji dla producentów rolnych pochodzących z UE, w tym Polski, i Mercosur oraz dostosowania w projekcie umowy zapisów dotyczących dwustronnej klauzuli ochronnej do specyfiki sektora rolnego.

Rząd wzywa Komisję Europejską do analizy łącznego wpływu zawartych porozumień i jednostronnych preferencji handlowych oraz toczonych negocjacji handlowych na sektory wrażliwe, w tym w szczególności bezpieczeństwo żywnościowe UE, jeśli chodzi o produkcję mięsną, mleczną oraz cukier.

Rada Ministrów wzywa Komisję Europejską do zapewnienia spójności polityk europejskich poprzez zabezpieczenie – w ramach negocjowanej umowy – zapisów dotyczących polityki ochrony klimatu i środowiska oraz zrównoważonego rozwoju.

Rząd zastrzega swój sprzeciw wobec porozumienia, które nie uwzględnia przedstawionych postulatów.

– Jesteśmy tuż po posiedzeniu Rady Ministrów. Polski rząd wyraził jednogłośny sprzeciw wobec zawarcia umowy w proponowanym kształcie, pomiędzy Unią Europejską a krajami Mercosur ponieważ nie zapewnia ona bezpieczeństwa polskim rolnikom i konsumentom – powiedział Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej w siedzibie MRiRW. W konferencji wzięli udział także Sekretarz Stanu w MRiRW Stefan Krajewski oraz Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk.

– Dla polskiego rządu priorytetem jest ochrona polskiego rynku. Umowa UE-Mercosur w proponowanym kształcie nie gwarantuje bezpieczeństwa polskich rolników i konsumentów, dlatego nie jest do przyjęcia – stwierdził wicepremier Kosiniak-Kamysz.

Wicepremier podkreślił, że polscy rolnicy muszą spełniać wyśrubowane europejskie standardy, czego nie wymaga się od producentów rolnych w krajach Ameryki Południowej.

– Do przyjęcia byłaby jedynie propozycja bezpieczna dla konsumentów i rolników, ale dzisiaj jednak takiej możliwości nie widzę – dodał wicepremier Kosiniak-Kamysz.

Wiceminister Stefan Krajewski przypomniał, że pierwszy sprzeciw wobec umowy zgłosiło Ministerstwo Rolnictwa, co było efektem licznych spotkań i rozmów Ministra Czesława Siekierskiego z polskimi rolnikami.

– Od początku zwracaliśmy uwagę, iż wynegocjowana forma umowy nie daje pewności, że produkty spożywcze z krajów Mercosur będą bezpieczne dla konsumentów – powiedział sekretarz stanu.

Wiceminister Krajewski zauważył, że umowa była też głównym powodem protestów rolniczych w Polsce i innych krajach Europy, stąd dotychczasowe, intensywne działania Ministerstwa prowadzone były na różnych płaszczyznach i szczeblach decyzyjnych, tak aby szybko wypracować wspólne stanowisko wobec procesowanej umowy.

– Tylko w  ostatnim tygodniu Minister Czesław Siekierski spotkał się w tej sprawie z minister rolnictwa, suwerenności żywnościowej i leśnictwa Francji Annie Genevard oraz rozmawiał z rolnikami protestującymi w Medyce. To właśnie oni domagali się zdecydowanej reakcji Rządu i Sejmu RP w tej sprawie. Co warto zauważyć, na każdym spotkaniu jednogłośnie wybrzmiewały te same argumenty przeciwko podpisaniu umowy  – zauważył Wiceminister Krajewski.

Działania rządu RP w celu zablokowania umowy UE-Mercosur

– Aby zapobiec zawarciu umowy z Mercosur, prowadzimy działania dyplomatyczne zmierzające do utworzenia na arenie UE mniejszości blokującej. Rozmowy prowadzą m.in. Premier Donald Tusk, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski oraz Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski – poinformował wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Dziś oprócz Francji, która należy do najbardziej zdecydowanych przeciwników tej umowy, mamy już po naszej stronie Irlandię i Belgię i tych państw będzie więcej. Ale nie możemy wypowiedzieć się w ich imieniu, póki one same tego nie zrobią – dodał Kosiniak-Kamysz.

Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk podkreślił rolę i znaczenie rolnictwa w budowaniu silnej gospodarki kraju oraz zwrócił uwagę na aspekt finansowy, który odgrywa znaczącą rolę w sprawiedliwym dostępie do unijnego rynku:

– Nie może być tak, że po poniesieniu tak dużych nakładów na rozwój polskiego rolnictwa i wysiłku w dostosowaniu rolniczej działalności do unijnych norm, teraz nasze rolnictwo miałoby stawić czoła nierównej konkurencji z Państwami Ameryki Południowej. W imieniu rządu RP apelujemy do Komisji Europejskiej, aby umowie UE-Mercosur nadać właściwe proporcje, jeśli chodzi o ochronę interesów wszystkich stron – powiedział minister Krzysztof Paszyk.

Exit mobile version