Zawyją syreny alarmowe w Polsce. Idiotyczny pomysł PiS!

Polska

10 kwietnia br. o godz. 08:41 w hołdzie ofiarom Katastrofy Smoleńskiej we wszystkich województwach zostaną uruchomione syreny alarmowe.

– Pamiętamy o tych, którzy 12 lat temu chcąc upamiętnić poległych w Katyniu, sami zapłacili najwyższą cenę – powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem w Rosji zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński wraz z Małżonką, wysocy rangą urzędnicy państwowi, dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja udawała się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Fala krytyka na idiotyczny pomysł PiS

Wielu osobom nie podoba się ten beznadziejny pomysł PiS.

„Podjąłem decyzję, że w Katowicach nie będziemy jutro rano uruchamiać syren alarmowych. Taki niespodziewany sygnał byłby ogromną traumą dla tysięcy Ukraińców, którzy znaleźli u nas schronienie.

Pamiętajmy, że w ostatnich tygodniach ukrywali się oni w swojej ojczyźnie przed bombami najeźdźców w piwnicach i schronach, a sygnał alarmowy za każdym razem przypominał im, że ich zdrowie i życie są realnie zagrożone.

Także mieszkańcy Katowic, biorąc pod uwagę rosyjską inwazję, mogliby poczuć lęk i zagrożenie” – powiedział Marcin Krupa prezydent Katowic.

Decyzją Wojewody Mazowieckiego w niedzielę 10 kwietnia 2022 r. o godz. 8:41 zostaną uruchomione miejskie syreny alarmowe wchodzące w skład systemów ostrzegania i alarmowania na terenie całego województwa mazowieckiego.

Syrenami alarmowymi w mieście zarządza wojewoda, dlatego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski apeluje o ich niewłączanie z uwagi na przebywających w Warszawie Ukraińców.

– Rząd zarządził włączenie syren na rocznicę katastrofy smoleńskiej. W mieście, w którym jest 120 tysięcy straumatyzowanych ukraińskich dzieci, reagujących nerwowo nawet na dźwięk samolotu. Syreny w Warszawie są w gestii wojewody. Apeluję o ciszę! – wzywa rządzących do zmiany decyzji Rafał Trzaskowski.

Zadanie polegające na ostrzeganiu i alarmowaniu ludności jest wykonywane przez każdego szefa obrony cywilnej na administrowanym przez niego terenie. Na szczeblu wojewódzkim jest nim wojewoda, w powiecie starosta, w mieście prezydent lub burmistrz, natomiast w gminie wójt. Syreny zostaną uruchomione przez wojewódzkie, powiatowe oraz miejskie Centra Zarządzania Kryzysowego.

„Zdecydowałam, że jutro nie zostaną uruchomione w Łodzi syreny alarmowe. W obliczu trwającej wojny w Ukrainie nadużywanie tych sygnałów przez rząd i wojewodę to skrajna nieodpowiedzialność.
Dla tysięcy Ukraińców, którzy znaleźli w Łodzi schronienie przed bombardowaniami byłoby to pogłębianie ich traumy, a wśród Łodzian jedynie zasiałoby poczucie niepewności. Trudne czasy wymagają od nas wyjątkowej empatii i wierzę, że powinniśmy zdać jutro ten test” – stwierdziła Hanna Zdanowska prezydent Łodzi.

– Rząd zlecił nam uruchomienie syren alarmowych, by uczcić ofiary katastrofy smoleńskiej. Zdecydowanie odmawiamy!!! W Poznaniu przebywa kilkadziesiąt tys. straumatyzowanych uchodźców, w tym dzieci, które nawet na dźwięk samolotu potrafią zareagować strachem i silnym stresem – Jacek Jaśkowiak prezydent Poznania.

– W Sosnowcu, w niedzielę, syreny nie będą wyły. To zbyt traumatyczne dla naszych gości z Ukrainy, ale też dla Polaków żyjących w stresie od początku wojny.
Jest decyzja, że w niedzielę zawyją syreny. Nie będzie to tylko test, ale także upamiętnienie katastrofy smoleńskiej. Jak wytłumaczyć to uchodźcom, że nie jest to kolejne bombardowanie, przed którym uciekali i Polakom, którzy od 45 dni żyją w stresie? Trzeba wstrzymać tę decyzję! – Arkadiusz Chęciński prezydent Sosnowca.

„Trwa wojna. Włączanie nad ranem syren alarmowych to zły pomysł. Uszanujmy traumatyczne przeżycia naszych ukraińskich gości. Znaleźli u nas schronienie i spokój. Są inne formy upamiętniania ofiar katastrofy lotniczej sprzed 12 lat. Od rządu oczekiwałem minimum empatii i refleksji!” – przekonuje Michał Szczerba, PO.

„Premierze Morawiecki, błagam, niech Pan zainterweniuje! To jest ważna rocznica, uczcijmy ją godnie, ale bez wycia syren w sytuacji w której przebywa u nas dwa mln uchodźców wojennych, w tym małe dzieci! Ci straumatyzowani ludzie mogą dostać paniki na ten dźwięk. Proszę…!” – posłanka Anna Maria Żukowska, Nowa Lewica.

Użycie syren alarmowych

Zadanie polegające na ostrzeganiu i alarmowaniu ludności jest wykonywane przez każdego szefa obrony cywilnej na administrowanym przez niego terenie. Na szczeblu wojewódzkim jest nim wojewoda, w powiecie starosta, w mieście prezydent lub burmistrz, natomiast w gminie wójt. Syreny alarmowe należą do systemu wykrywania i alarmowania.

10 kwietnia br. o godz. 8:41, zgodnie z przepisami zostanie uruchomiony ciągły dźwięk syren. Mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności. Informacja o uruchomieniu syren została przekazana mieszkańcom z 24-godzinnym wyprzedzeniem, również za pośrednictwem Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO).

Сирена із сигналом «повітряна тривога» задля вшанування Жертв Смоленської Катастрофи

Завтра, 10 квітня, о 08 годині 41 хв. на знак пошани для Жертв Смоленської Катастрофи в усіх воєводствах буде увімкнено сирени із сигналом «повітряна тривога». – Ми пам’ятаємо про тих, які 12 років тому, бажаючи вшанувати жертви Катинської трагедії, самі заплатили найвищу ціну, – сказав Маріуш Камінський, очільник МВСіА.

10 квітня 2010 р. у катастрофі літака Ту-154М під Смоленськом у Росії загинуло 96 осіб: Президент РП Лех Качинський з Дружиною, державні чиновники високого рангу, командувачі Війська Польського, а також останній Президент РП в екзилі, Ришард Качоровський. Польська делегація летіла на урочистості з нагоди 70. річниці Катинського злочину.

Використання сирен із сигналом «повітряна тривога»

Завдання, сенсом якого є попередження і пересторога людей, виконує кожен керівник цивільної оборони на підпорядкованій йому території. На воєводському рівні це воєвода, у повіті – староста, у місті – мер або бургомістр, а у ґміні – війт. Сигнальні сирени є елементом системи виявлення й оповіщення.

10 квітня ц. р. о 8:41, відповідно до існуючих правил, буде увімкнено безперервний сигнал «повітряна тривога». Мешканці Польщі не повинні виконувати жодних дій, не треба лякатися чи бігти куди-небудь. Інформацію про увімкнення сирен передано мешканцям Польщі із випередженням у 24 години. Це проводиться також із використанням Регіональної системи попередження(РСП).

Exit mobile version