– Chciałbym z tego miejsca podziękować tym wszystkim, którzy przez ostatnie dni bardzo ciężko pracowali dzień i noc po to, żeby zabezpieczyć mienie mieszkańców – powiedział wiceminister Maciej Wąsik podczas konferencji prasowej w Płocku.
Wiceszef MSWiA oraz komendant główny PSP udali się w środę na teren powiatu płockiego, gdzie trwają działania strażaków PSP i druhów OSP w związku z zatorem lodowym na Wiśle. W Płocku od poniedziałku obowiązuje alarm przeciwpowodziowy.
– Poziom wody szybko opada i to jest bardzo dobra wiadomość dla Płocka oraz całego powiatu – powiedział wiceszef MSWiA podczas konferencji prasowej. – Widok ten napawa nadzieją, chociaż lód spływa niżej do Włocławka, zobaczymy co będzie dalej. Na razie mamy chwilę oddechu i wygląda na to, że w tym momencie niebezpieczeństwo powodzi się oddala – dodał. Wiceminister Maciej Wąsik podziękował również wszystkim służbom, które wspierają mieszkańców w tej trudnej sytuacji. – Chciałbym jeszcze raz podziękować wszystkim tym, którzy ciężko przez ostatnie dni pracowali, żeby zabezpieczyć mienie, w szczególności strażakom PSP, druhom OSP, policjantom, żołnierzom WOT i strażnikom miejskim – podkreślił wiceszef MSWiA.
Nadbrygadier Andrzej Bartkowiak – komendant główny Państwowej Straży Pożarnej zapewnił mieszkańców Płocka, że służby czuwają nad ich bezpieczeństwem. – Współpraca jest na najwyższym poziomie, nie zejdziemy z wałów dopóki nie będzie bezpiecznie. Chcę zapewnić mieszkańców Płocka i okolic, że na Ochotniczą Straż Pożarną i Państwową Straż Pożarną zawsze możecie liczyć – powiedział komendant główny PSP. Jak dodał, akcja służb przebiega sprawnie. – Po raz kolejny Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy zadziałał w sposób wzorowy. Chcę podziękować wszystkim ok. 130 strażakom, którzy w każdej chwili byli od dwóch dób rotacyjnie w działaniach – podkreślił. Strażacy monitorują na miejscu poziom wody, zabezpieczają budynki mieszkalne workami z piaskiem oraz patrolują wały przeciwpowodziowe i umacniają je workami z piaskiem.
W związku z sytuacją zagrażającą powodzią na Wiśle w Płocku Mazowiecka Służba Więzienna skierowała na miejsce kilkudziesięciu funkcjonariuszy oraz osadzonych, którzy będą wspierać wydział bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego MUW w zapobieganiu wystąpienia powodzi.
11 lutego zator puścił, ale wciąż zagrożenie wciąż istnieje.