POLSKA

Zarażeni na Śląsku. Szumowski: Gdyby nie to województwo, mielibyśmy tendencję spadkową

SARS-CoV-2 na Śląsku

Szumowski odtrąbił sukces w walce z pandemią!

Dopiero teraz rządowi PiS pierwszy raz w ciągu doby udało się wykonać 23,4 tys. testów.

– Gdyby oddzielić Śląsk i zarażenia koronawirusem w kopalniach od reszty Polski, to mielibyśmy już tendencję spadkową – stwierdził minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Czyżby?! Skąd minister zdrowia wie jaka jest ilość zakażonych osób w naszym kraju? Szacuje się, że wszystkich zarażonych może być ponad 50 tys., więc gdzie tutaj można mówić o wzroście, spadku czy szczycie epidemii? Nie znamy tych danych, bo zbyt mało jest przeprowadzanych testów na tego wirusa.

Do tej pory w Polsce potwierdzono 16 206 przypadków zakażenia koronawirusem COVID-19. Zmarło 803 osób, a 5698 pacjentów wyzdrowiało.

Górnicy na Śląsku

W województwie śląskim odnotowano bardzo wiele dodatnich wyników u górników.

97 proc. zakażonych w kopalniach przechodzi chorobę bezobjawowo.

108 kolejnych zachorowań – stan na 10 maja

Wirusa wykryto w próbkach pobranych od kolejnych 108 mieszkańców województwa śląskiego – to górnicy z czterech zakładów górniczych: KWK Jankowice (38 próbek), KWK Murcki – Staszic (15 próbek), KWK Pniówek (29 próbek) i KWK Bobrek (26 próbek).

11 maja (godz. 10:00) stwierdzono 142 nowych przypadków zakażenia.

To wyniki badań przesiewowych wykonanych w miniony czwartek w wyznaczonych punktach przez służby sanitarne i dyrekcje wymienionych kopalń. Dla przypomnienia – pobrano wówczas blisko 1000 próbek biologicznych do badań pod kątem obecności Covid-19. Czekamy na czwartkowe wyniki z KWK Sośnica. Próbki poddawane są testom w laboratorium w Poznaniu.

W miniony piątek podczas badań przesiewowych przebadano kolejny 1000 górników, w sobotę już 2500, w niedzielę trwało pobieranie wymazów od 5 tys. pracowników pięciu kopalń. Przybyła liczba punktów do oddawania wymazów – powstały kolejne przy kopalniach, jak np. przy KWK Sośnica czy KWK Murcki – Staszic. Tam, gdzie nie było możliwości zorganizowania dodatkowych miejsc, wzmocniono ekipy medyczne do pobierania próbek. Dla przykładu – przy szpitalu WSS nr 3 w Rybniku ustawiono 2 namioty, w których całym procesem wymazowym zajmuje się blisko 15 osób. Wszędzie zaangażowani są także wykwalifikowani pod kątem medycznym żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy także pobierają wymazy.

– W tej chwili trwają wytężone prace, aby te ogniska zakażeń ograniczyć. Osoby chore kierowane są do izolatoriów, a wszystkie osoby z kontaktu są poddane kwarantannie. Więc myślę, że w najbliższych dniach damy radę ograniczyć te duże ogniska, które występują na Śląsku, w kopalniach – mówił dziś przed południem wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Obecnie w izolatorium w Goczałkowicach-Zdroju przebywa ponad 25 górników. Kilkunastu z powodu uciążliwych objawów zakażenia jest hospitalizowanych.

Do śląskich powiatowych sanepidów, decyzją głównego inspektora sanitarnego Jarosława Pinkasa, przybyli inspektorzy sanitarni z całej Polski, którzy wspierają głównie przy zbieraniu wywiadu epidemiologicznego w przypadku dodatnich wyników górników. 11 maja na Śląsk, zgodnie z zapowiedzią ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, dotrą żołnierze z kolejnymi wymazobusami.

– Jestem w stałym kontakcie z Ministrem Zdrowia i Głównym Inspektorem Sanitarnym. W uzgodnieniu z nimi podjęto decyzję, iż przebadani mają być wszyscy pracownicy tych kopalń, w których wystąpiła największa liczba zachorowań. To niespotykane na skalę kraju badania pod kątem obecności Covid-19. Wzrósł zdecydowanie wolumen wszystkich badań prowadzonych w naszym województwie, a będzie jeszcze większy, bowiem jesteśmy na finiszu uruchamiania dwóch kolejnych laboratoriów – mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, jednocześnie apelując do mieszkańców, aby pozostawali w domach, a jeżeli nie jest to możliwe, aby stosowali się do rygorów sanitarnych.

Nasuwają się pytania…

Kto pozwolił kopalniom pracować w normalny sposób w czasie pandemii? Czyżby minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin jest taki kompetentny i znów będzie chwalił się co on nie zrobił? PiS miota się w swoim bezsensie – nakazuje, np. noszenie maseczek i utrzymywanie odległości min. 2 metrów, a nikt tego nie przestrzega (gdzie jest policja?).

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button