Zamach terrorystyczny w Tel Awiwie. Nie żyje włoski turysta. Polski MSZ apeluje o zachowanie ostrożności

Izrael

7 kwietnia wieczorem w Tel Awiwie doszło do ataku terrorystycznego.

W nim zginął 30-letni Włoch, a siedmioro turystów z Włoch i Wielkiej Brytanii zostało rannych.

Napastnik wjechał samochodem w przechodniów w parku w Tel Awiwie. Jest to nadmorska promenada.

Policjant zastrzelił napastnika w trakcie wyciągania przez agresora broni.

Zamachowcem był 45-letni izraelski Arab Yousef Abu Jaber.


Palestyńska organizacja Islamski Dżihad oświadczyła, że zamach był „naturalną i pełnoprawną odpowiedzią na zbrodnie okupanta popełniane na narodzie palestyńskim”. Także w piątek na Zachodnim Brzegu ostrzelano samochód, w którym zginęły dwie kobiety.

Polska ws. tego ataku terrorystycznego

Polska potępia ataki rakietowe ze Strefy Gazy na Izrael oraz akty przemocy popełnione na terenie meczetu Al-Aksa w Jerozolimie.

Wzywa obie strony do powstrzymania działań, mogących prowadzić do dalszej eskalacji napięcia, zwłaszcza podczas świąt Ramadanu, Paschy i Wielkanocy.

Komunikat bezpieczeństwa w związku z zamachami terrorystycznymi

„W związku z zamachami terrorystycznymi na Zachodnim Brzegu oraz w Tel Awiwe, a także ryzykiem wystąpienia kolejnych aktów przemocy Ambasada RP w Tel Awiwie i Biuro Przedstawiciela RP w Ramallah apelują do polskich obywateli o zachowanie szczególnej ostrożności i unikanie ryzyka.

W szczególności należy unikać przebywania w miejscach, które mogą być celem ataku, np. obiekty kultu religijnego, atrakcje turystyczne, bazary itp. Stanowczo należy unikać wszelkich zbiegowisk, demonstracji i sytuacji konfliktowych. W przypadku wystąpienia niebezpiecznego zdarzenia należy bezwzględnie stosować się do poleceń władz.

Ambasada RP w Tel Awiwie i Biuro Przedstawiciela RP w Ramallah na bieżąco monitorują rozwój sytuacji oraz pozostają w bieżącym kontakcie z miejscowym władzami, ambasadami państw członkowskich UE oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP w celu pozyskania i wymiany rzetelnych informacji.

Mając na uwadze obserwowany w ostatnich dniach wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie zalecamy spokój, a także, w miarę możliwości, rozważenie przełożenia podróży do Izraela i Palestyny do czasu uspokojenia się sytuacji.

W związku z ryzykiem wystąpienia ataków rakietowych przypominamy, że w przypadku zagrożenia ostrzałem uruchamiane są syreny alarmowe (dźwięk ciągły modulowany), po usłyszeniu których należy udać się niezwłocznie do schronu (zlokalizowanego w mieszkaniu lub budynku, a także w miejscach publicznych – oznaczone pomarańczowymi znakami „public shelter”) i przebywać w nim 10 minut od momentu wyłączenia syren. Szczegółowa instrukcja zamieszczona jest na stronie MSZ w sekcji „Informacje dla podróżujących”.

Zachęcamy do korzystania z serwisu Odyseusz wszystkich, którzy przebywają lub planują pobyt poza granicami Polski, w tym także w Izraelu lub Palestynie. W przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą, Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie mogło nawiązać z Państwem kontakt, a także udzielić niezbędnych informacji oraz pomocy. W sytuacjach nagłych istnieje możliwość kontaktu z konsulem w Tel Awiwie pod numerem telefonu dyżurnego:

Numer alarmowy wybierany z lokalnego telefonu stacjonarnego lub komórkowego: 0-54-744-4106.
Numer alarmowy wybierany z Polski lub z polskiego telefonu komórkowego zagranicą: 00972-54-744-4106.”

Exit mobile version