Zakwit złotej algi w 2025 powstrzymany. Odra bezpieczna

Śląsk

Po raz kolejny do walki ze złotą algą wykorzystano technikę opracowaną pod kierunkiem MKiŚ w 2024 roku.

Akcja przeprowadzona na rzece Kłodnicy pozwoliła całkowicie wyeliminować złotą algę i zabezpieczyć Odrę przed toksycznym zakwitem. Była rekomendowana przez Międzyresortowy zespół ds. Odry prowadzony przez MKiŚ, który na bieżąco monitoruje sytuację na rzece.

Najważniejsze informacje

To działanie było przykładem skutecznego zarządzania środowiskowego opartego na wiedzy naukowej, współpracy między służbami i szybkim reagowaniu na zagrożenia. Dzięki temu udało nam się ochronić Odrę przed kolejnym kryzysem ekologicznym

– podkreśliła Urszula Zielińska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Skuteczne działanie

Zabieg dozowania nadtlenku wodoru (perhydrolu) w Kłodnicy został przeprowadzony w sposób kontrolowany i zgodny z rekomendacjami ekspertów współpracujących z Międzyresortowym zespołem ds. Odry. Odbył się pod nadzorem naukowym Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego (PIB). Badania terenowe, wykonane niezależnie, m.in. pod kierunkiem dr. hab. Bogdana Wziątka z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, potwierdziły bezpieczeństwo zabiegu dla ryb i innych organizmów wodnych. W strefie działania środka obserwowano obecność żywych organizmów wodnych w dobrej kondycji.

Jest plan rozwiązań systemowych

Międzyresortowy Zespół ds. Odry, we współpracy z Politechniką Wrocławską i Instytutem Ochrony Środowiska – PIB, opracował plan ograniczenia zasolenia Odry. Proponowane rozwiązania zakładają wdrożenie innowacyjnej technologii odsalania wód pokopalnianych – to właśnie wysokie zasolenie sprzyja rozwojowi złotej algi. Plan został przekazany do Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Sytuacja na Odrze jest cały czas monitorowana przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Działanie perhydrolu

W 2024 roku przeprowadziliśmy analogiczną interwencję, polegającą na kontrolowanym dozowaniu rozcieńczonego nadtlenku wodoru (perhydrolu) do wody. Jego zastosowanie pozwoliło na ograniczenie liczebności złotej algi o 90–99%. Nadtlenek wodoru powoduje degradację i rozpad komórek złotej algi, co skutecznie hamuje jej dalsze rozprzestrzenianie się. Dużą zaletą stosowania tego środka jest to, że po rozpadzie na tlen i wodę nie pozostają w środowisku żadne szkodliwe związki, które mogłyby się kumulować w wodzie lub osadach dennych i negatywnie wpływać na inne organizmy.

Międzyresortowy Zespół ds. Odry podjął decyzję o zastosowaniu kontrolowanego dozowania nadtlenku wodoru jako skutecznej metody walki ze złotą algą. Dzięki szybkiemu i skoordynowanemu działaniu, zakwit złotej algi został powstrzymany. To potwierdza, że podejmowane przez zespół interwencje oraz stały monitoring sytuacji na rzece są kluczowe dla ochrony ekosystemu.

Exit mobile version