Zakopane. Stacjonarna nauka w szkołach od 28 września

Zakopiańskie szkoły

Za kilka dni rozpocznie się nowy rok szkolny.

Sytuacja epidemiologiczna na Podhalu nie jest ciekawa i dlatego Zakopane rozważa wszystkie możliwe scenariusze organizacji pracy jednostek oświatowych.

Wciąż tam trwa sezon turystyczny generujący duży przepływ osób. Wielu z mieszkańców w okresie wrześniowym, po szczycie sezonu, planuje swoje urlopy i wyjazdy.

Mając na względzie bezpieczeństwo dzieci, młodzieży i nauczycieli, podjęto decyzję o przeniesieniu rozpoczęcia zajęć stacjonarnych w zakopiańskich szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Zakopane na 28 września. Od 1 września, przez niemal cały miesiąc, zajęcia będą się odbywały w formie zdalnej.

Decyzja ta była szeroko konsultowana ze środowiskiem zakopiańskich dyrektorów, nauczycieli, lekarzy i rodziców. Powrót do szkoły 1 września może skutkować gwałtownym wzrostem zachorowań, a tym samym paraliżem całego systemu edukacji w mieście.

Zgodnie z zapowiedziami Premiera Mateusza Morawieckiego, wszystkim rodzicom, którzy w czasie narzuconej przez szkoły nauki zdalnej będą sprawować opiekę nad dziećmi, będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy.

28 września rozpocznie się nowy rok szkolny w maksymalnym rygorze sanitarnym. Każda placówka dysponować będzie środkami ochrony osobistej: maseczkami, płynami do dezynfekcji rąk, rękawiczkami i przyłbicami oraz środkami do dezynfekcji powierzchni. W każdej szkole i przedszkolu wydzielone zostanie pomieszczenie, tzw. izolatka, która będzie wykorzystana w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.

We wszystkich placówkach wprowadzony został rygorystyczny reżim sanitarny, który wprowadza m.in. ograniczenie przebywania rodzicom/opiekunom prawnym uczniów na terenie budynku oraz zakaz organizowania apeli, uroczystości szkolnych i grupowych wyjść na przerwy. Zaleca się, aby uczniowie nie wychodzili poza teren szkoły/przedszkola w godzinach sprawowania nad nimi opieki.

Miejsca nauki oraz ogólnodostępne powierzchnie, np. biurka, włączniki światła, stoły, czy poręcze będą regularnie dezynfekowane. Każda szkoła zaopatrzona zostanie w mobilne przepływowe filtry z lampą UV-C do filtrowania powietrza w celu zniwelowania bakterii, wirusów i grzybów oraz bramki mierzące temperaturę osobom, które będą wchodzić na teren budynku.

Ze względów sanitarnych konieczne będzie wprowadzenie ograniczeń w funkcjonowaniu szkolnych świetlic i stołówek – zajęcia świetlicowe odbywać się będą w małych grupach, w godzinach wyznaczonych przez szkoły w zależności od zapotrzebowania i możliwości danej szkoły. Posiłki spożywane będą przez uczniów w klasach, co zapobiec magromadzeniu się uczniów w ogólnodostępnych przestrzeniach.

Gminne Przedszkola funkcjonować będą bez przeszkód, z zachowaniem rygoru sanitarnego.

Każda ze szkół ma wypracowane procedury w przypadku wykrycia zakażenia koronawirusem wśród uczniów lub nauczycieli. W przypadku zagrożenia, w konkretnych placówkach może być wprowadzane nauczanie zdalne dla określonej grupy uczniów.
(UMZ)

Exit mobile version