„Zakończmy kobietobójstwo”. „Tylko Tak oznacza zgodę”. Akcja Przeciw Przemocy ze Względu na Płeć

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

25 listopada rozpoczęła się akcja 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze Względu na Płeć – to 31 edycja tej międzynarodowej kampanii.

Akcja rozpoczęła się 25 listopada w Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, a kończy 10 grudnia w Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Ma to na celu symboliczne zaznaczenie związku pomiędzy przemocą wobec kobiet, a naruszaniem praw człowieka i by podkreślić, iż przemoc wobec kobiet jest pogwałceniem praw człowieka. W 2022 roku Kampania jest prowadzona pod hasłem: Zakończmy kobietobójstwo. 

Procedujcie definicję gwałtu 

– Dzisiaj rozpoczyna się ogólnoświatowa akcja 16 dni przeciw przemocy wobec kobiet w 16 dni przeciw przemocy wobec kobiet. Organizacje kobiece, organizacje pozarządowe, które od lat pomagają ofiarom przemocy seksualnej, wspólnie będą apelować do polskich parlamentarzystów o procedowanie ustawy zmieniającej definicję gwałtu.

W imieniu Lewicy złożyłam prawie 2 lata temu ustawę zmieniającą definicję gwałtu i ustawę czyniącą ze zgwałcenia zbrodnię. Ta ustawa od dwóch lat leży w zamrażarce sejmowej. Nie pomagają apele organizacji pozarządowych, nie pomagają akcje ogólnoświatowe typu One Billion Rising. Kobiety po wielokroć były w polskim parlamencie i apelowała do polskiego parlamentu o zmianę definicji gwałtu.

Sprawcie, żeby sędziowie i prokuratorzy przestali zajmować się kobietami pokrzywdzonymi gwałtem. Nie oceniajcie tego, jak zachowywała się, bądź jak była ubrana osoba pokrzywdzona przemocą seksualną. Zajmijcie się tym, jak się zachowywał i co robił gwałciciel. Co robił sprawca przemocy – oświadczyła posłanka Anita Kucharska-Dziedzic.

„Tylko tak” oznacza zgodę 

– Przestępstwo zgwałcenia jest uregulowane w polskim kodeksie karnym w artykule 197 kodeksu karnego i pochodzi ono jeszcze z lat trzydziestych ubiegłego wieku. Jest więc produktem myślenia o prawach kobiet, prawach człowieka sprzed ponad stu lat. Polska, jako sygnatariusz wielu konwencji międzynarodowych, winna jest zobowiązana do tego, żeby dostosować swoje prawo do prawa międzynarodowego, w tym konwencji Stambulskiej.

Polska zobowiązana jest zmienić obowiązujący przepis i który na które nakłada na ofiarę gwałtu udowodnienie sprzeciwu na. Czyli brak zgody na brak zgody. A zatem te przepisy wymagają i wymagają natychmiastowej zmiany, ponieważ gwałci gwałciciel, nie gwałci spódniczka i nigdy nie powinno być tak, że ofiara jest oceniana jak się zachowywała i jak wyglądała.

Brak zgody powinien być podstawowym elementem, według którego oceniane oceniane byłoby to przestępstwo zgwałcenia. W Polsce istnieje również taki kuriozalny zapis, że przestępstwo zgwałcenia jest występkiem, a nie zbrodnią zgwałcenia. A zatem nasza ustawa, moja ustawa proponuje również podwyższenie dolnej granicy z 2 lat pozbawienia wolności do lat trzech, bo jest to zbrodnia. Tylko tak oznacza zgodę – mówiła mecenas Danuta Wawrowska. 

Z traumy pomogła mi wyjść jedna z organizacji wspierających, teraz ja chciałabym zmienić postrzeganie gwałtu w naszym społeczeństwie

– To co ja jestem na tym plakacie i to co mam napisane na ciele to jest prawda. Zostałam zgwałcona jak jeszcze byłam nastolatką. Wiele lat zajęło mi połączenie się ze swoim ciałem. I zrozumienie, że nikt nie ma prawa mnie dotknąć bez mojej zgody oraz że tylko tak oznacza zgodę. Z traum pomogła mi jedna z organizacji wspierających.

Teraz ja chciałabym zmienić postrzeganie gwałtu w naszym społeczeństwie. Tylko tak oznacza zgodę, niezależnie od tego, w co jesteśmy ubrane. Niezależnie od tego, czy nawet jestem naga. Nikt nie ma prawa mnie dotknąć bez mojej zgody – opowiadała Weronika Burszta.

Exit mobile version