KRAKÓW

XXVI Wigilia Jana Kościuszko dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących

Kraków

18 grudnia, w samym sercu Krakowa, ponownie stanie wielki stół wigilijny, a na nim tradycyjnie pierogi, barszcz czerwony z uszkami i świąteczne słodkości.

Jak co roku od ponad ćwierćwiecza w ostatnią niedzielę przed Świętami Bożego Narodzenia, o godzinie 11.00 rozpocznie się 26. Wigilia Jana Kościuszko dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących. Uczestnicy spotkania otrzymają ciepłe posiłki specjalnie przygotowane paczki oraz skorzystają z bezpłatnej pomocy medycznej.

Święta to magiczny czas, pełen radości, szczęścia i nadziei, jednak mają one też swoją ciemniejszą stronę. Podczas gdy części z nas kojarzą się z rodzinnymi chwilami, obdarowywaniem się prezentami i uśmiechami, dla części są wyjątkowo trudnym czasem, w którym samotność i bieda są jeszcze dotkliwsze. Tegoroczne mogą dla wielu być jeszcze trudniejsze – rosnące koszty życia powodowane inflacją, czy trwająca za wschodnią granicą wojna sprawiają, że nie łatwo patrzeć z optymizmem w przyszłość. Ważne są więc inicjatywy, które mogą choć na chwilę odmienić codzienność. Osobą, która od lat wspiera bezdomnych i potrzebujących jest krakowski restaurator i filantrop – Jan Kościuszko, pomysłodawca i organizator Wigilii dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących.

W tym roku jeszcze bardziej wszyscy potrzebujemy miłości, bliskości i ciepła. Dotyczy to każdego, bez wyjątku. Dlatego do wspólnego stołu zapraszamy wszystkich, niezależnie od tego, co i ile posiadają oraz skąd pochodzą. Chcemy choć na chwilę zapomnieć o tym co złe, co dzieli,  a miejsce tego zająć dobrym słowem i wspólnym świętowaniem przy wigilijnych potrawach. Ciepły posiłek w tym dniu, w towarzystwie sprzyjających sobie ludzi, nie powinien być przywilejem tylko dla wybranych, a pewną, nieoderwalną częścią świąt – podkreśla Jan Kościuszko.

Jak wynika z tegorocznego raportu EAPN Polska „Poverty Watch 2022” szacuje się, że ubóstwo w naszym kraju może wrócić do poziomu z 2015 r. W roku 2021, liczba Polaków, którzy żyli w skrajnym ubóstwie zmniejszyła się o około 400 tys. w stosunku do roku poprzedniego. Jednak, jeśli tegoroczne szacowania się potwierdzą ta liczba nie dość, że wróci do wartości sprzed 2 lat, to jeszcze wzrośnie o ponad 600 tys. i dobije nawet do 2,6 mln. Według szacunków w Krakowie żyje nawet ponad 2,5 tys. osób w kryzysie bezdomności.

Jan Kościuszko (fot. Artur Rakowski / Kronika24.pl)

To co aktualnie dzieje się w Polsce i u naszych wschodnich sąsiadów wskazuje, że w tym roku możemy liczyć się z jeszcze większą liczbą potrzebujących, którzy ze względu na wysokie koszty życia i bezdomność dołączą do nas przy wigilijnym stole na Rynku Głównym. Co roku przygotowujemy ponad 50 tys. porcji świątecznych potraw i paczek. Nie chcemy żeby ani w tym dniu i ani w te święta w Krakowie, ktokolwiek był głodny. Każdy kto tego potrzebuje, niech czuje się zaproszony – dodaje Kościuszko.

Oprócz ciepłych posiłków, jak co roku rozdawane będą specjalnie przygotowane paczki, w których znajdą się produkty spożywcze o przedłużonym terminie ważności.

Pomoc medyczna dla każdego

Na wszystkich chętnych, będzie czekać w tym dniu także bezpłatna opieka medyczna. Będzie można z niej skorzystać w specjalnie utworzonym szpitalu polowym, który stanie na płycie Rynku, dzięki wsparciu i pomocy strażaków z krakowskiej Szkoły Aspirantów PSP. 

W tym roku będziemy jeszcze lepiej przygotowani pod kątem organizacyjnym i sprzętu, chcemy udzielić pomocy jeszcze większej liczbie osób. Po latach pandemii COVID-19 wielu potrzebujących nie miało jeszcze okazji sprawdzić swojego stanu zdrowia, stąd nasza inicjatywa i gotowość kilkudziesięciu wolontariuszy – podkreśla dr hab. Bartłomiej Guzik, odpowiedzialny za organizację i koordynację działań szpitala polowego.

W szpitalu dostępne będą konsultacje medyczne w zakresie ortopedii, stomatologii, kardiologii czy opieki internistycznej. Lekarze i pomoc medyczna będą wykonywać m.in. badania krwi, EKG czy USG brzucha. Szpital działać będzie przez cały czas trwania Wigilii.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button