Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy emisji „XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022”.
Walor, w nakładzie 144 tysięcy sztuk, trafił do placówek pocztowych w całym kraju.
Autor projektu, Jan Konarzewski, przedstawił w centralnej części znaczka symboliczny ślad pozostawiony przez narty na śniegu, a tuż obok logo Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Oprócz znaczka Poczta Polska wydała kopertę FDC (pierwszego dnia obiegu), na której obok śladu nart znalazły się symbole siedmiu złotych medali olimpijskich – wszystkich, które w historii 23 startów w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich zdobyli polscy zawodnicy.
– Od wielu lat Poczta Polska ze swoimi znaczkami towarzyszy wszystkim Igrzyskom Olimpijskim. Promujemy zawody letnie i zimowe, zawsze oczywiście wspierając naszych zawodników. Najnowszy znaczek symbolicznie pokazuje obecnie najbardziej popularną wśród kibiców zimową dyscyplinę sportową – skoki narciarskie. Jego innowacyjny charakter oraz prosta i czysta grafika przypominają 50. rocznicę zdobycia pierwszego polskiego „złota” w skokach narciarskich przez Wojciecha Fortunę w Sapporo. To wielki honor móc po raz kolejny towarzyszyć polskim olimpijczykom w ich zmaganiach w Pekinie. Dodatkową radość sprawia fakt, że nasz znaczek dołączy w wielu folderach filatelistycznych do kilku poprzednich, honorujących polskich skoczków narciarskich – mówi wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek.
Zimowe Igrzyska w Pekinie odbędą się w dniach 4–20 lutego 2022. Najlepsi sportowcy z całego świata będą rywalizować w 109 konkurencjach (15 dyscyplin). Olimpijskie zmagania odbywać się będą na 12 arenach. Nadal trwa walka o kwalifikacje na Olimpiadę w Pekinie w poszczególnych dyscyplinach sportów zimowych.
Nasi reprezentanci startują w zimowych igrzyskach od 1924 roku, czyli od pierwszych, historycznych zawodów w Chamonix. Mimo że do Francji pojechało wtedy siedmiu Polaków, żadnemu z nich nie udało się zdobyć miejsca na podium. Liczba biało-czerwonych zawodników rosła z igrzysk na igrzyska, ale wciąż brakowało wywalczonego krążka dla naszego kraju. Na pierwszy medal trzeba było czekać aż przez 32 lata, czyli do zawodów w Cortina d’Ampezzo. Brąz wywalczył wówczas Franciszek Gąsienica Groń, zawodnik startujący w kombinacji norweskiej. Najcenniejszy z medali jako pierwszy dla polskiego zimowego sportu olimpijskiego w 1972 roku w Sapporo zdobył skoczek narciarski Wojciech Fortuna.