POLSKA

Wystawa w Muzeum Pamięć i Tożsamość. Kolejne 60 mln zł od rządu dla Rydzyka

Miliony w prezencie od rządu płyną do Rydzyka

Po raz kolejny PiS pompuje pieniądze obywateli do Torunia.

Dla obecnego rządu fundacja i inwestycje Tadeusza Rydzyka są najważniejsze. Budowa Muzeum Pamięć i Tożsamość pochłonie ok. 120 mln zł. Zaś Fundacja Lux Veritatis dotrzyma aż 60 mln zł na przygotowanie wystawy stałej.

W rozporządzeniu Rady Ministrów z 28 grudnia w sprawie wydatków budżetu państwa w 2020 roku Muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II w Toruniu czytamy, że budowa pochłonie 24 386 898 zł. Na wystawę przeznaczono 60 mln zł.

W 2018 r. dotacja z budżetu państwa wynosiła najpierw 70 mln zł. Rok później rząd zwiększył ją o 47,7 mln.

W latach 2019-2021 zaplanowano dotację w wysokości 117,7 mln zł. Potem minister kultury i dziedzictwa narodowego powiększył ją jeszcze o prawie 2 mln zł (1 866 800 zł). Obecnie dotacja wynosi 119,5 mln zł.

8 milionów złotych przekazała Kancelaria Premiera Fundacji Lux Veritatis Tadeusza Rydzyka w ostatnich czterech latach.

Ostatnio Rydzyk żalił się, że z powodu pandemii jest mu ciężko! Niesamowite jakim trzeba być bezczelnym, by tak powiedzieć! Do tej pory otrzymał kilkaset milionów złotych! Co mają zrobić zwykli ludzie i firmy, którzy głodują z powodu obostrzeń związanych z covid-19?!

„Codziennie pytam panią dyrektor, czy starczy do pierwszego. O Boże, czy damy radę? Obiecali nam, że dadzą nam jeszcze jakieś pieniądze na park pamięci i nie dali. Ale będziemy się do nich udawać” – stwierdził Rydzyk na grudniowych urodzinach radia Maryja.

– Jakie środki finansowe zostały przekazane w latach 2016, 2017, 2018, 2019 i 2020 Fundacji Lux Veritatis, Uzdrowisku Termy Toruńskie, spółce Geotermii Toruń, Fundacji Nasza Przyszłość i spółce Nasza Przyszłość – pytał poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Jaros.

Od 2015 do 2019 roku od rządu redemptorysta Rydzyk dostał już ponad 214 mln zł na m.in. geotermię, szkołę wyższą, muzeum.

Prawie 5 mln zł otrzymała fundacja „Nasza Przyszłość” Tadeusza Rydzyka z odpisu 1 proc. podatku na Organizacje Pożytku Publicznego za ubiegły rok.

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu

„Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu będzie depozytariuszem pamięci o ponad tysiącletniej historii chrześcijańskiej Polski. Zostaną w nim przedstawione wydarzenia z dziejów naszego kraju, które miały wpływ na kształt dzisiejszej Europy, takie jak tradycje wolności i tolerancji Rzeczypospolitej, Wiktoria Wiedeńska, Bitwa Warszawska, doświadczenie walki „za wolność naszą i waszą” czy ofiara polskich żołnierzy na frontach II wojny światowej. Dzięki temu Muzeum stworzy możliwość zgłębiania dziejów państwa, jednocześnie aktywnie uczestnicząc w procesie kształtowania świadomości historycznej i postaw społecznych.

Muzeum jest instytucją kultury, która została utworzona z dniem 02.07.2018 r., zgodnie z umową zawartą 20.06.2018 r. pomiędzy Wiceprezesem Rady Ministrów, Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Fundacją Lux Veritatis.

Muzeum posłuży także dialogowi polsko-żydowskiemu. Część ekspozycji stałej zostanie poświęcona pamięci popularyzacji badań naukowych dotyczących postaw Polaków wobec osób pochodzenia żydowskiego podczas II wojny światowej. Bogatą dokumentację dotyczącą okresu okupacji hitlerowskiej, która posłuży zbudowaniu relacji o tamtych czasach, przekazał Muzeum Instytut „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, powołany w ramach Fundacji Lux Veritatis” – czytamy na stronie Fundacji Lux Veritatis.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button