Żnińscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 53 i 54 lat, którzy podejrzani są o zniszczenie gniazd ptaków na wyspie Jeziora Tonowskiego.
Wskutek celowego działania podejrzanych uśmierconych zostało ok. 300 piskląt kormorana oraz zniszczeniu uległo ponad 100 gniazd oraz kilkadziesiąt jaj.
8 maja popołudniu kryminalni ze Żnina przesłuchali dwóch mieszkańców powiatu żnińskiego, w wieku 53 i 54 lata, którzy podejrzani są uśmiercenie piskląt i zniszczenie gniazd kormoranów na wyspie Jeziora Tonowskiego.
W wyniku celowego, przestępczego działania sprawców uśmierconych zostało od 250-300 piskląt, a kilkadziesiąt jaj kormoranów zostało zniszczonych. Zniszczono także ponad 100 gniazd. O sprawie tej policjanci zostali zawiadomieni 2 maja tego roku.
Praca żnińskich policjantów oraz zgromadzony w tej sprawie materiał dowodowy, pozwolił na wytypowanie osób, które mogły mieć związek z tym przestępstwem.
Podejrzewani wiedzieli, że ich zatrzymanie jest nieuniknione.
ZOBACZ TAKŻE: Bestialstwo! Zniszczono 110 gniazd kormoranów. Wypadło z nich 300 piskląt i kilkadziesiąt niewyklutych jaj
Policjanci przedstawili 53 i 54 latkowi zarzut naruszenia przepisów Ustawy o ochronie zwierząt, dotyczących uśmiercenia zwierząt.
Zatrzymani zostaną doprowadzeni do żnińskiej prokuratury z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie.
Uśmiercenie zwierzęcia wbrew przepisom Ustawy o ochronie zwierząt zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności.
10.05.23 r. po zapoznaniu się z zebranym materiałem dowodowym, sąd tymczasowo aresztował mężczyzn na okres 3 miesięcy.
Inny przypadek w woj. kujawsko-pomorskim
To nie pierwszy taki przypadek w woj. kujawsko-pomorskim. PTOP „Salamandra” otrzymało informację o podobnym wydarzeniu 3 lata wcześniej na wyspie na oddalonym o ok. 4 km jeziorze Zioło. Było to miejsce gniazdowania wielu ptaków wodnych – np. krzyżówek, krakw, czernic i gęgaw. Była tam też kolonia kormoranów, licząca w 2019 r. 230 par.
23 kwietnia 2020 r. dr Szymon Bzoma z Grupy Badawcza Ptaków Wodnych KULING, prowadzący liczenia kormorana na potrzeby Państwowego Monitoringu Środowiska koordynowanego przez GIOŚ, odkrył, że kolonia została niedawno zniszczona. Ścięto większość drzew i krzewów z gniazdami i je spalono. Z największego drzewa zajętego przez kormorany odpiłowano potężny konar z gniazdami. W formalnym zgłoszeniu szkody w środowisku, wysłanym wówczas do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, oceniono: „W wyniku tych działań na wyspie pozostało 61 gniazd [kormoranów] na jesionie. Szkodę można ocenić na 169 gniazd, zniszczonych bezpośrednio lub w wyniku przepłoszenia ptaków przez obecności ludzi, ścinanie drzew i palenie ognisk. Prace te miały miejsce w czasie okresu lęgowego.”
W efekcie tego zniszczenia kolonia z wyspy ja Jeziorze Zioło uległa rozproszeniu i obecnie kormorany gniazdują tam w kilku miejscach. Jak zwykle w takich wypadkach – „radykalne działania” ignorantów przyniosły skutek przeciwny od zapewne oczekiwanego.
Biorąc pod uwagę zbieżność miejsca i stosunkowo niewielką różnicę w czasie nie można wykluczyć, że zniszczenie gniazd na obu wyspach zostało dokonane lub zlecone przez te same osoby. Biorąc to pod uwagę poszerzamy nasz apel o zgłaszanie Policji lub Prokuraturze Żarach, ewentualnie nam, wszelkich pewnych informacji (nie domysłów), które mogą się przyczynić do ujęcia i ukarania sprawców obu tych czynów. Przestępstwo z 2020 r jeszcze nie przedawniło się.