Wyrzutnie rakietowe Homar w Polsce. 40 dronów trafi Wojska Polskiego

Nowy sprzęt wojskowy

Amerykański Departament Stanu sprzeda Polsce 20. wyrzutni rakietowych Homar.

Wartość transakcji wyniesie ok. 655 milionów dolarów.

– Wchodzimy w następny etap negocjacji HIMARS, w krótkim czasie wyposażymy nasze wojsko w nowoczesną broń, cena z pewnością ulegnie zmianie – powiedział minister MON Mariusz Błaszczak.

Koncern Lockheed Martin jest producentem wyrzutni o wysokiej mobilności M142.
Teraz Amerykański Kongres ma 15 dni, czy nie ma do tego zastrzeżeń. Jeśli nie, to wkrótce dojdzie do sfinalizowania tej umowy.

Polska z obroną rakietową (część systemu Homar HIMARS) chce czuć się bezpiecznie w razie ataku wroga.

Drony trafią do Wojska Polskiego (fot. MON)

Drony trafią do Wojska Polskiego

Dostawę 8 Systemów Bezzałogowych Statków Powietrznych klasy taktycznej krótkiego zasięgu ORLIK przewiduje podpisana 30 listopada 2018 roku umowa między Inspektoratem Uzbrojenia a konsorcjum spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W ramach tej umowy do Wojska zostanie dostarczonych 40 dronów.

Bezzałogowe Statki Powietrzne klasy taktycznej krótkiego zasięgu Orlik to platformy przeznaczone do prowadzenia działań rozpoznawczych poprzez wykorzystanie głowic optoelektronicznych oraz stacji radiolokacyjnych typu SAR na potrzeby Wojsk Lądowych, Wojsk Specjalnych oraz Marynarki Wojennej. Jest to system służący do długotrwałego prowadzenia rozpoznania obrazowego na rozległym obszarze, w różnych warunkach terenowych, klimatycznych, w dzień i w nocy.

Konsorcjum składające się z PGZ S.A., WZL nr 2 oraz PIT-RADWAR zaoferowało Siłom Zbrojnym RP zaprojektowany od podstaw i wyprodukowany w Polsce system PGZ-19R. Wartość umowy to 789,7 mln zł. W umowie zawarto prawo opcji na zakup dodatkowych 4 zestawów.

Podpisanie umowy to rezultat podjęcia w 2016 roku decyzji o budowie przez PGZ kompetencji w zakresie projektowania i produkcji Bezzałogowych Statków Powietrznych. Wówczas powstało Centrum Kompetencyjne Systemów Bezzałogowych Statków Powietrznych w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 S.A. w Bydgoszczy. Centrum realizuje prace nad innowacyjnymi systemami BSP na poziomie Grupy Kapitałowej PGZ.

System BSP, składa się z 11 elementów tworzących zestaw:

Bezzałogowy Statek Powietrzny (BSP) – 5 szt.,
Mobilna Wyrzutnia Startowa,
Wóz Logistyczny,
Naziemna Stacja Kontroli,
Naziemny Terminal Danych,
Wynośny Terminal Wideo,
Przenośny Terminal Wideo.
(własne, MON)

Exit mobile version