Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbędą się w niedzielę 10 maja 2020 r.
5 lutego br. w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane postanowienie Marszałka Sejmu RP Elżbiety Witek w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Załącznikiem do tego aktu jest kalendarz wyborczy, który określa terminy dokonywania przez odpowiednie podmioty czynności wyborczych.
Ogłoszenie postanowienia Marszałka Sejmu RP w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oznacza w praktyce rozpoczęcie kampanii wyborczej, która potrwa do 8 maja br. do godz. 24:00.
Do do 26 marca 2020 r. można zgłaszać do Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w celu ich zarejestrowania.
Jeśli odbędzie się II tura to głosowanie zostanie przeprowadzone 24 maja.
Wcześniejsze wybory na Prezydenta Polski odbywały się w maju w 2015 roku, które wygrał Andrzej Duda. Zaś w lipcu 2010 roku wybrany został Bronisław Komorowski, a w październiku 2005 r. głową państwa został Lech Kaczyński.
Wybory prezydenckie: kandydaci
ANDRZEJ DUDA
Obecny prezydent Andrzej Duda jest z obozu Prawa i Sprawiedliwości.
MAŁGORZATA KIDAWA-BŁOŃSKA
Wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Kidawa-Błońska jest kandydatką z partii Platformy Obywatelskiej. Posłanka wygrała prawybory w Koalicji Obywatelskiej, w których pokonała prezydent Poznania Jacka Jaśkowiaka.
SZYMON HOŁOWNIA
Szymon Hołownia jest m.in. dziennikarzem, autorem książek. Startuje jako kandydat bezpartyjny.
WŁADYSŁAW KOSINIAK-KAMYSZ
Lider Ludowców, Władysław Kosiniak-Kamysz jest z ramienia PSL.
ROBERT BIEDROŃ
Kandydatem Lewicy (Wiosna, SLD i Lewica Razem) został Robert Biedroń.
KRZYSZTOF BOSAK
Konfederacja Wolność i Niepodległość stoi murem za swoim kandydatem, tj. Krzysztofem Bosakiem.
Prof. MIROSŁAW PIOTROWSKI
Były poseł PiS reprezentuje środowisko katolicko-narodowe, które jest rozczarowane rządami Andrzeja Dudy. Ubiega się o wsparcie ojca Tadeusza Rydzyka.
W tegorocznych wyborach prezydenckich chce wystartować były poseł Piotr Liroy-Marzec.
Korespondent TVN i TVP z USA Mariusz Max-Kolonko także myśli o zostaniu prezydentem RP.
Kto może zostać prezydentem RP?
Art. 127. Konstytucji
Prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany przez Naród w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym.
Prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany na pięcioletnią kadencję i może być ponownie wybrany tylko raz.
Na Prezydenta Rzeczypospolitej może być wybrany obywatel polski, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat i korzysta z pełni praw wyborczych do Sejmu. Kandydata zgłasza co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu.
Na Prezydenta Rzeczypospolitej wybrany zostaje kandydat, który otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości, czternastego dnia po pierwszym głosowaniu przeprowadza się ponowne głosowanie.
W ponownym głosowaniu wyboru dokonuje się spośród dwóch kandydatów, którzy w pierwszym głosowaniu otrzymali kolejno największą liczbę głosów. Jeżeli którykolwiek z tych dwóch kandydatów wycofa zgodę na kandydowanie, utraci prawo wyborcze lub umrze, w jego miejsce do wyborów w ponownym głosowaniu dopuszcza się kandydata, który otrzymał kolejno największą liczbę głosów w pierwszym głosowaniu. W takim przypadku datę ponownego głosowania odracza się o dalszych 14 dni.
Na Prezydenta Rzeczypospolitej wybrany zostaje kandydat, który w ponownym głosowaniu otrzymał więcej głosów.
Kandydat urodzony przed 1 sierpnia 1972 r. musi złożyć oświadczenie lustracyjne.