TRÓJMIASTO

Wybory na prezydenta Gdańska. Incydenty w lokalach wyborczych

Wybory na prezydenta Gdańska

Aleksandra Dulkiewicz, Grzegorz Braun i Marek Skiba to kandydaci ubiegający się o urząd prezydenta Gdańska.

W niedzielę, 3 marca, gdańszczanie głosują od godz. 7.00 do 21.00 w 196 lokalach wyborczych. Rano w kilkunastu lokalach doszło do zakłóceń w pracy komisji.

W niedzielę, 3 marca, rano przedstawiciele jednego z komitetów wyborczych zakłócili pracę kilkunastu obwodowych komisji wyborczych. Za każdym razem byli to mężowie zaufania reprezentujący jeden i ten sam komitet wyborczy. We wszystkich przypadkach chodziło o niezgodne z prawem próby wpływania na zachowanie członków obwodowych komisji wyborczych.

W dziewięciu obwodowych komisjach wyborczych mężowie zaufania domagali się, by karty do głosowania były stemplowane nie tym tuszem, który był przygotowany w lokalach wyborczych, ale innym – przyniesionym przez nich. Doszło nawet do sytuacji, w których mężowie zaufania tego komitetu wylewali swój tusz na nieużywane jeszcze poduszki z tuszem.

Przewodniczący obwodowych komisji wyborczych odmówili podporządkowania się takiemu bezprawnemu dyktatowi: w kilku przypadkach wezwano policję, by uspokoiła sytuację.

– Do godziny 11.30 zanotowano cztery incydenty zgłoszone do komisariatów w Nowym Porcie, Oliwie i Przymorzu. Wszystkie dotyczyły zakłóceń pracy komisji wyborczych, zgłosili je przewodniczący komisji – mówi Mariusz Chrzanowski, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

W jednym przypadku – przy ul. Czyżewskiego w Oliwie – incydent był na tyle poważny, że lokal wyborczy został otwarty o godz. 8.00, czyli godzinę później niż pozostałe.

– Nie ma potrzeby, by z tego powodu przedłużyć wybory – zaznacza sędzia Marek Jasiński, komisarz wyborczy w Gdańsku I. – Czas na głosowanie w całym mieście zakończy się o godz. 21.00.

W Gdańsku uprawnionych do głosowania jest prawie 350 tys. mieszkańców. Prezydentem zostanie kandydat, który uzyska 50 proc. głosów plus jeden. Aby wybory zostały uznane za ważne, 50 proc. głosujących musi oddać ważny głos, co oznacza że na karcie do głosowania zaznaczony będzie tylko jeden kandydat.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button