WWF. W ciągu ostatnich 20 lat na świecie odrodziły się lasy wielkości Francji

59 milionów hektarów nowych lasów

Prawie 59 milionów hektarów lasów – obszar większy niż Francja – odrodziło się od 2000 roku, według nowej analizy opublikowanej przez Trillion Trees.

Ten obszar leśny może potencjalnie składować równowartość 5,9 gigaton CO2 – więcej niż roczna emisja w Stanach Zjednoczonych.

Lasy (fot. WWF)

Badanie wskazuje na Las Atlantycki w Brazylii jako jeden z przykładów sukcesu w regeneracji. Szacuje się, że 4,2 miliona hektarów – obszar mniej więcej wielkości Holandii – wyrosło tam od 2000 roku dzięki połączeniu planowanych projektów odtworzenia lasów, bardziej odpowiedzialnych praktyk przemysłowych i innych czynników, w tym trendów migracji do miast. Jednak jest jeszcze wiele do zrobienia, aby chronić i odzyskać ten ważny biom.

Badanie sugeruje, że w lasach borealnych północnych obszarów Mongolii 1,2 miliona hektarów lasów zostało zregenerowanych w ciągu ostatnich 20 lat, częściowo dzięki pracom WWF i zwiększonemu naciskowi rządu Mongolii na obszary chronione. Inne gorące miejsca regeneracji to Afryka Środkowa i borealne lasy Kanady.

Lasy (fot. WWF)

Badanie ma pomóc w opracowaniu planów odtwarzania lasów na całym świecie, dając obraz obszarów, w których skoncentrowanie wysiłków na rekultywacji może być najbardziej korzystne. Jest to część dwuletniego projektu badawczego, który obejmował zbadanie ponad 30-letnich danych z obrazowania satelitarnego oraz ekspertów ds. geodezyjnych dysponujących wiedzą na temat ponad 100 miejsc w 29 różnych krajach. Jest zgodny z mapą frontów wylesiania WWF, opublikowaną na początku tego roku, która pokazała alarmujący stopień utraty lasów na świecie.

Rekonstrukcja lasów jest bardziej dynamiczna niż kiedykolwiek, w tym fala deklaracji rządowych. Jednak dokładna analiza tych obietnic pokazuje, że plany realizacji obejmują bardzo ograniczoną ekspansję lasów naturalnych, pomimo znacznych korzyści dla klimatu i różnorodności biologicznej, jakie oferują. Dzięki temu nowemu zrozumieniu potencjału naturalnej regeneracji na dużą skalę, istnieje powód do przywrócenia równowagi w planach dostaw w celu uwzględnienia większej liczby lasów naturalnych.

Lasy (fot. WWF)

Autorzy badania ostrzegają, że zachęcające oznaki regeneracji nie są oczywiste. Lasy w całej Brazylii stoją dziś w obliczu poważnych zagrożeń, nawet Las Atlantycki. Taki jest rozmiar wylesiania, że ​​obszar tego wyjątkowego lasu nadal wymaga ponad dwukrotnego zwiększenia z obecnych 12% pierwotnego zasięgu do 30%, aby osiągnąć minimalny próg dla jego trwałej ochrony.

Exit mobile version