Ruszyły działania „Znicz” i „Hiena”.
Bezpieczeństwo osób odwiedzających cmentarze, ograniczenie przypadków kradzieży i dewastacji, przestrzeganie wprowadzonych zmian w organizacji ruchu, kontrola legalności ulicznego handlu – to zadania strażników miejskich, którzy już teraz zaczynają częściej patrolować okolice warszawskich nekropolii.
Stop cmentarnym hienom
Wieńce, kwiaty, znicze czy wartościowe elementy nagrobków wciąż stanowią łakomy kąsek dla tzw. cmentarnych hien, które w okresie Wszystkich Świętych zaczynają „grasować” po cmentarzach w poszukiwaniu okazji.
Aby ograniczyć przypadki kradzieży, dewastacji, czy zakłócania porządku publicznego na terenie i w pobliżu cmentarzy, w pierwszych dniach listopada patrole straży miejskiej będą obecne na cmentarzach przez cała dobę. Działania będą intensyfikowane w godzinach wieczorno-nocnych, kiedy to najczęściej dochodzi do zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu, kradzieży czy rozbojów. W godzinach wieczorno-nocnych pracę strażnikom ułatwiać będą noktowizory.
Funkcjonariusze apelują, aby osoby odwiedzające cmentarze zachowały szczególną ostrożność w trakcie porządkowania grobów, nie pozostawiały bez nadzoru torebek, portfeli, dokumentów, a jeśli będą świadkami niepokojących sytuacji – by powiadomiły odpowiednie służby.
Bezpiecznie w drodze na cmentarze
Równolegle z działaniami „Hiena” ruszają działania „Znicz” – w ich ramach funkcjonariusze zadbają m.in. o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, utrzymanie drożności ciągów pieszych i jezdni. Strażnicy miejscy będą również patrolować okolice wytypowanych węzłów komunikacyjnych.
Przypominamy, aby w okresie Wszystkich Świętych kierowcy nie jeździli „na pamięć”. Należy zwracać szczególną uwagę na wprowadzone w tym okresie zmiany w organizacji ruchu, w tym wyłączenia z parkowania. Funkcjonariusze będą zdecydowanie reagować w przypadkach niestosowania się przez kierujących do wprowadzonych zmian.
Strażnicy miejscy już sprawdzają, czy m.in. w pobliżu cmentarzy nie dochodzi do samowolnego zajmowania terenu przez handlujących. Działania strażników mają nie tylko egzekwować przepisy dotyczące handlu, ale także nie dopuścić do sytuacji, kiedy nielegalne stoiska będą tamowały ruch pieszych i pojazdów. Intensywne działania kontrolne maja też utrudnić ewentualne próby ponownego wprowadzenia do sprzedaży kwiatów lub zniczy pochodzących z kradzieży.
Straż miejska przypomina, że osoby planujące prowadzenie handlu okolicznościowego, w tym w rejonie stołecznych nekropolii, muszą uzyskać zgodę na zajęcie terenu i posiadać przy sobie stosowną decyzję. Stoiska handlowe mogą być rozstawiane tylko w miejscu wskazanym przez zarządcę, zgodnie z przewidzianym metrażem wyznaczonym pod stoisko. Osoby prowadzące sprzedaż powinny posiadać wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Właściciele stoisk handlowych są odpowiedzialni również za stan czystości na zajmowanym terenie – po świętach strażnicy sprawdzą, czy prowadzący sprzedaż uporządkowali miejsce, które zajmowali.
Działania „Znicz” i „Hiena” potrwają do 4 listopada.
Straż miejska przypomina:
– w trakcie prac porządkowych nie pozostawiaj wartościowych przedmiotów bez nadzoru
– nie pozostawiaj wartościowych przedmiotów w samochodzie
– zabierz ze sobą tylko niezbędną kwotę i dokumenty, które staraj się umieścić w wewnętrznych kieszeniach odzieży
– zwracaj szczególną uwagę na dzieci i osoby starsze
– zapoznaj się z wprowadzonymi czasowymi zmianami w organizacji ruchu
– sprawdź wcześniej, gdzie znajdują się wyznaczone parkingi w rejonie nekropolii i parkuj tylko w miejscach do tego wyznaczonych
– jeśli jest to możliwe, skorzystaj z komunikacji zbiorowej
Wszystkich Świętych w Warszawie
We Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny w pobliżu warszawskich nekropolii zmieni się organizacja ruchu – priorytet będzie miała komunikacja miejska, a część ulic zostanie zamieniona w parkingi. Uruchomionych zostanie również 30 specjalnych linii Warszawskiego Transportu Publicznego.
Zmiany na drogach
W piątek i sobotę, 1 i 2 listopada, w rejonach warszawskich cmentarzy zostaną wprowadzone znaczne zmiany w organizacji ruchu. Między innymi niektóre ulice zostaną wyłączone z ruchu samochodów indywidualnych, a poruszać się nimi będą mogły wyłącznie pojazdy komunikacji miejskiej, TAXI oraz posiadaczy identyfikatorów „H” (dla prowadzących działalność handlową), „T” (dla osób z niepełnosprawnościami, pracowników instytucji mieszczących się przy danej ulicy i mieszkańców) i „M” (służby miejskie i państwowe oraz placówki dyplomatyczne) wydawanych przez Zarząd Dróg Miejskich. Wzdłuż ulic wprowadzone zostaną ograniczenia w parkowaniu – wyznaczone będą specjalne parkingi. Ruchem będzie kierowała Policja.
We Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny, 1 i 2 listopada, jezdnia ul. Królewskiej – na odcinku od ul. Mazowieckiej do Marszałkowskiej – będzie zamknięta dla samochodów indywidualnych i wyłączona z parkowania. Wprowadzony zostanie również zakaz zatrzymywania się na ul. Marszałkowskiej w rejonie skrzyżowania z Królewską. Stąd będą wyruszały na swoje trasy autobusy specjalnych linie C.
Zmiany będą obowiązywały jednak przede wszystkim w rejonie cmentarzy. Największe ograniczenia w ruchu samochodów indywidualnych zostaną wprowadzone 1 listopada, które w ograniczonym stopniu będą obowiązywać również w Zaduszki. Kierowcy powinni zwracać uwagę również na znaki informujące o ograniczeniach w parkowaniu.
Na cmentarze komunikacją miejską
Jak co roku Zarząd Transportu Miejskiego zadba o to by warszawiacy i goście mogli sprawnie dojechać do stołecznych nekropolii. W ramach akcji „Znicz” na ulice wyjedzie łącznie ponad 1800 pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego – 1500 autobusów i 300 tramwajów. Do pracy ruszą też instruktorzy nadzoru ruchu i informatorzy, którzy zadbają by pasażerowie szybko i bezpiecznie dotarli na warszawskie cmentarze.
Dla wygody pasażerów uruchomione zostaną także dodatkowe punkty sprzedaży biletów. Staną one przy cmentarzach: Bródnowskim, Północnym i Powązkowskim oraz na pl. G. Narutowicza, na rondzie Wiatraczna oraz przy ulicy Królewskiej. Będzie tu można kupić bilety kartonikowe oraz długookresowe, a zapłacić za nie zarówno gotówką jak i kartą płatniczą. Dodatkowo od piątku, 1 listopada, do niedzieli, 3 listopada, działać będą również wybrane Punktu Obsługi Pasażerów ZTM.
Pierwszą, już uruchomioną linią cmentarną jest C40, której autobusy kursują z Młocin do bramy zachodniej Cmentarza Północnego. Autobusy jeżdżą codziennie od soboty, 19 października do końca akcji „Znicz”.
Od soboty, 26 października, komunikacja specjalna zostanie wzmocniona. Ruszy linia tramwajowa C1 łącząca rejon Cmentarza Bródnowskiego i Cmentarza Wolskiego. Na trasy wyjadą także autobusy linii C09.
Najwięcej pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego wyruszy na trasy jednak 1 i 2 listopada, kiedy na groby ruszają setki tysięcy warszawiaków i gości spoza stolicy. Według ostrożnych szacunków na sam Cmentarz Północny 1 listopada przybywa około 200 tysięcy osób. Zdecydowana większość z nich korzysta z Warszawskiego Transportu Publicznego.
Na samych liniach cmentarnych, których w czasie Wszystkich Świętych oraz Zaduszek ZTM uruchomi 30 (z czego trzy tramwajowe), będzie kursowało 552 i 397 autobusów (odpowiednio 1 i 2 listopada) oraz po 32 składy tramwajowe dziennie. Autobusy podstawią się na przystanki nawet co 45 sekund – z taką częstotliwością będą odjeżdżały autobusy linii C09, łączącej Metro Młociny z bramą główną Cmentarza Północnego. Znaczną część ruchu weźmie na siebie także metro, które 1 listopada w okresie największego zainteresowania przejazdami będzie kursować co 2 minuty i 50 sekund na linii M1 i co 3 minuty na linii M2.
Autobusy i tramwaje linii cmentarnych będą kursować po ulicach w piątek, 1 listopada, w godz. 7.00-19.00, natomiast 2 listopada między godz. 9.00 a 17.00. Wyjątkiem są linie C11, C12 i C90, które dowożą pasażerów w okolice Cmentarzy Powązkowskich. Te autobusy będą jeździły dwie godziny dłużej.
(SM,UMW)