POLSKA

Wspólny apel związków zawodowych oraz organizacji pracodawców do rządu o obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19

Epidemia w Polsce

Bardzo rzadko zdarza się, aby reprezentanci tak różnych grup społecznych zabierali wspólny głos.

Mając na uwadze zdrowie i życie nas wszystkich OPZZ, Forum Związków Zawodowych i NSZZ Solidarność, a także BCC, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP oraz Związek Rzemiosła Polskiego razem zaapelowali do rządu o wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19.

Szczepienia obowiązkowe

Cieszymy się, że nasze stanowisko tak jasno zaczyna popierać tak wiele organizacji – stwierdził Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Lewicy – Ta nie mająca precedensu współpraca organizacji z przeciwnych biegunów pokazuje, iż merytoryczna dyskusja jest w Polsce możliwa – ocenił Czarzasty, który podkreślił, że to stanowisko jest zbieżne z tym co od miesięcy głosi Lewica.

Lewica jest jedynym ugrupowaniem parlamentarnym, które jasno opowiada się za tym rozwiązaniem. Na początku grudnia 2021 r. formacja złożyła w Sejmie projekt wprowadzający obowiązkowe szczepienia przeciwko koronawirusowi.

Szczepienia na covid

– Wśród hospitalizowanych i umierających 90 proc. to osoby niezaszczepione. Nie ma jeszcze dzisiaj skutecznych leków – czytamy w oświadczeniu organizacji zasiadających w Radzie Dialogu Społecznego. – Apelujemy do rządzących o wprowadzenie obowiązkowych, powszechnych, z wyjątkiem osób posiadających przeciwwskazania medyczne, szczepień przeciwko COVID-19 oraz wprowadzenie preferencji dla osób zaszczepionych.

Obecnie obowiązujące obostrzenia są nieskuteczne. Państwo w sprawie walki z pandemią właściwie abdykowało. Politycy myślą przede wszystkim o tym, jak się nie narazić. Tylko obowiązkowe szczepienia mogą uchronić Polaków przed niepotrzebnymi zgonami z powodu Covidu – podkreśla wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty.

Strategia Lewicy „Stop COVID”

S – Szczepieni bez lockdownu

T – Testy dla pracowników ochrony zdrowia, oświaty i innych narażonych zawodów, jak np. dla obsługi transportu zbiorowego, czyli konduktorów czy kontrolerów. Ale też pracowników administracyjnych, którzy mają kontakt z ludźmi, jak chociażby pracownicy pomocy społecznej. 

O – Ograniczenia dla niezaszczepionych i nieprzetestowanych 

P – Paszport covidowy przepustką do normalności

Obowiązkowe przedstawienie certyfikatu o zaszczepieniu, certyfikatu ozdrowieńca lub testu wykonanego w ciągu ostatnich 24h w następujących miejscach:  

  1. Zgromadzenia i wydarzenia publiczne
  2. Siłownie i kluby fitness
  3. Zakłady fryzjerskie i kosmetyczne
  4. Hotele i noclegi turystyczne
  5. Gastronomia
  6. Centra handlowe
  7. Kościoły i miejsca kultu
  8. Teatry
  9. Kina

Sukces w walce o wycenę testów

Od kilku tygodni trwała walka ZMP o szpitale i pacjentów – chodzi o zwiększenie wyceny testów PCR. Obniżenie stawek spowodowało, że wiele szpitali zrezygnowało z prowadzenia punktów testowania.
Państwo pod koniec roku zmniejszyło wycenę testów PCR o więcej niż połowę – z 280 zł do 113 zł. W odpowiedzi część laboratoriów diagnostycznych, głównie małych, uznała, że wykonywanie testów PCR im się nie opłaca i przestała je robić. Obniżenie stawki do 113 zł spowodowało, że szpitale również zaczęły się wycofywać ze świadczenia tych usług. 

To z kolei wiąże się z większym zadłużeniem placówek, z trudniejszym dostępem do testów na koronawirusa, a w konsekwencji ze zmniejszeniem bezpieczeństwa pacjentów – wydłużył się bowiem czas otrzymania wyniku testu. 

Przedstawiciel ZMP uczestniczył w wielu spotkaniach z reprezentantami Ministerstwa Zdrowia i przekonywał do zwiększenia stawek. Tocząca się od pewnego czasu batalia zakończyła się sukcesem. Udało się wywalczyć stawkę 177 zł dla szpitali, jeśli wynik testu zostanie podany do 4 godzin od pobrania materiału, a stawka 113 zł pozostanie dla tych punktów, które wyniki udostępnią do 24 godzin. Niższa cena będzie dotyczyła tylko testów w przypadku czasu uzyskania wyniku powyżej 24 godzin.

Już wkrótce ukaże się zarządzenie NFZ w tej sprawie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button