ŁÓDŹ

„Poduszka” – instalacja na dworcu Łódź Fabryczna. Nowa Dzielnica Przemysłowa

Łódź

400 kg i 25 mkw. – tyle waży i zajmuje przestrzeni ogromna, przeskalowana poduszka, która została ustawiona na terenie dworca Łódź Fabryczna.

To nowa instalacja artystyczna, która powstała w ramach projektu „Przecieki sztuki” organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń.

Na dworcu Łódź Fabryczna, przy kasach biletowych (wejście od ul. Kilińskiego), oglądać można nową instalację artystyczną przypominająca przeskalowaną poduszkę o wymiarach 5×5 metrów. Została ona zrealizowana z myślą o interakcji z odbiorcą, a przechodnie mogą z niej korzystać jak ze zwykłej poduszki w oczekiwaniu na pociąg lub autobus. Autorką instalacji jest Aleksandra Mitrenga, studentka III roku na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Aleksandra Mitrenga o swojej instalacji:
Celem tego projektu było stworzenie miejsca do relaksu, o który ciężko w środku dużego miasta. Mam nadzieję, że zwiedzający moją instalację będą mogli nie tylko zakosztować odrobiny sztuki, ale również odpocząć od miejskiego zgiełku czy trudów podróży.

Michał Bieżyński, kurator projektu (Łódzkie Centrum Wydarzeń):
Zachęcamy wszystkich obecnych na dworcu do swobodnego korzystania z instalacji, położenia się na niej i spędzenia tu chwili. Instalacja ta, podobnie jak ustawiona ponad rok temu rzeźba pt. „Ciężar niewłaściwy”, ma na celu humanizację przestrzeni dworca oraz ożywienie jej w artystycznym sensie.

„Poduszka” to realizacja artystyczna, która powstała w ramach III edycji „Przecieków sztuki” – projektu artystycznego organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń. Jego celem jest umożliwienie młodym, nieznanym szerzej artystom tworzenia obiektów lub wydarzeń artystycznych umiejscowionych bezpośrednio w łódzkiej przestrzeni publicznej.

Aleksandra Ignasiak, kurator projektu (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi):
Projekt ma na celu rozwinięcie wyobraźni plastycznej na temat sposobu myślenia o elementach przestrzeni publicznej jako medium dla działań artystycznych. Dzięki niemu twórcy mogą wykazać się kreatywnością na rozmaitych polach: przygotować instalacje artystyczne, rzeźby, happeningi, realizacje site-specific etc.

„Przecieki sztuki” nie są organizowane na zasadzie festiwalu, który odbywa się w określonym czasie. Funkcjonują one jako program sztuki miejskiej w Łodzi, w ramach którego poszczególne realizacje tworzone są w różnych miesiącach. Do tej pory, w ramach „Przecieków sztuki”, udało się zrealizować m.in. „Skate” – instalacja Jana Markiewicza przymocowana do budynku przy ul. Piotrowskiej 97, „8m³ Ciszy” – instalacja Borysa Kosmynki ustawiona w Manufakturze, „True/Fake” – instalacja francuskiego artysty Baptiste Loprieno w parku Staromiejskim czy happening Anny Pacholik w parku Sienkiewicza. W ubiegłym roku Tomasz Kajszczarek prezentując w przestrzeni pasażu Rubinsteina rzeźbę „Beothuk”, obronił swój dyplom na Akademii Sztuki w Szczecinie.

Ekspozycja „Poduszki” przewidziana jest do końca tego roku. W listopadzie planowana jest kolejna instalacja na jednym z łódzkich przystanków tramwajowych.

Nowa Dzielnica Przemysłowa w Łodzi (fot. UMŁ)

Nowa Dzielnica Przemysłowa w Łodzi

Na ogromnym terenie we wschodniej części miasta przy ul. Jędrzejowskiej w bliskiej odległości autostrady A1 powstaje nowa dzielnica przemysłowa.

Realizowany przez firmę Panattoni we współpracy z miastem Central European Logistic Hub już niebawem będzie największym w kraju centrum produkcyjno-dystrybucyjnym, w którym docelowo zatrudnienie znajdzie około 7 tys. osób.

Obecnie zrealizowane budynki to już 130 tys. m2 pod dachem a w trakcie realizacji jest kolejne 200 tys. m2.
Docelowo Central European Logistic Hub zajmie powierzchnię ok. 180 ha, a w tym ok. 62 ha pod dachem.

Do zagospodarowania jest jeszcze ok. 84 ha gruntów przy ul. Jędrzejowskiej, które miasto przeznaczyło w uchwalonym w 2018 r. studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Łodzi jako tereny aktywności gospodarczej.

– Lokalizacja w granicach Łodzi zapewnia firmom łatwy dostęp do rynku pracy, pracownikom szybki dojazd do, a miastu – co też bardzo ważne – dochody, które będą mogły być przeznaczone dla inwestycje służące wszystkim łodzianom – powiedziała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
(UMŁ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button