TRÓJMIASTO

Wróciły sinice w wodach Bałtyku. Zakaz kąpieli na licznych nadmorskich plażach MAPA

Sinice w Bałtyku

Upalna pogoda spowodowała zakwit sinic w wodach Bałtyku.

Problem jest na tyle poważny, że w niedzielę po południu (19 lipca) Sanepid wprowadził zakaz kąpieli na licznych nadmorskich plażach – głównie w Trójmieście. W Gdańsku część kąpielisk była wolna od sinic, ale sytuacja może się zmienić dosłownie w ciągu kilku godzin.

Aktualizacja 20.07 g. 11.00

Sytuacja w poniedziałek 20 lipca wyraźnie się poprawiła jak wynika z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego publikowanych na serwisie kąpieliskowym nad Zatoką Gdańską zamknięte jest tylko jedno kąpielisko w Gdyni. Gdańskie i Sopockie są otwarte. Sytuacja może jednak się zmieniać warto więc śledzić serwis GIS.

W Gdańsku na osiem kąpielisk w niedzielę 19 lipca otwarte pozostawały trzy:

Stogi
Sobieszewo (Wyspa Sobieszewska)
Świbno (Wyspa Sobieszewska)

Pięć zamkniętych w niedzielę kąpielisk w Gdańsku:

Jelitkowo
Klipper Jelitkowo
Molo Brzeźno
Dom Zdrojowy Brzeźno
Orle (Wyspa Sobieszewska)

W niedzielę po południu z powodu sinic zamknięte były wszystkie kąpieliska w Sopocie i Gdyni.

W poniedziałek (20 lipca) ma być raczej pochmurno i deszczowo – nie będzie więc zbyt wielu chętnych do kąpieli. Plażowa pogoda ma jednak wrócić już we wtorek i środę. Gdzie sprawdzić, z których kąpielisk można korzystać?

ZOBACZ SYTUACJĘ NA GDAŃSKICH PLAŻACH (Serwis Kąpielisk Nadmorskich Gdańsk)

ZOBACZ SYTUACJĘ NA CAŁYM WYBRZEŻU (Serwis Kąpieliskowy Sanepidu) MAPA

Aktualny stan gdyńskich kąpielisk oraz kolor wywieszonych flag można również sprawdzić na stronie plaze.gdyniasport.pl. Tam również znajdują się informacje o temperaturze wody i powietrza oraz stan morza w skali Douglasa.

***

Aktualizacja 20.07.2020, godz. 12.00

20 lipca o godzinie 12.00 została wywieszona czerwona flaga z powodu zakwitu sinic na kąpielisku Gdynia Babie Doły. Czerwona flaga, informująca o zakazie kąpieli, została wywieszona po wykonaniu oceny organoleptycznej. Flaga czerwona pozostaje na kąpielisku Gdynia Redłowo, natomiast kąpieliska Gdynia Śródmieście oraz Gdynia Orłowo pozostają z flagą białą.

***

Aktualizacja 20.07.2020, godz. 9.30

20 lipca o godzinie 9.30 została wywieszona czerwona flaga z powodu zakwitu sinic na kąpielisku Gdynia Redłowo. Czerwona flaga, informująca o zakazie kąpieli, została wywieszona po wykonaniu oceny organoleptycznej. Kąpieliska Gdynia Śródmieście, Gdynia Babie Doły oraz Gdynia Orłowo rozpoczęły pracę z flagą białą.

***

Aktualizacja 19.07.2020, godz. 13.00

19 lipca o godzinie 13.00 została wywieszona czerwona flaga z powodu zakwitu sinic na kąpieliskach Gdynia Orłowo oraz Gdynia Śródmieście. Czerwona flaga, informująca o zakazie kąpieli, została wywieszona po wykonaniu oceny organoleptycznej.
Kąpielisko Gdynia Babie Doły pozostają z flagą białą, kąpielisko Gdynia Redłowo z flagą czerwoną. 

***

Aktualizacja 19.07.2020, godz. 9.30

19 lipca o godzinie 9.30 została wywieszona czerwona flaga z powodu zakwitu sinic na kąpielisku Gdynia Redłowo. Czerwona flaga, informująca o zakazie kąpieli, została wywieszona po wykonaniu oceny organoleptycznej. Pozostałe kąpieliska; Gdynia Śródmieście, Gdynia Orłowo, Gdynia Babie Doły pozostają z flagą białą.

Sinice kiedyś uważano za rośliny – dziś wiadomo, że są to gromady cyjanobakterii. Sanepid przypomina, że kąpiel w wodzie skażonej toksynami produkowanymi przez sinice jest zabroniona, gdyż grozi wysypką na skórze, swędzeniem i łzawieniem oczu, wymiotami, biegunką, gorączką, bólami mięśni i stawów. W ekstremalnych przypadkach może przynieść zapalenie płuc, duszności lub symptomy podobne do grypy.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button