WOŚP walczy z koronawirusem. Fundacja żąda wymiany maseczek

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Sprowadzone z Chin maski dla medyków nie przeszły pozytywnie wszystkich badań by spełnić odpowiednią normę – wynika z badań Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego.

WOŚP natychmiast wysłała informację do wszystkich dyspozytorów stacji pogotowia ratunkowego, do których były wysyłane pakiety IPOO, że maseczki KN95 mogą spełniać wyłącznie rolę maseczek chirurgicznych. Jednocześnie Fundacja WOŚP zwróciła się do firmy, od której zakupiła pakiety i zażądała wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.

Już od połowy marca Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy prowadzi działania związane z zakupem sprzętu medycznego i środków ochrony indywidualnej niezbędnych personelowi medycznemu podczas walki z epidemią koronawirusa. WOŚP, zaniepokojona doniesieniami medialnymi z całego świata na temat jakości osobistych materiałów ochronnych sprowadzanych z Chin, wielokrotnie sprawdzała u firmy Paramedica Polska czy posiada ona niezbędne atesty na zamawiane u niej materiały ochronne. 11 maja 2020 r. Fundacja otrzymała wynik badań przeprowadzonych przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, z których wynika, że półmaski filtrujące KN95, które stanowiły część Indywidualnych Pakietów Ochrony Osobistej dla ratowników medycznych, nie spełniają normy pozwalającej na stosowanie ich w celu ochrony układu oddechowego personelu medycznego przed wirusem Sars-Cov-2. Półmaska ta może być więc używana na tej samej zasadzie, co maseczki chirurgiczne.

– Czuliśmy się absolutnie w obowiązku, by o wyniku tych badań poinformować placówki, które otrzymały od nas sprzęt, a także zwrócić się do firmy, u której zakupiliśmy sprzęt, o natychmiastowe wyjaśnienia i wymianę maseczek na takie, które spełniają odpowiednie normy i zostało to potwierdzone przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy lub zwrot pieniędzy za nieprawidłowo wykonane zamówienie. Z przykrością stwierdzamy, że staliśmy się kolejną ofiarą nieuczciwych praktyk chińskich producentów i że niestety nie jesteśmy jedyni. Wiemy już, że podobna sytuacja dotyka też inne firmy i organizacje w krajach, w których nieporównywalnie większe zamówienia okazały się nie spełniać norm. Jest to tym bardziej bulwersujące, że w obliczu pandemii uczciwość i rzetelność firm zajmujących się produkcją i dystrybucją sprzętów, mających za zadanie chronić nas wszystkich, powinna być na pierwszym miejscu – mówi Jurek Owsiak, prezes zarządu WOŚP.

Jak dotąd WOŚP rozesłała 50 000 Indywidualnych Pakietów Ochrony Osobistej zawierających nie tylko objęte badaniem półmaski, ale też: kombinezony, gogle, ochraniacze na obuwie, worki na odpady medyczne, rękawiczki. Wszystkie jednostki, do których trafiły pakiety, niezwłocznie otrzymały informacje o wyniku przeprowadzonych badań.

W ramach wsparcia placówek medycznych w walce z epidemią koronawirusa Fundacja WOŚP zamówiła już u firmy Paramedica 100 nowoczesnych łóżek do intensywnej terapii oraz 10 respiratorów. Zakupy te są w trakcie realizacji i do tej części zamówienia Fundacja WOŚP nie zgłasza zastrzeżeń.

– Wiemy, że mimo tego że maseczki KN95 nie spełniają norm, to zakupione przez nas pakiety Indywidualnej Ochrony Osobistej nadal są użyteczne i cały czas służą medykom zaangażowanym w walkę z koronawirusem. Z naszych informacji wynika, że zdecydowana większość ratowników w celu ochrony wykorzystywała przede wszystkim przyłbice lub maski sportowe produkowane przez markę Decathlon, które, po dostosowaniu do specyfiki pracy ratowników, zostały przekazane stacjom pogotowania przez Fundację WOŚP – mówi Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, dyrektor ds. medycznych Fundacji WOŚP.

– Maseczki, o których mowa, są tylko częścią pakietów, które są wykorzystywane przez ponad 1500 zespołów ratownictwa medycznego. Wiemy, że spełniają one swoją rolę, zwłaszcza, że od samego początku wysyłamy też wszystkim chętnym jednostkom wielorazowe przyłbice oraz odpowiednio przygotowane maski sportowe, które są chętniej używane przez ratowników, ponieważ według ich praktyki są zdecydowanie skuteczniejszym i wygodniejszym sposobem na ochronę dróg oddechowych. Dlatego właśnie rekomendujemy, by półmaski z zestawów używać w roli masek chirurgicznych, ale korzystać także ze środków wielokrotnego użytku, które cały czas wysyłamy wszystkim chętnym placówkom – wystarczy napisać na adres pomocmedyczna@wosp.org.pl – mówi Jurek Owsiak.

Pakiety IPOO nie stanowią jedynej formy zaangażowania Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w walkę z epidemią COVID-19. Fundacja zamówiła już dla polskich szpitali m.in. 200 łóżek przeznaczonych na stanowiska intensywnej opieki medycznej, 157 kardiomonitorów, 71 respiratorów czy 2,6 miliona trójwarstwowych maseczek chirurgicznych, 75 000 przyłbic i 10 000 masek sportowych, które mogą służyć w charakterze wielorazowych masek ochronnych. Fundacja otrzymała także w darze 3 000 masek sportowych, 30 pomp infuzyjnych, aparat do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, 2 pulsoksymetry ręczne, 25 zestawów USG z opcją badania jamy brzusznej oraz 3 zestawy EKG z modułem do zdalnego opisywania badań. Do tej pory Fundacja WOŚP przekazała 50 mln PLN na wsparcie walki z epidemią koronawirusa w Polsce.

Exit mobile version