WOŚP rozlicza poprzednie zbiórki. Zobacz na co wydano pieniądze

Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Zgodnie z tradycją, każdy Finał WOŚP jest okazją do rozliczenia poprzednich zbiórek, czyli podsumowania zakupów i wydatków sfinansowanych dzięki zaangażowaniu w Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W związku z tym, przed 28. Finałem Fundacja opublikowała zestawienia zakupów za pieniądze zebrane w 25. Finale (rozliczenie ostateczne), 26. Finale (rozliczenie częściowe) oraz zeszłorocznym, 27. Finale (rozliczenie częściowe). Jednocześnie współpracująca z Fundacją firma The Story zamieściła dane o szczegółowych zakupach w serwisie www.nacoidamojepieniadze.wosp.org.pl. Zestawienia opublikowane przez WOŚP znaleźć można na stronie https://www.wosp.org.pl/fundacja/wazne/rozliczenia.

– Dane, które opublikowano, obejmują wszystkie zakupy i zobowiązania, które podjęła Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy dzięki zebranym środkom. Są to dane kompleksowe, które obejmują nie tylko wydatki poniesione fizycznie do końca roku księgowego 2019, ale także środki zarezerwowane w wyniku zawarcia aktualnie realizowanych kontraktów. W ich przypadku płatność przypadnie już na rok 2020, a być może na rok 2021, ponieważ wielomilionowe inwestycje w sprzęt taki, jak rezonanse, tomografy czy rentgeny stacjonarne wymagają dostosowania szpitalnych pomieszczeń i prac budowlanych. Zresztą właśnie tym różnią się przedstawione zestawienia od raportów wysyłanych do MSWiA – tam, na bazie obowiązujących przepisów, możemy raz do roku podać jedynie wydatki fizycznie poniesione tylko w danym roku kalendarzowym. A więc zaprezentowane przed 28. Finałem zestawienia są dokładniejsze i realnie pokazują, jak zostały spożytkowane powierzone Orkiestrze pieniądze – mówi Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy WOŚP.

Częściowe rozliczenie 27. Finału WOŚP (fot. WOŚP)

Zeszłoroczny, 27 Finał zakończył się rekordowym wynikiem 175.938.717,46 PLN. Po odjęciu kosztów poniesionych na organizację zbiórki, zdecydowana większość zebranych pieniędzy została już rozdysponowana. Na zakup sprzętu medycznego, pomoc indywidualną oraz prowadzone przez WOŚP programy medyczne i edukacyjne przeznaczono 170.647.774,39 PLN. Największą pozycją w wydatkach Orkiestry zajęły zakupy dla oddziałów pediatrycznych – na ten cel przeznaczono 152.217.365,18 PLN. Na tę kwotę składa się m.in. zakup 9 rezonansów magnetycznych, 13 tomografów komputerowych czy 15 stacjonarnych aparatów RTG, a także specjalistyczny sprzęt przeznaczony do pracy w warunkach rezonansu magnetycznego. Kwota 2.380.146,04 PLN została zarezerwowana do rozdysponowania w roku 2020.


Częściowe rozliczenie 26. Finału WOŚP (fot. WOŚP)

Z kolei organizowany w styczniu 2018 roku 26. Finał WOŚP zakończył się wynikiem 126.373.804,23 PLN. Celem zbiórki było wyrównanie szans w leczeniu noworodków, a także prowadzone przez WOŚP programy. Pierwsze, częściowe rozliczenie 26. Finału zostało opublikowane przed rokiem, dzisiaj prezentowane są dane aktualne na grudzień 2019 roku. W tym przypadku, po odjęciu kosztów poniesionych ma organizację zbiórki, na realizację celów akcji przeznaczono 120.483.537,83 PLN.  Z tej sumy najwięcej – 91.862.895,72 PLN – pochłonęły zakupu dla oddziałów neonatologicznych. Program wsparcia objął praktycznie wszystkie takie oddziały w Polsce, do których trafiły m.in. inkubatory zamknięte, inkubatory transportowe, stanowiska do resuscytacji noworodków, pompy objętościowe i strzykawkowe oraz setki innych urządzeń.

W przypadku 26. Finału kwota zarezerwowana do rozdysponowana w roku 2020 wynosi 2.517.879,73 PLN.

W przypadku obu wyżej opisanych Finałów Orkiestra publikuje dane częściowe – trwa jeszcze realizacja wielu kontraktów, a także podejmowane będą decyzje o wydaniu pozostałych środków.
Z kolei, jeśli chodzi o 25. Finał WOŚP, Fundacja opublikowała już ostateczne rozliczenie wszystkich wydatków. Oznacza to, że w tym przypadku wszystkie kontrakty zostały zrealizowane, sprzęt pracuje już w szpitalach a Orkiestra wydała wszystkie zebrane w Finale środki.

Rozliczenie 25. Finału WOŚP (fot. WOŚP)

25. Finał WOŚP odbył się w styczniu 2017 roku. Jego celem było ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom. Zebrano kwotę 105.570.801,49 PLN. Koszty organizacji zbiórki wyniosły 4.053.624,01 PLN. Na realizację celów zbiórki przeznaczono 101.570.058,30 PLN. Łącznie z kosztami Fundacja wydała więc więcej, niż wyniósł wynik Finału. Brakujące środki zostały przekazane z innych przychodów uzyskanych przez WOŚP poza Finałem na realizację celów statutowych.

Największą pozycją są wydatki poniesione na wyposażenie dla oddziałów pediatrycznych (47.987.313,59 PLN). Składają się na nie m.in. łóżka dziecięce i niemowlęce, aparaty EKG, ultrasonografy czy pompy infuzyjne oraz objętościowe. Na szczególną uwagę zasługuje zakup ponad 5 tysięcy leżanek, foteli oraz foteli do kangurowania dla rodziców opiekujących się w szpitalach swoimi chorymi dziećmi. 25. Finał był też ostatnim, w którym realizowano pomoc dla polskich oddziałów geriatrycznych oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych. Dzięki zbiórce trafiło do nich między innymi 2086 łóżek, 400 wózków inwalidzkich, 115 inhalatorów, 117 pomp strzykawkowych czy 722 materace przeciwodleżynowe. Ze środków zebranych w 25. Finale WOŚP na wsparcie geriatrii wydano w sumie 25.327.142,11 PLN.

Za środki z 25. Finału Orkiestra finansowała także prowadzenie programów medycznych oraz edukacyjnych, a także pomoc indywidualną, skierowaną bezpośrednio do rodzin chorych dzieci.

– Orkiestra od wielu lat jest organizacją ciesząca się w Polsce największym zaufaniem społecznym. Przede wszystkim zawdzięczamy to konsekwencji w pokazywaniu, jaki pożytek robimy z pieniędzy powierzonych nam przez darczyńców. Oprócz oznaczania wszystkich urządzeń sercami WOŚP, by w szpitalach każdy mógł samodzielnie zobaczyć efekty corocznego grania, Orkiestra także co roku publikuje zestawienia zakupów i wydatków na cele zbiórki. Oprócz składania urzędowych, wynikających z przepisów sprawozdań – do zrozumienia których wymagana jest znajomość prawa i reguł księgowości – zdecydowaliśmy się także na prezentowanie danych zbiorczych, obejmujących wszystkie lata finansowania zakupów dla szpitali z danego Finału. Co więcej – na naszej stronie internetowej można znaleźć dokładny wykaz wszystkich szpitali i wszystkich urządzeń, jakie przekazała im Wielka Orkiestra. Mamy też galerię zdjęć sprzętu WOŚP w szpitalach. Generalnie – Polacy widzą, że w przypadku Orkiestry każda złotówka ma ogromny sens, a efekty są namacalnie dostrzegalne we wszystkich szpitalach w Polsce, w których leczy się dzieci – dodał Krzysztof Dobies.
(org.)

Exit mobile version