WOŚP pomaga. 37 respiratorów, 150 łóżek i inny sprzęt dla polskich szpitali

Koronawirus COVID-19

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, w ramach wsparcia szpitali walczących z koronawirusem, zdecydowała o zamówieniu 37 respiratorów uniwersalnych.

Wartość zamówienia wynosi blisko 2,5 miliona złotych. Urządzenia trafią do szpitali w całej Polsce z tzw. II linii walki z epidemią, a więc szpitali postawionych przez wojewodów w stan podwyższonej gotowości.

Będzie to zakup realizowany dzięki uruchomionemu przez Fundację Funduszowi Interwencyjnemu na rzecz walki z koronawirusem w Polsce. Poprzez przekazanie darowizny każdy Polak może dziś pomóc Orkiestrze w realizacji pomocy polskim placówkom medycznym.

O zakupie poinformował na swoim Facebooku prezes zarządu WOŚP Jerzy Owsiak.

– Uwierzcie, kupić dzisiaj respirator to rzecz granicząca z cudem! Nie jesteśmy agendą rządową, jesteśmy tylko Fundacją, organizacją pozarządową. Przez wiele lat naszej działalności respirator i aparat do wspomagania oddychania to jedna z tych kategorii urządzeń, które najczęściej kupowaliśmy. Dzisiaj światowy producent znalazł dla nas tych 37 respiratorów. Urządzenia będą pod koniec maja, na początku czerwca. Wiemy, że trzeba czekać, ale zamówiliśmy, bo nieprzerwanie także napływają do nas błagalne prośby ze szpitali o te właśnie urządzenia – pisze Jurek Owsiak.

Orkiestra zamówiła już dla szpitali m.in. 150 łóżek przeznaczonych na stanowiska intensywnej opieki medycznej, 157 kardiomonitorów, 50 tys. pakietów indywidualnej ochrony biologicznej (IPOB), 50 tysięcy masek medycznych N95/KN95. Fundacja otrzymała także w darze 30 pomp infuzyjnych, 25 ultrasonografów, aparat do mechanicznej kompresji klatki piersiowej oraz 2 pulsoksymetry ręczne.

Wszystkie zakupione i otrzymane w darze urządzenia i elementy wyposażenia medycznego Fundacja przekaże nieodpłatnie polskim szpitalom i placówkom medycznym walczącym z epidemią koronawirusa.

Jurek na FB:

„Właśnie zamówiliśmy 75 000 tak zwanych przyłbic, które są chronią twarze ratowników i personelu medycznego. Pomysłowość Polaków ogromna, przetestowaliśmy kilka takich produktów, wybraliśmy wytwarzane w Gdańsku. Ekipa pracuje na 3 zmiany, aby do końca tygodnia zrealizować całe zamówienie. Taka przyłbica może być użyta kilkukrotnie, po każdorazowym zdezynfekowaniu. Można to złożyć na płasko, wygodne w transporcie. W Polsce mamy 1539 załóg pogotowia ratunkowego. Chcemy dla nich skompletować pakiety, w których będą zestawy ochrony indywidualnej, czekamy na ich transport z Chin. Dodatkowo dołożymy tam maseczki chirurgiczne i maseczki FFP2.

Kiedy oglądałem telewizję i usłyszałem kuriozalną, żeby nie powiedzieć idiotyczną wypowiedź wiceministra zdrowia dotyczącą pracy ratowników, zobaczyłem jeszcze większą potrzebę zabezpieczenia pracy ratowników. I zrobimy wszystko, aby jak najszybciej wysłać do wszystkich stacji pogotowia ratunkowego nasze pakiety.

Bardzo dziękujemy, że na nasze hasło „potrzebny magazyn” znalazło się ich kilkanaście. Wybraliśmy jeden za symboliczną złotówkę i już jesteśmy gotowi, aby organizować spedycję.

Dziękujemy za wszystkie wpłaty na Fundusz Interwencyjny (https://www.wosp.org.pl/pomagamy/fundusz-interwencyjny). Oprócz zamówionych urządzeń medycznych, priorytetowe są teraz dla nas środki ochrony osobistej. We wtorek przyjeżdżają do Warszawy pierwsze łóżka, pokażemy Wam to rano i w tym samym czasie cała reszta rozjeżdża się po całej Polsce.

W coraz większej ilości miejsc w Polsce widać także nasze banery – „Wygramy!”. Między innymi zgłosił się do nas Witek Graf z Katowic, dysponujący miejscami które widzicie na zdjęciach. Wyszło pięknie!

Jeśli ktoś ma możliwości i ochotę, aby taką grafikę na swoim miejscu umieścić, to prosimy o kontakt, a my natychmiast dostosujemy nasz projekt do miejsca jego ekspozycji i niech dodaje dobrego ducha w walce z epidemią!

Niezmienne podziękowania i ogromne ukłony dla lekarzy, personelu medycznego, ratowników i wszystkich służb, które dbają o nasze zdrowie i bezpieczeństwo.”

150 łóżek w drodze do szpitali

W sumie do 19 szpitali w całej Polsce trafi 150 łóżek do intensywnej opieki medycznej, które zakupiła Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w ramach walki z koronawirusem. Lista powstała we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, znajdują się na niej jednoimienne szpitale zakaźne, ale także szpitale z tzw. pierwszej linii zmagań z epidemią.

Sprzęt został zamówiony, dostawcy otrzymali informacje o docelowych lokalizacjach i lada moment rozpocznie się dystrybucja.

– Działamy szybko, odpowiadając na konkretne potrzeby konkretnych szpitali. Sprzęt, który zamówiliśmy w pierwszej kolejności – łóżka na stanowiska intensywnej terapii noworodków – wchodzi w etap dystrybucji. Intensywnie pracujemy nad rozdysponowaniem kardiomonitorów oraz czekamy na transport środków ochrony osobistej dla lekarzy i personelu medycznego. Cały czas planujemy także kolejne zakupy dzięki wpłatom na Fundusz Interwencyjny, to nie jest więc nasze ostatnie słowo – mówi Jerzy Owsiak, Prezes Zarządu WOŚP.

Zaangażowanie WOŚP w walkę z koronawirusem ma już wartość blisko 25 mln złotych. Pierwsze zakupy zostały sfinansowane z wykorzystaniem środków zebranych jako 1% podatku w roku 2019, oraz ze zbiórki 28. Finału WOŚP.

Pierwszym zakupem WOŚP było 150 łóżek przeznaczonych na stanowiska intensywnej opieki medycznej. Ponadto Fundacja, w ramach walki z epidemią, zakupiła 157 kardiomonitorów, 50 tys. pakietów indywidualnej ochrony biologicznej (IPOB), analizator laboratoryjny oraz 3000 testów na koronawirusa. Fundacja otrzymała także w darze 30 pomp infuzyjnych, aparat do mechanicznej kompresji klatki piersiowej oraz 2 pulsoksymetry ręczne. Wszystkie zakupione i otrzymane w darze urządzenia i elementy wyposażenia medycznego Fundacja przekaże polskim szpitalom będącym na pierwszej linii walki z epidemią koronawirusa.

Jurek na FB:

„Łóżka gotowe

Pierwszych 50 nowoczesnych łóżek do intensywnej terapii dosłownie za kilkadziesiąt godzin ruszy do szpitali jednoimiennych. Za moment kolejna partia 100 łóżek, które właśnie są w Polsce, składane i oklejane serduszkami WOŚP, także pomknie do wytypowanych przez Fundację i Ministerstwo Zdrowia szpitali.

Firma Philips przekaże nam 25 zestawów ultrasonograficznych z opcją badania jamy brzusznej, płuc oraz serca o łącznej wartości ponad 1 mln PLN. Super!!!

Dzisiaj skupiamy się mocno nad organizacją logistyki przywozu naszego pierwszego zamówienia na 50 000 pakietów indywidualnej ochrony biologicznej oraz 50 000 masek ochronnych. Ale także finalizujemy osobny kontrakt na maseczki chirurgiczne – 500 000 sztuk! Każda godzina jest dynamiczna. Jutro także pracujemy!”

Exit mobile version