WOŚP 2019. Licytacje, obraz namalowany przez szympansicę Lucy i wiele więcej

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Zamknięte sklepy, otwarci ludzie. 27. Finał WOŚP po raz pierwszy odbędzie się w niedzielę niehandlową.

Dla Fundacji i sztabów WOŚP to nie problem. Pojawiają się nowe możliwości. Galerie handlowe zamieniają się w otwartą przestrzeń dla wydarzeń kulturalnych. I nie jest to ostatnia zaleta wolnej niedzieli.

Na początku grudnia, Jerzy Owsiak ogłosił, że rezygnuje z fajerwerków podczas najbliższego Finału. Tym samym, w drugą niedzielę stycznia, o godz. 20:00 rozpocznie się nowy rozdział w historii Orkiestry. WOŚP nie zdradza szczegółów. Pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie czeka wyjątkowa niespodzianka podczas 27. Finału.

Niehandlowa niedziela to doskonała okazja dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w dotychczasowych Finałach Orkiestry, ponieważ musieli pracować. W raporcie „„Analiza rynku pracy w handlu detalicznym i hurtowym” oszacowano, że 2 mln Polaków to pracownicy branży handlowej. Tym samym wolna niedziela pozwala na uczestnictwo w Finale osobom, które do tej pory musiały pracować w weekend.

Obraz namalowany przez szympansicę Lucy na aukcji WOŚP

Warszawskie ZOO przekazało na aukcję WOŚP wyjątkowe dzieło – jubileuszowy obraz namalowany przez artystkę szympansicę Lucy w 2018 roku techniką tradycyjną, specjalnie na 90. Warszawskiego ZOO. Praca o wymiarach 40 x 40 cm nosi tytuł „Złoty środek”. Obraz oprawiony w przepiękne złote ramy od kwietnia do września 2018 r. był elementem wystawy „90. urodziny Warszawskiego ZOO” zorganizowanej przez Muzeum Warszawskiej Pragi, oddziale Muzeum Warszawy. Ponadto fragmenty obrazu znalazły się na znaczkach pocztowych, kartce pocztowej oraz jubileuszowym albumie Warszawskiego ZOO. Malowidła z obrazu ozdobiły także kolekcję odzieży „Lucy Monkey”, której sprzedaż wspiera ratowanie goryli i szympansów w Afryce.

Do obrazu dołączone są:
– certyfikat autentyczności poświadczony przez dr. Andrzeja G. Kruszewicza – dyrektora Warszawskiego ZOO
– wyjątkowy album z malunkami szympansicy, ze znaczkami pocztowymi i kartką pocztową z Lucy, wydany w 2018 r. w limitowanej edycji przez Pocztę Polską na Jubileusz 90. Warszawskiego ZOO.

Lucy, urodzona w 2003 r. w Irlandii, w Warszawskim ZOO jest od 2008 roku. To outsiderka, która uwielbia naśladować ludzi – sprząta, ubiera się w damskie ciuchy, nosi torebki, a nawet … myje okna, ale jej największą pasją jest malarstwo. Lubi tworzyć w samotności, wykorzystując w swych obrazach żywe kolory. Spośród całego stada szympansów, składającego się z czterech samców i czterech samic, jako jedyna wykazuje pociąg do sztuki. W czerwcu 2018 r. osiem prac Lucy można było obejrzeć na wystawie w Muzeum Warszawskiej Pragi. Następnie obrazy były licytowane na aukcji podczas „Święta Sztuki z Szympansicą Lucy” w Warszawskim ZOO, z której dochód został przeznaczony na ratowanie goryli i szympansów w Afryce.

Obraz można licytować od 10 do 31 stycznia na stronie https://aukcje.wosp.org.pl/obraz-szympansicy-lucy-malarki-z-zoo-w-w-wie-i8757760

Warszawa gra z WOŚP

W niedzielę, 13 stycznia 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, do którego jak co roku przyłącza się miasto stołeczne Warszawa. Na internetowych aukcjach można wylicytować m.in. spacer tunelem pod Wisłą, majówkę w pokojach Muzeum Warszawy czy ławkę od prezydenta stolicy.

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy przekazał na licytację ławkę, na której spotykał się w ubiegłym roku z warszawiakami jeszcze jako poseł na Sejm RP.

Ławka towarzyszyła mi na nieformalnych i spontanicznych spotkaniach z mieszkańcami stolicy. Z radością przekazuję ten przedmiot na szczytny cel fundacji WOŚP. Pieniądze z tegorocznej aukcji pomogą doposażyć specjalistyczne szpitale dziecięce w nowoczesny sprzęt medyczny – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

W niedzielę, 13 stycznia, o godz. 17.30 Prezydent m.st. Warszawy będzie kwestował na Rynku Starego Miasta.

Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy dla zwycięzcy licytacji przygotuje kolację, inspirowaną kuchnią azjatycką.  Miasto stołeczne Warszawa z kolei wystawiło przejazd testowy na nowym, wschodnim odcinku II linii metra (od Dworca Wileńskiego przez stacje: Szwedzka, Targówek, do stacji Trocka).

Metro Warszawskie wystawiło niecodzienny spacer – przejście się tunelem metra, prowadzącym pod Wisłą ze stacji Centrum Nauki Kopernik do stacji Stadion Narodowy. To nie jedyna atrakcja dla miłośników komunikacji miejskiej. Tramwaje Warszawskie też zapraszają na  swoje aukcje. Można poczuć się jak motorniczy i zasiąść za sterami tramwaju, zwiedzić zajezdnię tramwajową z Pawłem Burczykiem w roli przewodnika, spędzić dzień z Nadzorem Ruchu, czy nawet zorganizować imprezę z DJ Wiką w kultowym warszawskim tramwaju. A Krzysztof Czubaszek, burmistrz Śródmieścia odstąpi na jeden dzień swój fotel.

Na internetowych aukcjach można również wylicytować majówkę na Rynku Starego Miasta w pokojach Muzeum Warszawy, wycieczki po terenie Stacji Filtrów czy kurs samoobrony ze szkoleniem udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej zorganizowany przez Straż Miejską. Do wygrania jest również piłka z podpisami piłkarzy Legii Warszawa oraz obraz namalowany przez szympansicę Lucy z warszawskiego zoo.

Dodatkowo, w dniu finału, w niedzielę 13 stycznia każdy z przyklejonym serduszkiem będzie mógł wejść bezpłatnie na wystawę „W Polsce króla Maciusia” w Muzeum Polin, a na placu Defilad Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji będzie rozdawać gorącą zupę.

Stadion Śląski wspiera WOŚP

W najbliższą niedzielę, 13 stycznia, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra już po raz 27. „Pomaganie jest dziecinnie proste” to hasło tegorocznego finału. Zebrane fundusze zostaną przekazane na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

Stadion Śląski również włącza się do akcji przekazując na licytację 10 sztuk piłek z logo stadionu oraz koszulkę z autografami zawodników, którzy występowali na Stadionie Śląskim podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej. Przypomnijmy, że impreza odbyła się 22 sierpnia 2018 roku i zgromadziła na trybunach rekordowo, jak na zawody lekkoatletyczne, ponad 41 tysięcy widzów. Na koszulce pojawiły się podpisy znakomitych sportowców tj. Adam Kszczot, Marcin Lewandowski, Konrad Bukowiecki, Tomasz Majewski, Sebastian Chmara, Piotr Małachowski, Asafa Powell, Caster Semenya oraz Tomas Walsh.

W piątek Krzysztof Klimosz prezes spółki Stadion Śląski przekazał przedmioty na ręce Michała Hornika, koordynatora ze sztabu w Chorzowie.
– Ogromnie się cieszę, że po raz kolejny wsparliśmy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Koszulka z podpisami najlepszych zawodników w lekkiej atletyce jest niezwykle wartościowa szczególnie dla zagorzałych miłośników sportu, dlatego też mam nadzieję, że licytacja będzie zacięta. Gorąco zachęcam do wzięcia udziału w aukcji i wspólnego kwestowania na rzecz najmłodszych pacjentów – mówi Krzysztof Klimosz, prezes spółki Stadion Śląski.

Złoty medal Ligi Mistrzów dla WOŚP!

Kolejny rok Klub Sportowy VIVE Kielce z chęcią dołącza do rzeszy organizacji wspierających Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Do wylicytowania na wielu aukcjach lokalnych m.in. w Bodzentynie, Chęcinach czy Pacanowie, będzie mnóstwo gadżetów z autografami zawodników PGE VIVE Kielce. Najwięcej jednak będzie działo się w Kielcach, bo tam do wylicytowania będzie jedno z najcenniejszych trofeów w historii klubu, złoty medal Ligi Mistrzów z 2016 roku!

Hala Gwardii dla WOŚP: 27 DJ-ów na 27. edycję finału

Aż 27 DJ-ów wystąpi 13 stycznia 2019 roku na dobroczynnej scenie w Hali Gwardii! W ten sposób Hala włączy się w 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przyjdź i przekonaj się, że pomaganie jest dziecinne proste. Udział we wszystkich wydarzeniach będzie tego dnia bezpłatny.

Wspólne granie z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy wystartuje o godz. 11.00 i potrwa aż do godz. 21.00. Lista wszystkich DJ-ów, którzy tego dnia wystąpią w Hali Gwardii będzie dostępna na profilu http://www.facebook.com/halagwardii.

Podczas wydarzenia w Hali Gwardii nie zabraknie dietetyków i wolontariuszy Fundacji Szczęśliwi Bez Cukru. Odwiedzający Halę wspólnie z nimi pobiją rekord Polski w robieniu słodyczy bez cukru – rekordowo zdrowych, rekordowo prostych i rekordowo pysznych. Podczas poprzedniej edycji wydarzenia powstało 4 570 kulek mocy! Przedstawiciele Fundacji zapowiadają, że w tym roku wspólnie zrobimy i zjemy jeszcze więcej. Słodkie stoisko będzie dostępne od godz. 11.30 do godz. 18.30. Organizatorzy zapraszają na nie szczególnie dzieci z rodzicami i dziadkami.

Na gości Hali czekać będą również eksperci specjalizujący się w zdrowym odżywianiu. Pojawią się dietetyczki:
• Alicja Kulińska z Dieta Na talerzu;
• Agnieszka Wiśniewska, założycielka Fundacji Szczęśliwi Bez Cukru;
• Beata Jabłonowska-Lietz z Instytutu Żywności i Żywienia;
• Kasia Kowalczuk z Dzieciaki Zdrowo Smakują.
Będzie to doskonałą okazją, aby nie tylko wesprzeć Wielką Orkiestrę, ale także zasięgnąć opinii na temat zdrowego odżywiania. Konsultacje będą bezpłatne, tak samo jak udział w wydarzeniach towarzyszących.

Skrócony plan dnia:
• Targ Hali Gwardii działa od godz. 10.00 do 17.00
• Lokale gastronomiczne są otwarte od godz. 11.00 do 23.00
• Wspólne granie na ringu Hali Gwardii dla WOŚP od godz. 11.00 do 21.00
• Robieniu słodyczy bez cukru od godz. 11.30 do 18.30

Exit mobile version