MOTOSPORT

World Endurance Championship. Robert Kubica z zespołem na 3. miejscu w Bahrajnie

FIA World Endurance Championship

Robert Kubica wraz z kolegami z zespołu High Class Racing zajął 3. miejsce w klasie LMP2 Pro Am w wyścigu 6H Bahrajnu.

To pierwsza z dwóch ostatnich rund sezonu FIA World Endurance Championship.

Robert Kubica przejechał 94 okrążenia – najwięcej z High Class Racing.

European Le Mans Series. Robert Kubica (fot. pras.)

Kubica ma za sobą świetny sezon. Team WRT, w którego barwach polski kierowca zadebiutował w kwietniu w wyścigach długodystansowych, ma zapewnione mistrzostwo European Le Mans Series na jedną rundę przed końcem zmagań. Zespół Polaka był też o włos od wygrania legendarnego 24h Le Mans. Na drodze stanęła mu wtedy awaria samochodu na ostatnim okrążeniu.

Po występie w wyścigu 24 at Daytona z początku roku był to drugi start polskiego kierowcy w barwach High Class Racing. Kubica dołączył do Andersa Fjordbacha i Dennisa Andersena.

Następna runda – szósta (ostatnia):

8 Hours of Bahrain: sobota, 6 listopada, g. 12.00 – 20.00 czasu lokalnego

European Le Mans Series. Robert Kubica (fot. pras.)

Robert Kubica na podium mistrzostw świata

Sezon 2021 jest bardzo intensywny dla Roberta Kubicy. Reprezentant Polski pełni obowiązki rezerwowego kierowcy zespołu Alfa Romeo Racing i dwukrotnie wziął udział w wyścigu Formuły 1. Ponadto, Kubica wraz z ekipą  Team WRT zwyciężył w prestiżowym cyklu European Le Mans Series i otarł się o triumf w kultowym wyścigu 24H Le Mans. Polak nie zwalnia jednak tempa i nieustannie prezentuje wysoką dyspozycję. Tym razem Kubica wystartował w sześciogodzinnym wyścigu World Endurance Championship w Bahrajnie i znów spisał się znakomicie!

Rywalizacja na torze w Bahrajnie była przedostatnią rundą długodystansowych mistrzostw świata. Kubica wraz z kolegami z zespołu High Class Racing zajął bardzo dobre trzecie miejsce w klasie LMP2 Pro Am. Polski kierowca jako drugi zasiadł za kierownicą, spędził na torze ponad półtorej godziny i udowodnił, że jest w rewelacyjnej dyspozycji. Zmienił go Dennis Andersen.

Zawodnik ten nie odpoczywał jednak zbyt długo i po kolejnych 90 minutach zastąpił kolegę z zespołu. Podczas drugiej wizyty na torze polski kierowca ponownie pokazał się ze świetnej strony i dojechał do mety na jedenastej pozycji w klasyfikacji generalnej, ósmej w stawce pojazdów klasy LMP2 oraz na trzecim miejscu wśród ekip LMP2 Pro Am. Łącznie Kubica przejechał 94 okrążenia – zdecydowanie najwięcej w zespole High Class Racing.

Warto podkreślić, że w Bahrajnie pojawiło się wielu znakomitych kierowców, znanych kibicom motorsportu na całym świecie. Na torze można było podziwiać 91 zawodników z 28 krajów, z czego aż 11 ma na swoim koncie starty w najbardziej prestiżowej serii wyścigowej świata, czyli w Formule 1. Podczas gościnnego występu w ekipie High Class Racing Robert Kubica zastępował Jana Magnussena, również byłego kierowcę F1.

Znakomita jazda Roberta Kubicy pomogła duńskiemu zespołowi zająć trzecie miejsce w klasyfikacji LMP2 Pro Am – High Class Racing powtórzył w ten sposób wynik osiągnięty podczas ośmiogodzinnej rywalizacji na torze w Portimão i po raz drugi w sezonie znalazł się na podium. Ponadto, P8 w klasie LMP2 to najlepszy rezultat osiągnięty w 2021 roku. Bardzo wysoka forma polskiego kierowcy cieszy tym bardziej, że był to dla niego dopiero drugi start w Długodystansowych Mistrzostwach Świata. Debiutował bowiem podczas tegorocznego 24H Le Mans.

To nie koniec emocji z udziałem najpopularniejszego polskiego kierowcy. Robert Kubica ponownie wystartuje podczas wyścigu FIA World Endurance Championship w Bahrajnie. Tym razem rywalizacja z udziałem zespołu High Class Racing potrwa aż 8 godzin. Ostatnia runda Długodystansowych Mistrzostw Świata zostanie rozegrana już w najbliższą sobotę, 6 listopada.

Inter Europol Competition

Pierwszy z dwóch wyścigów w Bahrajnie, kończących sezon Mistrzostw Świata Endurance rozpoczął się bardzo dobrze dla załogi zespołu Inter Europol Competition. Jednak pomimo prowadzenia w klasie LMP2, które Alex Brundle objął w drugiej godzinie, wyścig zakończył się dużym rozczarowaniem. Kolejne godziny przyniosły kilka pechowych zdarzeń, a miary goryczy dopełniła czterominutowa kara za wykroczenie regulaminowe. Wcześniej Alex Brundle miał problemy z niedomkniętymi drzwiami podczas swojej drugiej zmiany, co było przyczyną nieplanowanego postoju w boksie i straty czasu.

Kuba Śmiechowski: “To był trudny wyścig i wiele się działo. Jesteśmy tu po raz pierwszy i chcę podkreślić wielką pracę wykonaną przez zespół i moich kolegów kierowców, nawet jeżeli rezultat nam tego nie wynagrodził. Byliśmy naprawdę konkurencyjni w walce o bardzo wysokie miejsce i to dodaje nam wiary w sukces na następny weekend. W samochodzie było bardzo gorąco. Nawiew zimnego powietrza nie działał dobrze. Na szczęście za tydzień ma być nieco chłodniej. Zresztą gdy wysiadłem z samochodu, szybko odzyskałem siły.”

Osiągnięcia zespołu Inter Europol Competition:

European Le Mans Series 2018/2019/2020: drugie miejsce w LMP3

Asian Le Mans Series 2019 – 2020: trzecie miejsce w LMP3

Asian Le Mans Series 2018 – 2019: mistrz LMP3
(własne, PZM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button