LEKKOATLETYKA

World Athletics Indoor Tour. Lekkoatletyczne gwiazdy na mityngu Copernicus Cup Toruń 2022

Toruń

Plejada lekkoatletycznych gwiazd wystąpi w mityngu Copernicus Cup Toruń 2022.

To najsilniej obsadzony mityng lekkoatletyczny w Polsce i jeden z siedmiu tegorocznych mityngów tzw. złotej kategorii World Athletics Indoor Tour.

Kibicom w Toruniu zaprezentuje się wielu medalistów, w tym mistrzów olimpijskich.

Copernicus Cup Toruń 2022 odbędzie się w Arenie Toruń we wtorek, 22 lutego. Ceny wejściówek zaczynają się od 30 złotych. Uczestnicy Copernicus Cup wystartują w dwunastu konkurencjach – sześciu żeńskich i sześciu męskich.

Copernicus Cup 2022 (fot. Paweł Skraba)

– Jesteśmy dumni z tego, że kolejny raz mamy przyjemność organizować najmocniej obsadzony halowy mityng lekkoatletyczny w Polsce. Do naszej toruńskiej hali, tak lubianej przez zawodników, przyjadą wielcy mistrzowie – mówi Krzysztof Wolsztyński, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki, dyrektor Copernicus Cup Toruń 2022.

W Toruniu wystąpi m.in. aż siedmiu medalistów ostatnich igrzysk w Tokio – Iga Baumgart-Witan i Natalia Kaczmarek (400 m), Roneisha McGregor (Jamajka, 400 metrów), Megan Tapper (Jamajka, 60 m ppł), Selemon Barega (Etiopia, 3000 m), Lamecha Girma (Etiopia, 3000 m) i Thiago Braz (Brazylia, skok o tyczce).

– Z wielką radością powitamy również bohaterów ubiegłorocznych halowych mistrzostw Europy, które organizowaliśmy w Toruniu. Pojawią się u nas m.in. mistrzowie tej imprezy, a także wielu medalistów – dodaje Wolsztyński. W Copernicus Cup 2022 wystartują m.in. złoci medaliści Ajla Del Ponte (Szwajcaria, 60 m), Maryna Bekh-Romanchuk (Ukraina, skok w dal), Wilhem Belocian (Francja, 60 m ppł) i Tomas Stanek (Czechy, pchnięcie kulą). Będą też inni medaliści toruńskich mistrzostw – Lotta Kemppinen (Finlandia, 60 m), Khaddi Sagnia (Szwecja, skok w dal), Marcin Lewandowski (800 m), Michał Haratyk (pchnięcie kulą), Valentin Lavillenie (Francja, skok o tyczce) i Filip Mihaljević (Chorwacja).

Anna Matuszewicz (fot. Paweł Skraba)

– A to jeszcze nie koniec gwiazd, bo warto też wspomnieć o wicemistrzu olimpijskim z Rio, płotkarzu Orlando Ortedze, Adamie Kszczocie, czy rekordziście mityngu na 800 metrów Elliot’cie Gilesie. A w konkursie skoku o tyczce znów pokaże się nasz Piotrek Lisek – mówi dyrektor Copernicus Cup Toruń 2022.

Obecny na piątkowej konferencji prasowej czołowy polski płotkarz Damian Czykier cieszy się, że będzie mógł wystartować 22 lutego w Toruniu. – Copernicus Cup to nasz najlepszy mityng i bardzo lubię tu startować. Nie mogę się już doczekać – mówi.

Damian Czykier (fot. Paweł Skraba)

Na konferencję przyszli:

  • Anna Matuszewicz (MKL Toruń) – lekkoatletka rywalizująca w skoku w dal, wicemistrzyni Polski seniorów, finalistka Mistrzostw Świata U20 w Nairobi,
  • Damian Czykier (KS Podlasie Białystok) – płotkarz, aktualny mistrz Polski w hali oraz na stadionie, finalista Halowych Mistrzostw Europy w Toruniu.

Szefowie Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz rządzący miastem i województwem nie ukrywają, że ich marzeniem jest organizacja w Toruniu halowych mistrzostw świata. Toruń stara się o organizację tej imprezy 2 2026 roku. – Uważam, że po sukcesie ostatnich halowych mistrzostw Europy mamy na to duże szanse. Nieprzypadkowo sam prezydent World Athletics Sebastian Coe często powtarza, że właśnie w Toruniu rozpoczęliśmy drogę organizacji tak wielkich imprez w pandemii – dodaje Wolsztyński.

– Tak, te mistrzostwa świata to nasze wielkie marzenie. Mam nadzieję, że ono się spełni, bo wielokrotnie już pokazaliśmy, że potrafimy organizować imprezy na najwyższym poziomie – mówi Marcin Drogorób, dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

– Po to zdecydowaliśmy się już dobrych parę lat temu zbudować taki obiekt, aby gościć najlepszych lekkoatletów na świecie – dodaje wiceprezydent miasta Zbigniew Fiderewicz.

Tegoroczny cykl World Athletics Indoor Tour w złotej kategorii obejmuje siedem mityngów. 28 stycznia cykl rozpocznie się w niemieckim Karlsruhe, a zakończy 2 marca w Madrycie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button