LEKKOATLETYKA

World Athletics Awards 2020. Armand „Mondo” Duplantis i Yulimar Rojas Sportowcami 2020 Roku! Wyróżniono PZLA

World Athletics Member Federation Award

Sportowcami Roku 2020 na świecie zostali Mondo Duplantis ze Szwecji i Yulimar Rojas z Wenezueli.

Za nami ceremonia World Athletics Awards 2020.

Duplantis dwukrotnie pobił rekord świata w skoku o tyczce, zdobywając 6,17 m oraz 6,18 m w lutym zaledwie kilka tygodni przed globalną pandemią koronawirusa, która zatrzymała świat sportu. Kiedy w końcu wznowiono rywalizację, Duplantis zakończył sezon i wyprodukował najlepszą imprezę wszechczasów w skoku o tyczce online (6,15 m) i zakończył rok niepokonany w 16 konkursach.

Duplantis, który w zeszłym miesiącu obchodził swoje 21. urodziny, jest najmłodszym sportowcem, jaki kiedykolwiek otrzymał tytuł Sportowca Roku na świecie.

„To był naprawdę dziwny sezon dla mnie i dla wszystkich, ale udało mi się go połączyć i osiągnąć całkiem niezłe wyniki” – powiedział Duplantis, który otrzymał nagrodę Rising Star Award w 2018 roku.

„Kiedy wszystko zostało zamknięte i sytuacja została przesunięta do końca sezonu, byłem w stanie znaleźć tam dobrą formę, która była dla mnie bardziej imponująca niż mój sezon halowy, ponieważ miałem dwa miesiące wolnego.

„Po prostu próbuję tam wyjść, skakać wysoko, bić rekordy świata, po prostu ciągle się doskonalić”.

Podobnie jak wielu sportowców, Rojas rywalizowała też w 2020 roku. Rojas pobiła południowoamerykański halowy rekord trójskoku w swoich pierwszych zawodach w tym roku, osiągając 15,03 m w Metz we Francji. W swoich następnych zawodach, na World Athletics Indoor Tour w Madrycie, w ostatniej rundzie zawodów skoczyła 15,43 m, pobijając rekord świata na hali aż o siedem centymetrów.

Wystartowała tylko dwa razy w plenerze, wygrywając Wanda Diamond League w Monako i ponownie w Castellon w Hiszpanii.

Pozostali laureaci to:

Nagroda federacji członkowskich

Polski Związek Lekkiej Atletyki (Polski Związek Lekkiej Atletyki)

Federacja została doceniona za to, że pomimo pandemii z powodzeniem zrealizowała większość zawodów w kraju, w tym zorganizowała trzy zawody World Athletics Continental Tour, dwa w Chorzowie i jeden w Bydgoszczy. Wraz z lokalnym komitetem organizacyjnym i lokalnymi władzami federacja odegrała kluczową rolę w zapewnieniu bezpiecznych i udanych Mistrzostw Świata w Lekkoatletycznym Półmaratonie Gdynia 2020, w których Krystian Zalewski ustanowił krajowy rekord.

Nagroda Covid Inspiration Award

Ultimate Garden Clash, oryginalny pomysł Renauda Lavillenie

Seria trzech nowatorskich zawodów opracowanych przez Lavillenie i jego kolegów o tyczce, którzy przedstawili swój pomysł World Athletics. Wydarzenia te trwały pięć tygodni, podczas których sportowcy mierzyli się za pośrednictwem łącza wideo na żywo, rywalizując w swoich bazach treningowych.

Ultimate Garden Clash obejmowało oddzielne zawody w skoku o tyczce mężczyzn i kobiet oraz triathlon z udziałem trzech najlepszych dziesięcioboistów na świecie. Edycja skoku o tyczce mężczyzn, która odbyła się 3 maja między mistrzem świata Samem Kendricksem, rekordzistą świata Mondo Duplantisem i byłym rekordzistą świata Lavillenie, była pierwszym na świecie imprezą lekkoatletyczną „na żywo” na wysokim poziomie od czasu wejścia w życie globalnych blokad od marca.

W gronie nominowanych do tego wyróżnienia były także gdyńskie mistrzostwa świata w półmaratonie.

Nagroda Prezydenta

Tommie Smith, Peter Norman i John Carlos

„Stworzyliśmy Nagrodę Prezydenta w 2016 roku, aby docenić i uhonorować wyjątkowe zasługi dla lekkoatletyki” – powiedział prezes World Athletics Sebastian Coe.

„Odwaga, godność i moralność tych trzech mężczyzn nadal inspiruje sportowców we wszystkich dyscyplinach sportowych od 50 lat.

„Wizerunek Smitha i Carlosa wznoszących pięści przeszedł do historii jako prowokacyjny akt protestu sportowców. Niestety, ich sprawa i to, za czym tak odważnie opowiadali, nie zostało zapisane w podręcznikach historii. Jak pokazały tegoroczne demonstracje na całym świecie, pozostaje dużo więcej do zrobienia. Mam nadzieję, że bezkompromisowa postawa tych trzech sportowców może nadal być inspiracją dla nas wszystkich, którzy nie chcą zaakceptować rasizmu”.

Nagroda za osiągnięcia w coachingu

Helena i Greg Duplantis

Rodzice i zespół trenerski stoją za sukcesem zawodnika Roku, Mondo Duplantisa, który zaczął bić rekordy w wieku siedmiu lat. Helena, była heptathlonistka, głównie pomaga w kondycji syna, a Greg, zawodnik w skoku o tyczce (na 5,80 m u szczytu kariery), pomaga w jego technice.

Nagroda społeczności sportowców

Kluby lekkoatletyczne

Nagroda ta, uznana przez Światową Komisję Sportowców w Lekkiej Atletyce, została stworzona, aby sportowcy mogli wyrazić wdzięczność za wysiłki tych, którzy w tym trudnym roku wyszli poza ramy.

„Rok 2020 był bardzo szczególnym rokiem”, powiedział francuski tyczkarz i przewodniczący Komisji Sportowców Renaud Lavillenie. „Dla nas, sportowców, możliwość biegania, skakania i rzucania była prawdziwym wyzwaniem. Dlatego bardzo ważne było, abyśmy docenili tych wszystkich, którzy umożliwili nam kontynuację treningu, ale przede wszystkim powrót do rywalizacji.

„Ta nagroda jest przyznawana wszystkim klubom lekkoatletycznym na całym świecie za zapewnienie sportowcom wsparcia podczas pandemii”.

Zdjęcie roku w lekkoatletyce

Zdjęcie Michaela Steele’a przedstawia małe dzieci, które biorą udział w Discovery Cross Country Championships w Eldoret w Kenii. TUTAJ zobaczysz nominowanych!

„Byłem w Kenii w styczniu w celu wykonania innego zadania i zauważyłem, że odbywa się ta impreza biegowa” – powiedział Steele, weteran fotografii sportowej dla Getty Images. „Byłem pod wrażeniem całego entuzjazmu dzieciaków i wszystkich zaangażowanych w to wydarzenie”.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button