Wołodymyr Zełenski podczas wizyty w Polsce dziękował także Polakom i polskim miastom za pomoc, jakiej udzieliły jego rodakom, uciekającym przed wojną.
„Drogi Rzeszowie, dziękuje ci za to, że zostałeś pierwszym miejscem-ratownikiem dla Ukrainy. Przemyślu, Lublinie, Chełmie – dziękuję wam” – mówił prezydent Ukrainy i dziękował za otwarcie się na Ukraińców w momencie, gdy to było najbardziej potrzebne.
„Gdańsku i Wrocławiu, Katowice i Białystoku, Krakowie i Warszawo – każde miasto w Polsce, które stało się tak gościnne dla naszych ludzi, dziękuję Wam” – dodał.
„Dziękuję za to, że ukraińskie dzieci w Polsce mogą żyć w szacunku, a dorośli Ukraińcy dostali od państwa polskiego prawo gwarantujące im takie same prawo i możliwości, jakie posiadają Polacy” – podkreślał.
Prezydent Zełenski dziękował również wolontariuszom, którzy pomagają Ukraińcom w Polsce, ale także na Ukrainie, gdzie ryzykują życie. Mówił, ponadto, że im więcej wolności będziemy mieli, tym więcej będzie gwarancji dla sprawiedliwości.
„Więcej gwarancji, że nasz wspólny wróg będzie ponosił odpowiedzialność za Bykownię, Buczę, za Katyń i Smoleńsk, będzie ponosił odpowiedzialność do końca życia, tutaj na ziemi i na wieki” – dodał prezydent Ukrainy.
Więcej
Podczas oficjalnej wizyty w Rzeczypospolitej Polskiej prezydent Wołodymyr Zełenski wraz z premierem RP Mateuszem Morawieckim spotkali się z burmistrzami polskich miast, które otrzymały tytuł „Miasta Ratownika/Zbawiciela” Ukrainy.
Głowa państwa podziękowała prezydentowi Rzeszowa Konradowi Fiolkowi, prezydentowi Przemyśla Wojciechowi Bakunowi, prezydentowi Lublina Krzysztofowi Žukowi i prezydentowi Chełma Jakubowi Banashkowi za bezprecedensowe wsparcie udzielone Ukraińcom w najtrudniejszym okresie, kiedy miliony naszych obywateli zostali zmuszeni do szukania ratunku przed wojną.
„To niezwykli szefowie miast, którzy są tu teraz ze swoimi zespołami. Pokazali, że między naszymi krajami nie ma granic. Jesteście niezwykłymi ludźmi, którzy wraz z ratownikami i wolontariuszami jako pierwsi przyjęli naszych ludzi uciekających przed rosyjskim okupantem, którzy uratowali swoje dzieci” – powiedział prezydent.
Wołodymyr Zełenski zwrócił uwagę na niezwykłą skalę pomocy udzielonej Ukrainie przez polskie miasta graniczne. Obejmuje to w szczególności organizację setek punktów przyjmowania Ukraińców, tworzenie hubów i centrów logistycznych do odbioru i przekazywania towarów humanitarnych na Ukrainę.
„Mieliście tu swój własny front – front pomocy humanitarnej. I podczas gdy nasi bohaterscy żołnierze bronili naszej niepodległości na liniach frontu, ty udzielałeś schronienia dzieciom i rodzinom w potrzebie. Chcę podziękować za tę pomoc i zrozumienie” – podkreślił Wołodymyr Zełenski.
Prezydent zaznaczył, że solidarność i wsparcie polskiego społeczeństwa pomogło Ukrainie oprzeć się rosyjskiej agresji. Głowa państwa wyraziła nadzieję, że Polska stanie się kluczowym partnerem w odbudowie Ukrainy, a lokalne władze i biznes będą aktywnie uczestniczyć w tym procesie.
Ze swojej strony premier RP zaznaczył, że graniczące z Polską miasta przyjęły dużą liczbę uciekających przed wojną Ukraińców. Według niego Polacy całym sercem udzielili obywatelom Ukrainy niezbędnej pomocy.
Wołodymyr Zełenski wręczył prezydentom Rzeszowa, Przemyśla, Lublina i Chełma odznaczenia „Miasta Ratownika”, które przyznawane są ich miastom za humanizm, miłosierdzie i solidarność z narodem ukraińskim, wszechstronną pomoc obywatelom Ukrainy zmuszonym do opuszczenia ich ojczyzny w wyniku rosyjskiej agresji, a także silne wsparcie Ukrainy w obronie jej niepodległości i suwerenności.
Głowa państwa wręczyła również Order Księcia Jarosława Mądrego V stopnia Konsulowi Honorowemu Ukrainy w Przemyślu Ołeksandrowi Baczykowi, który został odznaczony za szczególne zasługi osobiste w umacnianiu współpracy międzypaństwowej, wspieraniu suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz znaczący wkład w popularyzację państwa ukraińskiego w świecie.