POLSKA

Wojsko Polskie pomaga w walce z koronawirusem. Polacy są zadowoleni z ich wsparcia [WIDEO]

82 proc. pozytywnie ocenia obecność wspólnych patroli wojskowych i policyjnych na ulicach

Prawie wszyscy Polacy stwierdzili, że żołnierze powinni kontrolować osoby przebywające na kwarantannie i wspólnie z policją patrolować miejsca publiczne.

Tak wynika z badań opinii publicznej przygotowanych na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej. Niemal połowa z nas uważa, że widoczna obecność żołnierzy w miejscach publicznych pozytywnie wpłynie na poczucie bezpieczeństwa.

Zdecydowana większość Polaków (91 proc.) twierdzi, że żołnierze powinni pomagać osobom przebywającym na kwarantannie, szczególnie osobom starszym, samotnym i tym, którzy są w trudnej sytuacji. Aż 83 proc. z nas uważa, że Wojsko Polskie powinno wspólnie z policją brać udział w kontroli przestrzegania zaleceń przez osoby przebywające na kwarantannie, a 82 proc. pozytywnie ocenia obecność wspólnych patroli wojskowych i policyjnych na ulicach.

93 proc. ankietowanych stwierdziło, że Siły Zbrojne powinny pomagać Straży Granicznej w utrzymywaniu kontroli osób i towarów na granicach państwa, a niemal wszyscy (96 proc.) uznali, że powinny też udostępniać zasoby wojskowej służby zdrowia.

Prawie połowa Polaków (47 proc.) uznała, że widoczna obecność Wojska Polskiego na ulicach i w miejscach publicznych sprawi, że będą się czuć bezpieczniej. Przeciwnego zdania jest zaledwie 20 proc. badanych. 66 proc. ankietowanych jest przekonanych, że społeczeństwo pozytywnie zareaguje na widoczną obecność Wojska Polskiego na ulicach i w miejscach publicznych.

Żołnierze angażują się w walkę z koronawirusem od samego początku epidemii. Każdego dnia około 9 tys. z nich, wspieranych przez cywilnych pracowników wojska przeciwdziała rozprzestrzenianiu się wirusa. Żołnierze – zarówno wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej – m.in. chronią granice, wspólnie z policją patrolują ulice, transportują żywność i środki ochrony osobistej, opiekują się kombatantami oraz rodzinami medyków. Każdego dnia żołnierze wspierają służbę zdrowia, a także prowadzą infolinię z pomocą psychologiczną. Jednym z zadań jest również dezynfekcja budynków. Utrzymujemy w stałej gotowości 14 wojskowych szpitali i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej. Wojskowym i cywilnym instytucjom leczniczym oraz jednostkom wojskowym przekazujemy sprzęt ochrony indywidualnej i środki dezynfekcyjne, które udostępnia Agencja Rezerw Materiałowych dla zabezpieczenia działań przeciwepidemicznych.

MON i wojsko zaangażowane w działania związane z zagrożeniem koronawirusem

W niedzielę, 12 kwietnia w walkę z koronawirusem zaangażowanych będzie 8698 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1255 jednostek sprzętu. Żołnierze m.in. chronią granice, wspólnie z policją patrolują ulice, transportują żywność i środki ochrony osobistej, opiekują się kombatantami i rodzinami medyków. Każdego dnia żołnierze wspierają służbę zdrowia oraz prowadzą infolinię z pomocą psychologiczną. Jednym z zadań jest także dezynfekcja budynków.

Każdego dnia w walkę z koronawirusem zaangażowanych jest kilka tysięcy żołnierzy oraz specjalistyczny sprzęt wojskowy (dane z ostatnich dni):

– 7.04. – 8780 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1248 jednostek sprzętu wojskowego;
– 8.04. – 8957 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1270 jednostek sprzętu wojskowego;
– 9.04. – 9224 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1288 jednostek sprzętu wojskowego.
– 10.04. – 9176 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1253 jednostek sprzętu wojskowgo:
– 11.04. – 8715 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1244 jednostek sprzętu wojskowego.

Od 1 kwietnia 400 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej wspólnie z funkcjonariuszami Policji patroluje miejsca publiczne – przede wszystkim parki, lasy miejskie oraz skwery.

W nocy z 2 na 3 kwietnia żołnierze brygad logistycznych rozpoczęli z magazynów transport 1,2 mln maseczek chirurgicznych oraz 9,5 tys. litrów płynów do dezynfekcji, które następnie zostaną dostarczone do 105 szpitali na terenie całej Polski.

***
Badanie zrealizowała, za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych (CATI), agencja badawcza PBS. Przeprowadzono je na próbie ogólnopolskiej, reprezentatywnej dla ogółu dorosłych Polaków ze względu na płeć, wiek, wielkość miejscowości zamieszkania (N = 810 osób). Dobór próby zrealizowano na podstawie losowego wyboru numerów telefonicznych (wielkość maksymalnego błędu oszacowania ~ 3,5%). Badanie przeprowadzono w dniach od 1 do 2 kwietnia 2020 r.
(MON)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button