POLSKA

Wojska Obrony Terytorialnej. Pierwsze strzelanie z systemu JAVELIN

Wojsko Polskie

Żołnierze WOT rozpoczęli już szkolenia na systemie JAVELIN.

Jak zaznaczył podczas ćwiczeń minister Mariusz Błaszczak, jest to kolejny element systematycznej modernizacji Wojska Polskiego.

– Moim priorytetem jako ministra obrony narodowej jest doprowadzenie do tego, żeby Wojsko Polskie było liczniejsze, żeby było wyposażone w nowoczesny sprzęt, żeby warunki służby w wojsku były jak najlepsze. Podstawowym zadaniem każdego żołnierza jest podnoszenie umiejętności, jest szkolenie, jest obrona naszej Ojczyzny. Tak jak tu, w Toruńskim ośrodku szkolenia WOT, gdzie brałem udział w pokazie wieńczącym szkolenie, które dotyczyło wyposażenia Wojsk Obrony Terytorialnej w przeciwpancerne pociski kierowane JAVELIN – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wizyty na poligonie.

17 czerwca br. na poligonie Kijewo – Toruń, szef MON obserwował pierwsze w Wojsku Polskim strzelanie z systemu JAVELIN.

Polska jest pierwszym państwem, które uzyskało zgodę Kongresu USA na pozyskanie pocisków JAVELIN w najnowszej i najbardziej zaawansowanej wersji F.

– To jest nowa broń, która trafiła na wyposażenie Wojska Polskiego. Jest to broń skuteczna, która stanowi podstawę jeżeli chodzi o ten rodzaj właśnie broni w wojskach Stanów Zjednoczonych ale także w wojskach sojuszniczych – również tych stacjonujących w naszym kraju – podkreślił minister.

Pierwsze strzelanie z systemu JAVELIN (fot. Leszek Chemperek/CO MON)

Po raz pierwszy w historii, polscy żołnierze wykonują strzelania przeciwpancernym pociskiem kierowanym JAVELIN, który wchodzi na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej. System JAVELIN jest powszechnie wykorzystywany w NATO, a w WOT posłuży do rozwijania zdolności przeciwpancernych na poziomach batalionu – głównie w brygadach OT rozmieszczonych we wschodnich województwach Polski.

– Bardzo się cieszę z tego, że żołnierze z którymi miałem sposobność rozmowy chwalili tą broń. Mówili o jej skuteczności, o szkoleniu oraz o tym, że jest to broń łatwa w obsłudze. Jest to broń, która pozwala im na szybkie zmienianie stanowisk – zaznaczył szef MON.

Szkolenie strzeleckie z systemu JAVELIN odbywa się w ramach kursu doskonalącego żołnierzy lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej realizowanego w Centrum Szkolenia WOT w Toruniu, gdzie aktualnie szkoli się kilkudziesięciu instruktorów.

Podczas pobytu na poligonie minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że JAVELIN stanowią tylko jeden z etapów wyposażenia polskiego wojska. Podobnie jeśli chodzi o bezzałogowe statki powietrzne.

W czasie szkolenia „terytorialsów” zademonstrowano również użycie dronów WARMATE, które są produkowane w Polsce i znajdują się na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP, w tym WOT.

Umowę na dostawę PPK JAVELIN podpisano w maju 2020 roku. Zakres realizowanej umowy, z planowanym zakończeniem do końca roku 2021, obejmuje dostawę 60 wyrzutni oraz 180 pocisków FGM-148F JAVELIN wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. W skład pakietu szkoleniowego wchodzi 8 trenażerów stacjonarnych EPBST, 17 makiet gabarytowo-masowych oraz specjalistyczne szkolenia. W skład pakietu logistycznego natomiast wchodzą urządzenia diagnostyczne, przyrządy kontrolno-pomiarowe, zestawy narzędzi oraz zapas części zamiennych.
(MON)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button