Wojna na Ukrainie. Spotkanie ministra Mariusza Kamińskiego i Swiatłany Cichanouskiej

Polska

Minister Mariusz Kamiński spotkał się ze Swiatłaną Cichanouską, liderką demokratycznej opozycji na Białorusi.

– To było bardzo potrzebne spotkanie i rozmowa o wolnej Białorusi, niepodległej Ukrainie i bezpieczeństwie naszego regionu – powiedział Mariusz Kamiński, szef MSWiA.

Na mocy podjętych ustaleń, powołano do życia zespół ds. rozwiązywania problemów uchodźców z Białorusi, przebywających na terytorium RP. Pierwsze posiedzenie tego gremium odbędzie się w piątek (25 marca) pod przewodnictwem Bartosza Grodeckiego, podsekretarza stanu w MSWiA, który również był uczestnikiem tego spotkania.

W składzie białoruskiej delegacji oprócz Swiatłany Cichanouskiej znaleźli się: Franak Wiaczorka, Paweł Łatuszka (członek Narodowego Zarządu Antykryzysowego), Kristina Rikhter (doradca ds. prawnych) oraz Alina Kouszyk, przedstawicielka Centrum Białoruskiej Solidarności w Warszawie.

Wiceminister Maciej Wąsik: Wszystkich Ukraińców, bez względu na to, którą granicę przekroczyli, będą obowiązywały przepisy specustawy

– Rozmawiamy z wieloma środowiskami, samorządowcami i wojewodami. Te rozmowy, a także oczywiście konsultacje z komisją, doprowadziły do tego, że postanowiliśmy wspólnie stworzyć krótki projekt nowelizacji ustawy. Sprawi on, że wszystkich Ukraińców, bez względu na to, którą granicę przekroczyli, będą obowiązywały przepisy specustawy – powiedział wiceszef MSWiA w Sejmie.

Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych rozpatrzy wniosek prezydium komisji o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w sprawie nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

– Chciałbym podziękować komisji za bardzo dobrą współpracę. Pochodzimy z różnych środowisk politycznych, ale przynajmniej w prezydium komisji jest ta współpraca. Razem z przewodniczącym uzgodniliśmy, że projekt zmiany ustawy będzie projektem komisyjnym – powiedział wiceminister Maciej Wąsik.

– Polacy przyjmowali Ukraińców bez względu na to, którą granicę przekraczali. Część Polaków otrzymałoby świadczenie, a część nie. Zdajemy sobie sprawę, że było ogólne zobowiązanie rządu dotyczące poniesienia kosztów, które ponoszą samorządy, wojewodowie, wszystkie inne instytucje. Dlatego musimy tę poprawkę przyjąć – podkreślił wiceszef MSWiA. – Mamy obietnicę pilnego wprowadzenia tego projektu na najbliższe posiedzenie Sejmu. Poprosiłem też marszałka Grodzkiego i uzyskałem zgodę, że niezwłocznie Senat zajmie się tą poprawką – dodał.

Poseł Wiesław Szczepański – przewodniczący Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych przekazał, że kwestia nowelizacji będzie podjęta jeszcze dziś. – Bardzo się cieszę, że dzisiaj prezydium komisji podjęło decyzję o wniesieniu jednej poprawki do specustawy. Jako komisja rozszerzamy porządek obrad o jeden punkt dotyczący kwestii związanej z nowelizacją tej ustawy, tak aby wszyscy Ukraińcy, którzy przekroczyli gdziekolwiek granicę i znaleźli się na terytorium Polski, byli objęci tą ustawą – powiedział.

Exit mobile version